هتل های مشهد
بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

افسانه های صورتهای فلکی

شروع موضوع توسط killer666 , ‏21 آگوست 2011 در انجمن خواندنی ها

 1. killer666

  killer666 demon is back

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  3,314
  پسندیده شده:
  14,140
  امتیاز دستاورد:
  183
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  killing
  محل سکونت:
  Hell
  افسانه صورت فلکی آبریز دلو  بهترین اسطوره شناخته شده در مورد صورت فلکی دلو یا آبریز مربوط می شود به گانیمد؛ جوان زیبایی که زئوس عاشق وی شد و عقابی به فرمان زئوس، گانیمد زیبا را از سرزمینش ربود و به کوه المپ آورد تا ساقی خدایان گردد. بنابر افسانه ها، صورت فلکی جام، همان جام گانیمد برای شراب دادن به خدایان بود.
  دلو در طالع بینی، صورت فلکی متعلق به ماه بهمن است. و در نجوم رصدی اگر این صورت فلکی، با ستارگان کم نورش قابل مشاهده گردد، مردی را نشان خواهد داد که جامی در دست دارد و نهری از آن در حال ریختن است و در اسطوره های کهن هویت دلو، را ریزنده آبی شناخته اند که در زمین به سیل بزرگی مبدل می شود، به همین دلیل است که صورت فلکی نهر را همان رود خارج شده از جام آب ریز می دانند.
  اما مهم ترین اسطوره مربوط به دلو، گانیمد است:
  در اسطوره های یونانی، گانیمد از قهرمانان متعلق به سرزمین تروا است. سرزمینی باستانی و تاریخی که در شمال شهر آنتالیا واقع شده است. این شاهزاده زیبای تراوایی مورد توجه زئوس قرار گرفت و ساقی خدایان شد. او پسر تروس بود. نام پدر او خواه در واقعیت و خواه در افسانه، از نام مکانی ویژه، مثلا یک قبیله گرفته شده است. وقتی که زئوس گانیمد را ربود؛ تروس پدر گانیمد برای پسرش بسیار غمگین گشت. زئوس هم به منظور همدردی، هرمس ایزد بازرگانی و دزدی و سخنوری را به همراه دو اسب بسیار تندرو که می توانستند روی آب نیز بدوند، به سوی وی فرستاد. هرمس نیز تروس را مطمئن کرد که پسرش در مقامی بسیار رفیع قرار گرفته است و نیز به او گفت که پسرش ساقی خدایان فناناپذیر شده است. موضوع غم پدر او بلند آوازه شد و به بسیاری از نقاط یونان رسید و گانیمد به افسانه عشق برای جنس مذکر مبدل گردید.
  در شعر، گانیمد سنبلی از یک ایده آل زیبا و جوان است و گاهی اوقات او با هلن تروا مقایسه می شد.
  در یکی از رساله های نظری نوشته شده به قلم افلاطون، در سال ۳۶۰ ق.م این گونه بیان شده است که اسطوره گانیمد را کرتی های مینوآنی ساخته اند.
  زندگی این گروه از افراد به قبل از دوره مفرغی در تمدن کرت مربوط می گردد.
  در کاخ المپ، زئوس بزرگ ایزدان، گانیمد زیبا را معشوق و ساقی خود ساخت؛ پیش از گانیمد این مقام به هبه دختر زئوس و هرا اختصاص داشت. از سوی ایزدان به هبه در ازای رسالتش سقوط کرد و سحر ایزدان در او از میان رفت و چهره نازیبایش بازگشت. پس از آن، جایگاهش را در کاخ از دست داد و به جای او گانیمد ساقی خدایان در کوه المپ گردید. پس از جانشین شدن گانیمد به جای هبه، او با هرکول ازدواج کرد.
  خدایان برای دیدن گانیمد جوان سرشار از شوق شدند، به جزء هرا، همسر بدجنس و حسود زئوس که از گانیمد متنفر بود و از شدت تنفر شروع به تبعید تراوایی ها کرد، به حدی که اسطوره نگاران به شمارش این تبعیدی ها پرداخته اند.
  به بیان دیگر در پیمان آن ها در جنگ تروا، هرا بود که توطئه کرد. از نظر هرا، تروا بخشی از سرزمین یونان، به حساب می آمد که متعلق به خدایان بود و هرا هم نماینده اصلی آن جا بود.
  زئوس بعدا گانیمد را صورت فلکی آبریز یا دلو کرد و در نزدیکی صورت فلکی عقاب در آسمان نهادو اما افسانه یونانی دیگری نیز در مورد گانیمد وجود دارد که بیان آن خالی از لطف نخواهد بود. این افسانه بر پایه گزارشاتی است که بسیاری از اقوان باستانی درباره طوفان نوح در تاریخ شنیده اند؛ یونانیان باستان بیان کرده اند که این طوفان، مجازات ایزدان برای بشریت گناهکار و فاسد بوده است. بدین معنا که جلوه خشم خدایان با سیل و طوفانی دهشتناک، زمین را نابود کرد و تنها دو انسان از این بلایای طبیعی جان سالم به در بردند. این زوج دویکالیون و پیورها نام داشتند. آن ها به سان نوح پیغمبر با استفاده از کشتی خود را نجات دادند و چون طوفان فرونشست و آب ها فروکش کرد، آنها در برابر خود زمین را ویران و خالی از انسان بافتند. چون آن دو نجات یافتگان این بلا بودند از سوی بزرگ ایزدان بخشوده شدند و زئوس بدیشان ماموریت داد که سنگ هایی را پشت سر خود پرتاب کنند، تا با پرتاب این سنگ ها نوع بشر دوباره رشد کند.
  پس از مرگ دویکالیون او به دست ایزدان به صورت فلکی دلو تبدیل شد.
  http://ups.night-skin.com/images/srk9wie8uos8q82h58v.jpg
   
