هتل های مشهد
بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

رياضي ،  زبان زيباي علم

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,428
  پسندیده شده:
  50,766
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  همه ما مي دانيم كه رياضيات از جمله علوم كاربردي است و دانشمندان مي توانند با استفاده از اين علم قواعدي را براي توجيه و تفسير اتفاقات و رويدادهاي ناشي از پديده هاي درون اتمي بيابند يا اين كه مهندسان مي توانند به كمك علم رياضي مسير حركت سفينه هاي فضايي را محاسبه كنند و چنانچه گاليله نيز پيش از اين گفته بود از رياضيات به عنوان زبان علم نام برده شود. با در نظر داشتن چنين ديدگاهي انتظار مي رود كه قوانين علم رياضي بتواند توجيه كننده نتايج به دست آمده از آزمايش ها و تحقيقات علمي بوده، حتي بتواند آنچه در اثر وقوع پديده هاي نادر شاهد آن خواهيم بود را نيز توجيه كند.
  قدرت و توانايي علم رياضي در مقايسه با ديگر علوم بسيار حيرت  انگيز است. براي مثال معادلات معروفي كه توسط فيزيكدان اسكاتلندي جيمز كلرك ماكسول ارائه شد در نظر بگيريد.
  اين معادلات نه تنها هر آنچه را كه محققان در دهه 1860 ميلادي به آن دست يافته بودند در خود جاي داده بود، بلكه وجود امواج راديويي را نيز 2 دهه پيش از اين كه فيزيكدان آلماني هينريخ هرتز موفق به كشف آن شود، پيش بيني كرده بود.
  اين ويژگي از جمله ويژگي هايي است كه در هيچ زباني نمي توان آن را مشاهده نمود و به عبارت ديگر هيچ زبان ديگري را پيدا نمي كنيد كه بتواند مجموعه اي از اطلاعات ارزشمند را با چنين دقتي در يك عبارت كوتاه در كنار هم قرار دهد.
  آلبرت اينشتين همواره در اين انديشه بود كه چگونه ممكن است علم رياضيات كه برگرفته از تفكرات انساني است و بشر بدون نياز به انجام آزمايشات تجربي، قوانيني را در آن يافته است، بتواند با پديده هاي فيزيكي دنياي واقعي تطابق داشته باشد؟
  چنانچه اويگن ويگنر از برندگان جايزه نوبل فيزيك و از جمله افراد متخصص در فيزيك نجومي نيز در دهه 1960 ميلادي به اين نكته اشاره كرده بود كه علم رياضي از جمله علوم تاثيرگذاري است كه حتي وقتي در زمينه فيزيك تحقيق مي كنيد نيز بيش از پيش به اهميت آن پي خواهيد برد.
  پيش بيني هاي علمي از جمله مسائلي هستند كه همواره ذهن بسياري از افراد و علاقه مندان به علم را به خود مشغول مي كنند.
  كمتر كسي است كه درباره حقايق علمي كه دانشمندان با استفاده از علم رياضي اثبات كرده و پيش بيني هايي را نيز بر همين اساس ارائه داده اند بينديشد و اين در حالي است كه در چنين زمينه هايي علم رياضي توانسته  بسياري از حقايق دنيا را به دقت تفسير كند.
  اما سوالي كه هنوز پاسخ قابل قبولي براي آن يافت نشده اين است كه اساسا رياضي اختراعي برگرفته از ذهن انسان است يا اين كه كشف حقايقي است كه در دنياي واقعي وجود داشته و انسان هيچ نقشي در خلق اين قوانين پيچيده نداشته و تنها با نگريستن به رويدادهاي طبيعي آنها را بازنويسي كرده است؟
  Scientific american
  مترجم: فرانك فراهاني جم
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100855395992
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - رياضي زبان زيباي
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  52
 2. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  202
 3. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  170
 4. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  150
 5. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  128
 6. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  105
 7. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  164
 8. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  81
 9. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  88
 10. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  153
 11. پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  177
 12. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  44
 13. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  116
 14. پاسخ ها:
  3
  نمایش ها:
  486
 15. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  170