هتل های مشهد
بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

چگونه شكستگي را تشخيص دهيم؟

شروع موضوع توسط M.Bagheri , ‏29 سپتامبر 2011 در انجمن اخبار دانش و فناوری

 1. M.Bagheri

  M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,416
  پسندیده شده:
  50,699
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  IRAN
  فرض كنيد همسر شما براي تعويض لامپ روشنايي سقف به بالاي نردبان رفته آن را نصب كرده است اما وقتي قصد پايين آمدن از نردبان را دارد ناگهان يكي از پله هاي نردبان شكسته و او به پايين سقوط مي كند. دست او بسيار درد مي كند و شما را نگران كرده است. دستش را بررسي مي كنيد و مشكوك به شكستگي مي شويد. ولي نمي دانيد چه علائم و نشانه هايي شك شما را به يقين تبديل مي كند. در اين زمان چه مي كنيد؟
  معمولا تشخيص شكستگي توسط افراد غيرمتخصص كار آساني نيست، اما زماني كه مشكوك هستيد فرض را بر شكستگي بگذاريد.
  شكستگي يا ترك خوردگي بر اثر از بين رفتن تداوم و پيوستگي استخوان هاي بدن ايجاد مي شود. شكستگي به 2 نوع باز و بسته تقسيم مي شود؛ در شكستگي باز، پوست روي قسمت شكسته بر اثر بيرون زدن استخوان يا بر اثر ضربه مستقيم هنگام شكستگي، بريده يا پاره مي شود، اما در شكستگي بسته پوست پاره نشده و هيچ زخمي در محل شكستگي ديده نمي شود. معمولا در شكستگي هاي باز، به دليل وجود زخم خونريزي دهنده احتمال عفونت بسيار زياد و در مقايسه با شكستگي هاي بسته خطرناك ترند. در حقيقت مشكل واقعي خود شكستگي نيست بلكه خطري است كه استخوان شكسته براي اعضاي حياتي كنار خود دارد.
  به دنبال چه بايد بود؟
  1 ـ تورم: اين علامت بلافاصله بعد از شكستگي اتفاق مي افتد. معمولا در شكستگي ها لبه هاي تيز استخوان شكسته باعث پاره يا بريده شدن قسمتي از بافت و برخي عروق كنار محل آسيب ديده شده و منجر به خونريزي و التهاب ناحيه مي شود.
  2 ـ تغيير شكل: معمولا بر اثر بروز شكستگي ممكن است تغيير شكل، كوتاه شدگي يا زاويه دار شدن استخوان در محل آسيب ديده رويت شود. البته در ترك خوردگي يا مو برداشتن، بد شكلي قابل رويت نيست. براي بررسي تغيير شكل، عضو آسيب ديده را با عضو سالم طرف ديگر مقايسه كنيد.
  3 ـ لمس دردناك: يكي از علائم قابل اعتماد شكستگي به حساب مي آيد. معمولا حساسيت به درد تنها در محل آسيب ديده وجود دارد و غالبا مصدوم مي تواند نقطه درد را با انگشت نشان دهد. براي پيدا كردن محل شكستگي پوشش عضو را كنار بزنيد و به آرامي طول استخوان را لمس كنيد. نقطه اي كه به لمس حساس بود و درد گرفت مي تواند محل شكستگي باشد.
  4 ـ ناكار شدن عضو آسيب ديده: اگر عضو شكسته باشد با حركت دردناك مي شود. در اين زمان مصدوم به دليل درد زياد از به كارگيري عضو امتناع ورزيده و عضو در حركت ناتوان مي شود. البته توجه داشته باشيد، احتمال دارد مصدوم با تحمل درد، عضو را تكان دهد.
  5 ـ احساس ساييده شدن دو سر شكسته استخوان: گاهي مصدوم هنگام بروز شكستگي صداي شكسته شدن استخوان يا در زمان حركت عضو، صداي ساييده شدن دو سر استخوان را احساس مي كند. اين علامت نشانه حتمي شكستگي است.
  6 ـ لمس فاصله بين دو سر استخوان شكسته: در صورت لمس اين فاصله شكستگي محرز است.
  7 ـ  تغيير رنگ ناحيه آسيب ديده: معمولا آخرين و ديررس ترين علامتي كه نشان دهنده شكستگي است رنگ پريدگي يا كبودي در محل شكستگي است كه معمولا يك ساعت بعد از شكستگي اتفاق مي افتد.
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100855396420
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - چگونه شكستگي تشخيص
 1. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  40
 2. reza2025
  پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  82
 3. M_A_Qolami
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  31
 4. minayekta833
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  71
 5. minayekta833
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  104
 6. Pb.GraphisT
  پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  102
 7. mona39
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  95
 8. ramin a
  پاسخ ها:
  10
  نمایش ها:
  233
 9. mona39
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  176
 10. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  116
 11. WickedSick
  پاسخ ها:
  7
  نمایش ها:
  145
 12. p@rin@z
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  97
 13. M_A_Qolami
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  140
 14. Niloofar
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  50
 15. Niloofar
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  100