  Sir $@|eh و (حذف کاربر) این ارسال را می پسندند
 2. killer666

  killer666 demon is back

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  3,314
  پسندیده شده:
  14,140
  امتیاز دستاورد:
  183
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  killing
  محل سکونت:
  Hell
  دوستان اگه دوست داشتید بگید ادامه بدم
   
 3. Java.Her

  Java.Her گیمر تالار !!!!؟! کاربر ماندگار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  1,205
  پسندیده شده:
  6,524
  امتیاز دستاورد:
  163
  شغل:
  - + - student
  محل سکونت:
  Anzali port
  جالب بود ولی من یکم قاطی کردم ...
   
 4. Sir $@|eh

  Sir $@|eh بابابزرگ تالار:دی

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  1,777
  پسندیده شده:
  843
  امتیاز دستاورد:
  68
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  جستن دانش ..؟
  محل سکونت:
  تهران
  آره فتاح بذارو لی برای من یه سوال پیش اومد
  خب چه چیزی باعث شده که این صورت ها بین تمدن ها مشتر ک بشن در حالی که مثلا افسانه این صورت فلکی مال یونانه ولی اسم عربی هم داره!
   
 5. killer666

  killer666 demon is back

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  3,314
  پسندیده شده:
  14,140
  امتیاز دستاورد:
  183
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  killing
  محل سکونت:
  Hell
  من مطمئن نیستم اما فکر میکنم چون ستاره شناسان مسلمان از روی نوشته های یونانیان نیز استفاده کردند بالا خره تحت تاثیر قرار گرفتن
   
 6. killer666

  killer666 demon is back

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  3,314
  پسندیده شده:
  14,140
  امتیاز دستاورد:
  183
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  killing
  محل سکونت:
  Hell
  افسانه صورت فلکی نهر

  صورت فلکی نهر افسانه کاملا آشکار و پررنگی ندارد، در کل، دو داستان به آن نسبت داده شده است.
  در یکی از این داستان ها تصور بر این بوده که آبریز صورت فلکی دلو برای به دست آوردن آب، به دنبال رودخانه می گشته که با نهر مواجه شده است.
  و اما داستان دیگر، صورت فلکی نهر به فایتون و مرگ او مرتبط می شود. در اساطیر یونانی فایتون فرزند هلیوس، ایزد خورشید است. هلیوس برادر سلنه ایزدبانوی ماه است.
  هلیوس هر روز صبح از خاور به همراه ارابه زرین نه اسبی خود که حامل خورشید بود به پرواز در می آمد و پرتوهای زرین را بر ایزدان و آدمیان می افکند و در پایان روز به باختر فرود می آمد. یک روز صبح فایتون فرزند هلیوس، با اصرار زیاد خواست که ارابه خورشید طی کند و از فراز فرود را بنگرد. اما هلیوس در مقابل درخواست او مقاومت کرد و گفت که هیچ میرایی نمی تواند ارابه خورشید را کنترل کند. سرانجام پافشاری فایتون بر پدر اثر گذاشت و با وجود وحشت هلیوس از این عمل خطیر، فایتون سوار بر ارابه از زمین دور شد.


