هتل های مشهد
بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

انواع خونريزي هاي خارجي

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,423
  پسندیده شده:
  50,731
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  به دنبال اغلب آسيب هاي ناشي از تصادفات، بريدگي ها، شكستگي هاي باز استخوان و... خونريزي عارض مي شود؛ اما سوال اينجاست چرا در برخي جراحات، خون با فشار زياد و به صورت جهنده خارج مي شود ولي در بعضي ديگر خونريزي كم فشار و آرام است؟ آيا خونريزي انواع مختلفي دارد؟
  خونريزي بر اثر پارگي يك يا چند رگ خوني بدن ايجاد مي شود و خون از داخل دستگاه گردش خون به خارج آن راه مي يابد. حال ممكن است در اثر جراحت، پوست پاره و خونريزي قابل رويت باشد يا اين كه صدمه در حد ضربه بوده، پوست پاره نشود و خونريزي داخلي اتفاق افتد.
  خونريزي سرخرگي (شرياني) 
  علت اين خونريزي پارگي سرخرگ هاست. سرخرگ ها خون تميز و اكسيژن دار را به بافت ها مي رسانند. در اين خونريزي خون با شتاب و سرعت زيادي از زخم بيرون مي جهد و باعث كاهش حجم و فشار خون شده و خطرناك ترين نوع خونريزي است.
  خون خارج شده از شريان ها به دليل محتواي اكسيژن بالا به رنگ قرمز روشن بوده و به دليل آن كه سريع، جهنده و نبض دار خارج مي شود، احتمال لخته شدن آن بسيار كم بوده و در زمان اندكي مي تواند باعث از دست رفتن مقادير زيادي خون از بدن شود.
  معمولا در اين خونريزي اكسيژن رساني به بافت ها مختل، فشار خون كاهش، سرعت پمپاژ قلب جهت جبران كاهش حجم خون افزايش و به دليل كاهش رسيدن خون اكسيژن دار به مغز فرد دچار خستگي، ضعف، بي حالي، پرخاشگري، بي قراري، تنفس سريع، افت فشار خون، سرگيجه، سياهي رفتن چشم ها و تپش قلب مي شود. اين خونريزي اگر سريع مهار نشود، مي تواند در عرض چند دقيقه منجر به مرگ مصدوم شود.
  خونريزي سياهرگي (وريدي) 
  علت اين خونريزي، پارگي سياهرگ هاست. خون خارج شده از سياهرگ به دليل محتواي اكسيژن پايين به رنگ قرمز تيره بوده و خونريزي اگرچه پرحجم است، ولي غيرجهنده و بدون فشار بوده و به آهستگي خارج مي شود و بهتر از خونريزي شرياني بند مي آيد؛ البته خونريزي از وريدهاي بزرگ عمقي ممكن است مانند خونريزي شرياني شديد و بسختي مهار شود.
  يك خطر جدي اين خونريزي ورود هوا به درون سياهرگ هاي خوني بزرگ خصوصا در ناحيه گردن است كه مي تواند بسيار كشنده باشد. خونريزي وريدي اگر سريع مهار نشود، احتمال خروج خون تا حدود يك ليتر وجود داشته و منجر به بروز حالت شوك مي شود.
  خونريزي مويرگي
  علت اين خونريزي پارگي مويرگ ها و شايع ترين نوع خونريزي است. اين خونريزي خفيف و مشكل حادي ايجاد نمي كند و براحتي مهار مي شود. در بيشتر اوقات خون در محل جراحت خود به خود لخته شده و خونريزي متوقف مي شود.
  توجه: در انواع خونريزي ها، بدن به صورت واكنشي براي جبران خون از دست رفته، خون كمتري به قسمت هاي كم اهميت تر مثل پوست مي رساند و به همين دليل رنگ پريدگي پوست و مخاط ها جزو علائم شايع خونريزي است.
  فاخره بهبهاني
  جام جم
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100854793226
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - انواع خونريزي هاي خارجي
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  43
 2. پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  150
 3. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  77
 4. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  73
 5. پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  206
 6. پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  107
 7. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  305
 8. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  132
 9. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  93
 10. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  67
 11. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  72
 12. پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  455
 13. پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  350
 14. پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  235
 15. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  261