هتل های مشهد
بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

افزايش بازده  توربين هاي  بادي

شروع موضوع توسط M.Bagheri , ‏21 سپتامبر 2011 در انجمن خواندنی ها

 1. M.Bagheri

  M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,803
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  IRAN
  بر اساس مطالعات محققان دانشگاه كالیفرنیا به سرپرستی دكتر دبیری، استفاده از توربین های باد عمودمحور در ردیف های نزدیك به هم منجر به افزایش راندمان كلی نیروگاه بادی در مقایسه با مزارع باد متداول با توربین های ملخی خواهد شد.
   در حال حاضر بازدهی توربین های بادي تا حد زیادی به تئوری آن نزدیك شده و بر این اساس می توان صنعت توربین های بادی را صنعتی بالغ تلقی كرد كه جای رشد كمی در آن باقی مانده است.
  اما تحقیقات اخیر پیشفرض های قدیمی را دگرگون كرده است. بر اساس این تحقیقات، نوع و نحوه چیدمان توربین های باد در یك مزرعه توربین های بادی می تواند بازده كلی تولید برق را تا حد زیادی افزایش دهد. پژوهشگران برای مثال دریافتند كه استفاده از توربین های عمودمحور با چیدمان فشرده تر می تواند به افزایش بازده منجر شود.
  دستاورد این محققان باعث شده تفكرات قبلی در مورد استفاده از انرژی باد به چالش كشیده شود. پیش از این تصور می شد كه مهم ترین موانع در توسعه تولید برق از نیروگاه های بادی، افزایش اندازه توربین، استفاده از توربین در سواحل دریاها و فشار بر دولت ها برای افزایش سهم انرژی بادی در بازار انرژی است.  دكتر دبیری، استاد مهندسی و علوم كاربردی و سرپرست مركز مهندسی دانشگاه كالیفرنیا توضیح می دهد: «تا امروز بیشتر تمركز ما بر توسعه تكنولوژی توربین های بادی بوده است. در حالی كه چیدمان مزارع بادی از طراحی مناسبی برخوردار نیست و بهره وری آنها بسیار پایین است.»
  وی در ادامه  توضیح می دهد:  «در مزارع بادی موجود، به دلیل اثرات آیرودینامیكی ملخ های هر توربین روی سایر ملخ ها، به ناچار باید فاصله توربین ها از یكدیگر را افزایش داد كه این امر سبب بزرگ شدن اندازه مزرعه می گردد. اما در عین حال بخش زیادی از بادی كه وارد فضای مزرعه می گردد بدون برخورد با هیچ ملخی از مزرعه خارج شده و انرژی نهفته در دل خود را نیز با خود می برد. به عبارت دیگر مزارع بادی موجود تنها از بخشی از انرژی بادی كه می وزد استفاده می كنند. اما در طرح جدید، می توان توربین ها را در فواصل كمتری نصب نمود تا میزان تولید انرژی در واحد سطح افزایش یابد. همچنین با افزایش ارتفاع توربین ها می توان از بادهای قوی تر و دائمی تری برای تولید الكتریسیته بهره گرفت.»
  افزایش ارتفاع و اندازه  توربین ها به نوبه خود باعث بروز مسائلی مانند افزایش هزینه ها و پیچیدگی در تعمیر و نگهداری سازه می شود. نمای بد، سر و صدای زیاد، اختلال در سیگنال های رادیویی و برخورد پرندگان و خفاش ها نیز از دیگر پیامدهای افزایش اندازه توربین های بادی است. دبیری ایده های جدید خود در ارتباط با طراحی مزارع بادی پر بازده تر وكاراتر را در مقاله ای در ژورنال انرژی های تجدیدپذیر و پایا وابسته به انجمن فیزیك آمریكا منتشر كرده است.  وی در این مقاله یادآور می شود: «انرژی باد موجود در ارتفاع 10 متری بسیار كمتر از انرژی باد موجود در ارتفاع نصب توربین های جدید است. اما اگر ما بتوانیم از همین انرژی موجود در ارتفاع 10 متری هم به طور موثری استفاده كنیم، دیگر نیازی به افزایش ارتفاع توربین های باد نخواهد بود.» به گفته وی «انرژی الكتریسیته نهفته در دل بادهای كم ارتفاع چندین برابر میزان برقی است كه در جهان استفاده می شود، اما چالش ما تبدیل این انرژی به انرژی برق است.»
  هدف طراحی توربین های جدید در دانشگاه كالیفرنیا این است كه با طراحی توربین ها به شكل عمودمحور به جای توربین های ملخی افقی، بتوانند توربین ها را نزدیك تر به هم قرار دهند. توربین های عمودمحور طبق توضیحات دبیری چند مزیت دارند: عملكرد مناسب و كارا هنگام وزش بادهای مغشوش و گردابه ای، طراحی ساده تر (به دلیل عدم نیاز به جعبه دنده) كه منجر به كاهش هزینه های جاری و نگهداری می شود و همچنین حجم واندازه كمتر كه برخوردهای محیطی را كاهش می دهد.  البته توربین های عمودمحور دارای معایب خاص خود نیز هستند كه باعث شده تا كنون كمتر مورد توجه قرار بگیرند. اولین نقطه ضعف این توربین ها بازدهی انفرادی كمتر آنها در مقایسه با توربین های افقی است. همچنین سازه این توربین ها به خاطر پدیده  خستگی خیلی زود مستهلك می شود.   دبیری در پاسخ به نقاط ضعف مطرح شده در مورد توربین های عمودمحور می افزاید: «جبران بازده كمتر توربین های عمودمحور از طریق چیدمان فشرده تر آنها امكان پذیر است. مسأله خستگی سازه نیز با پیشرفت هایی كه در مهندسی مواد صورت گرفته و همچنین قابلیت پیش بینی دقیق تر بارهای آیرودینامیكی تا حد زیادی قابل بر طرف شدن است.»
  البته هنوز تا تجاری سازی این محصول  راه زیادی باقی مانده است.
  امیر توكلی كاشی
  جام جم
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100854703654
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - افزايش بازده  توربين هاي
 1. AlirezaIR
  پاسخ ها:
  40
  نمایش ها:
  1,014
 2. senda
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  233
 3. MagicalBOY
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  245
 4. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  158
 5. !₪ ŽεüŠ ₪!
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  212
 6. Night Spirit
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  253
 7. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  192
 8. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  234
 9. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  163
 10. P@rtiz@n
  پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  364
 11. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  448
 12. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  245
 13. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  261
 14. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  255
 15. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  228