  http://ups.night-skin.com/images/yah0rdlv81ijssvzgw.jpg
   
  آخرین ویرایش: ‏22 آگوست 2011
 7. killer666

  killer666 demon is back

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  3,314
  پسندیده شده:
  14,140
  امتیاز دستاورد:
  183
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  killing
  محل سکونت:
  Hell
  افسانه صورت فلکی ارابه ران، ممسک، العنان

  پیش از عهد کلاسیک، این نقش آسمانی راننده یک ارابه چهار اسبی شناخته شده بود؛ به طوری که اگر با تمام ستارگانش حتی کم فروغ ترین آن ها مشاهده گردد، شباهت زیادی به یک ارابه ران پیدا می کند. اگرچه این ارابه ران به چوپان نیز شباهت دارد.
  تمدنهای دیگری از جمله بابلیان و رومیان براین باورند که در این صورت فلکی، هدایت کننده یک ارابه چهار اسبی دیده می شود.
  رومیان هویت این نقش آسمانی را همان اریختونیوس می دانستند که پسر لایق خدای آتش و آهنگری، یعنی هفائستوس و همسرش آتنا ایزد بانوی عقل و زیبایی بود. او کسی بود که ارابه چهار اسبی را اختراع کرد. اما بنابر نسخه ای دیگر در باورهای یونان باستان، ارابه پادشاهی مهربان، خدای صنعتگران و حامی آهنگران است. آن ها این نقش آسمانی را همان هفائستوس، پسر لنگ هرا، می پندارند. در واقع، این همان پسری است که هرا خود به تنهایی و بدون نیاز به زئوس او را به دنیا آورده است.
  کاجرا این گونه است که پس از آن که آتنا به سان یک اندیشه از سر زئوس شکوفه زد و متولد گشت، هرا نیز از سر حسادت به این فکر افتاد که پسری را بدون زئوس به وجود بیاورد.
  هفائستوس، خدای آتش و حامی هنرمندانی بود که با فلز و آهن کار می کرد. او در صندوق پرورش می یافت تا هنگامی که بزرگ شد و مارها نگهبانش بودند. ظاهرا یک مرتبه که بین هرا و زئوس نزاعی در گرفته بود، او به دفاع از مادر برخاست و زئوس نیز از شدت خشم او را از بلندای کوه المپ به زمین پرتاب کرد.
  و همین اتفاق باعث شد تا هفائستوس فلج گردد و چون دیگر قادر به راه رفتن نبود برای طی مسافتهای طولانی ارابه را اختراع کرد. او تنها خدایی است که به صورت فیزیکی زشت است. او زرگر و سلاح ساز خدایان بود. او از آتشفشان به جای کوره استفاده می کرد. بسیار مهربان و صلح جو بودو ارابه ران، همیشه افساری در دست و یک بز و دو بزغاله به همراه داشت و پس از مرگش، هرا او را به همراه ارابه چهار اسبی اش همچون شاهزاده ای در آسمان نهاد. آتنی ها نیز برای این ایزد مهربان پرستشگاهی در وسط بازار آهنگران ساختند.

  http://ups.night-skin.com/images/hbrqa3aw3gzhnx46emg.jpg
   
 8. killer666

  killer666 demon is back

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  3,314
  پسندیده شده:
  14,140
  امتیاز دستاورد:
  183
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  killing
  محل سکونت:
  Hell
  افسانه صورت فلکی جدی

