هتل های مشهد
بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

قطار برقی

 1. A.Shadow مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  4,593
  پسندیده شده:
  47,669
  امتیاز دستاورد:
  183
  امروزه تقریباً تمام قطارها (به غیر از چند نیرو محركه بخار) به وسیله موتور الكتریكی یا دیزلی حركت می كنند. قطار های برقی انرژی شان را در طول مسیر از سیم های برق هوایی یا ریل های برق دار به دست می آورند. قطار های دیزلی (و قطارهایی كه هر دو موتور دیزلی و الكتریكی دارند) انرژی شان را با خود حمل می كنند و می توانند بر روی ریل های غیر برق دار حركت كنند. قطارهای سریع السیر و سیستم ناوبری كارآمد باعث شده كه راه آهن، ایمن ترین و سریع ترین شكل مسافرت زمینی باشد. طرح دیگری، كه البته در مرحله آزمایش است، عبارت از سیستم تعلیق مغناطیسی (مَگلِو) است كه باعث می شود قطار بر روی ریل معلق باشد. با سرعت بیشینه ٥٠٠ كیلومتر بر ساعت، این وسیله سریع تر تمام وسایل حمل و نقل امروزی خواهد بود.
  دو نوع قطار مغناطیسی را در شكل زیر می بینید.

  [​IMG] [​IMG]

  ساخت مدل قطار مغناطیسی معلق

  این نوع قطارها از میدان مغناطیسی برای بلند كردن خودشان بهره می برند و روی مسیر شناور می مانند. از آنجا كه هیچ جزء از آنها با مسیر در تماس نیست، اصطكاك حداقل است، و در نتیجه قطار می تواند بسیار سریع حركت كند. قطار مدل بوسیله نیروی پیشرانش مغناطیسی كار می كند. آهن ربا دو قطب دارد (قطب شمال و جنوب). دو قطب هم نام كه در كنار هم قرار دارند یكدیگر را می رانند. در اینجا، آهن ربای داخل قطار توسط آهن ربای روی ریل رانده شده و در نتیجه قطار به بالا رانده می شود.

  [​IMG]توصیه می شود برای این فعالیت پژوهشی اولیاء محترم نیز كمك كنند.

  وسایل مورد نیاز

  حدود ٥٠ گرم خمیر مجسمه سازی، ١٠ آهن ربای مكعب مستطیل شكل - اجازه دهید طول آهن ربا را با L ، عرض آن را باw و ارتفاع آن را با h نشان دهیم، تكه های مقوای چندلایه به ضخامت ٥ میلیمتر و به ابعاد: دو وجه كناریA به ابعاد 11 L * 2 L، دو صفحه انتهاییB به ابعاد 2 L * 2 L، ریلC به ابعاد 9 L * (w+5mm)، دو فاصله اندازD به ابعادL*w ، كف قطار به ابعاد 1.5 L * (w+2cm)، مداد، كاتر، چاقو، چسب، قیچی، نوار چسب دوطرفه، خط كش فلزی، دو جانبی به ابعاد1.5 L * L

  [​IMG]

  ١- دو شكاف به فاصله w+5mm قطعه B ایجاد كنید. هر شكاف به پهنای ٥ میلیمتر و طول L باشد. دو شكاف دیگر به فاصله 9L از یكدیگر در قطعه A ببرید.

  [​IMG]
  [​IMG][​IMG]

  ٢- به كمك نوار چسب دوطرفه، نه آهن ربا را به طور طولی و در وسط ریل C بچسبانید، دقت كنید قطب های هم نام به سمت بالا باشند. ٢.٥ میلیمتر روی هر كناره خالی بگذارید.
  [​IMG]
  ٣- با نوار چسب لبه های ریلC را ما بین شیار های وجهA بچسبانید، به طوری كه روی آهن رباها (2d + 1cm) زیر لبه وجهA باشد.
  [​IMG]
  [​IMG]

  ٤- فاصله اندازه های D را به یكدیگر بچسباند. آنها را به میانه كف ترنE بچسبانید. ببینید كدام قطب آخرین آهن ربا، جذب آهن رباهای روی ریل می شود. همین طرف را روی فاصله انداز بچسبانید.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - قطار برقی
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  134
 2. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  230
 3. پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  194
 4. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  916
 5. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  297
 6. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  189
 7. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  238
 8. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  231
 9. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  240
 10. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  219
 11. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  256
 12. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  77
 13. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  85
 14. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  155
 15. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  232