  صورت فلکی جدی مثل بسیاری از صورت های فلکی داستانی زیبا دارد، شاید زیبایی این اسطوره بیش تر به علت تلاقی آن با داستان تولد و نجات زئوس باشد.
  داستان از این جا شروع می شود که کرونوس، پدر زئوس، به علت پیشگویی سروش غیبی هر یک از فرزندان خود را به محض زاده شدن می بلعید، زیرا می ترسید که آنه ها جای او را بگیرند یا برادران بزرگ تر خود، تیتان ها، هم پیمان شوند و هیچ مخلوقی را آزاد نگذارند.
  رئا، مادر زئوس، با اندوه فراوان از والدینش، اورانوس و گایا، درخواست یاری کرد. پس به توصیه آنان به کرت رهسپار شد و در غاری ژرف در جنگل های انبوه کوه اژوم فرزندش را به دنیا آورد.
  مادر بزرگ زئوس، گایا، نگهداری از او را به عهده گرفت و برای پرستاری بهتر، وی را به دست پریان و دختران شهریار کرت سپرد.
  داستان جدی یا همان « آمالته آ » از این جا آغاز می شود که یکی از دایه های زئوس بز را به او هدیه داد تا ایزد نوباوه را شیر دهد. آمالته آ حیوانی شگفت آور بود و منظرش حتی حیوانات را می ترساند.
  یک بار در زمان کودکی زئوس هنگامی که با آمالته آ مشغول بازی بود، ایزد خردسال شاخش را تصادفی می شکند، زئوس نیز برای بیان ندامت خود از این کار به شاخ شکسته آمالته آ قدرتی جادویی می بخشد تا او بتواند آرزوهای مردم را هر آنچه از ثروت و نعمت باشد برآورده کند.
  زئوس بعد ها برای پاسداری از خدمات و محبت های بز، او را در میان منطقه البروج قرار داد و از چرم آمالته آ سپری محکم ساخت که هیچ تیری نمی توانست آن را بشکافد.
  شاخ شکسته آمالته آ به کرونوکوپیا تبدیل شد که افسانه آن به قرن پنجم پیش از میلاد باز می گردد. کرونوکوپیا؛ یعنی شاخ وفور نعمت یا شاخی که از آن به جای ظرفی جهت نگهداری نعمت و فروانی استفاده می شده است. اما نمایش و تجسم اصلی شاخ بز این است که با گل ها و میوه ها پرشده باشد. این شاخ نیز سمبل باروری در زنان بوده است.
  اما مدرن، کورونوکوپیا معمولا خالی است و شبیه سبد ترکه مانندی است که معمولا با میوه و سبزیجات متنوع پر می شود. در امریکای شمالی، این شاخ مرتبط است به فصل درو کردن محصول و شکرگذاری.
  در دیگر اسناد آمده است که این صورت فلکی مانند بز دریایی (بزماهی) به نمایش درآمده است؛ یعنی بزی با دمی شبیه ماهی. یکی از داستان هایی که با بزماهی سرو کار دارد این است که وقتی پان، ایزد چوپانان که همان بز بود، او می خواست مانند شماری از دیگر خدایان، خود را به شکل ماهی در آورد، اما چون دیر به داخل آب پرید قسمتی از بدنش که بیرون از آب بود شکل ماهی شد. در سومر، این صورت فلکی به ائا یا اآ، یکی از خدایان سومریان و خدای اقیانوس ها و آب های زیرزمینی، وابسته است. درحماسه گیلگمش، ائا به گیلگمش دانایی بسیار می بخشد و اوست که تمدن را به خارج از دریاها می آورد و به نوع بشر هدیه می دهد.

   
 9. killer666

  killer666 demon is back

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  3,314
  پسندیده شده:
  14,140
  امتیاز دستاورد:
  183
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  killing
  محل سکونت:
  Hell
  افسانه صورت فلکی چنگ رومی شلیاق

  وقتی این نقش آسمانی با تمام ستارگانش به خوبی دیده شود شبیه یک چنگ است. برای مدت ها تصور بر این بود که یک کرکس چنگ را در آسمان نگاه داشته است. شلیاق صورت فلکی کوچکی است که نام خود را از یک آلت موسیقی تاردار گرفته است و مشهور است که در عهد عتیق مورد استفاده قرار می گرفته و هنوز هم در برخی از نقاط یونان استفاده می شود.
  بنابر اسطوره های کهن یونانی، هرمس، ایزد جوان، فرزند زئوس و مایا که ایزد سخنوری،بازرگانی، پیام رسان و پیک ایزدان المپ بود، روزی کفش های بالدارش را به پا کرده و در حال گشت و گذار در ساحل دریا بود که به ناگاه لاک پشت بزرگی را پیدا کرد. آن را از لاک خارج نموده و از کالبد آن چنگ سحرآمیزی ساخت. البته گویا هرمس شاخ بز کوهی و چرم گاو نیز در آن به کار برده بود. از این چنگ نوای محیر العقولی خارج می شد. مدتی بعد، هرمس باعث دردسری میان خود و آپولون گشت که برای دلجویی از ایزد خورشید بی اختیار چنگ را به او هددیه کرد؛ ماجرا از این قرار بود که هرمس پنجاه راس گوساله از گله آپولون می دزد و دوتای آن ها را کباب کرده می خورد. آپولون که متوجه می شود از رمه آسمانی اش گوساله هایی کسر شده اند با شم ایزدی اش به سراغ هرمس رفته او را برای اعتراض نزد زئوس می برد. بدین ترتیب هرمس مجبور می شود محل اختفای گوساله ها را فاش و برای دلجویی از آپولون چنگ خوش آوا را تسلیم وی کند.
  آپولون نیز چنگ را به آرفئوس داد. ارفئوس در عصر خود شهرت داشت که می تواند موجودات جاندار و اشیای بی جان را مسحور موسیقی خود گرداند؛ ارفئوس با جیسون و آرگونات ها دریانوردی می کرد و موفق ترین خنیاگر دوران خویش بود. موسیقی ارفئوس می توانست مردم و حتی انسان های عصبانی و حیوانات وحشی را مسحور گرداند. او حتی صخره ها و رودخانه ها رانیز با نوای چنگ طلسم می کرد. گفته شده است که درختان بلوط ساحل دراس بدانجا مهاجرت کرده بودند تا آوای چنگ وی را بهتر بشنوند.
  ارفئوس همسر محبوب خود اوریدیس را به علت مرگ ، از دست داد و کوشش او برای بازگرداندن همسرش از سوی ایزدان اعماق زمین به جایی راه نیافت.
  ارفئوس، نیمه خدای چنگ نواز، یکی از معدود افرادی بود که توانسته بود سربروس، سگ سه سر جهنمی را با طنین مسحور کننده چنگش خواب کند و به جهان زیرین برود او می خواست با این کار نیروهای هادس ایزد عالم ارواح را ترغیب کند که همسر دوست داشتنی اش را آزاد کند. ارفئوس بعد از این که از هادس و حتی مردم هم ناامید شد خود نیز جان باخت. در مورد مرگ او چند داستان وجود دارد: یکی این که پیروان مست ایزد شراب، بدن او را از هم دریدند. و دیگر این که انبوهی از زنان، عصبانی از اینکه او هنوز عاشق همسر مرده خود اوست او را با خنجر زدند. بعد از کشته شدن او، آن ها چنگ را در رودخانه انداختند.

  زئوس کرکس را فرستاد تا چنگ را پیدا کند و آن را به آسمان بفرستد. برخی نیز گفته اند که موژها؛ یعنی 9 الهه شعر و موسیقی چنگ را به بهشت بردند.
  http://ups.night-skin.com/images/3hhlwvt37e5j57rixamn.jpg
  http://ups.night-skin.com/images/15fqxegg717srftk5tad.jpg
   
 10. killer666

  killer666 demon is back

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  3,314
  پسندیده شده:
  14,140
  امتیاز دستاورد:
  183
  جنسیت:
  مرد
  شغل:
  killing
  محل سکونت:
  Hell
  افسانه صورت فلکی عقاب

  صورت فلکی عقاب به پرنده ای با بال های پهن و گردنی کوتاه شباهت دارد. قدیما شمایل یک عقاب را در آن دیده بودند. آکیلا، پرنده محبوب زئوس بود. در افسانه های یونانی آمده است که خدایان همه پرندگان آسمانی مثل: قو، کلاغ، توکان، ... را در میان آسمان جای داده اند اما عقاب خود بر آسمان ها پرواز می کرد.
  بر طبق اسطوره های کلاسیک یونانی، او عقابی بود که صاعقه های زئوس را حمل می کرد و زئوس، بزرگ ایزدان، او را مامور کرد تا گانیمد را برای او به کوه المپ بیاورد. گانیمد از قهرمانان متعلق به سرزمین تروا ناحیه ای باستانی در شمال غربی آنتالیا بود . این شاهزاده زیبای تراوایی آنتالیایی پسر تروس بود.
  او به عقاب ماموریت داد تا گانیمد را از کوهی که معروف به کوه ایزدان واقع در مکانی به نام فریجیا که بخشی از ترکیه امروز است بود بدزدد و به نزد او در کوه المپ بیاورد، تا وی را ساقی ایزدان گرداند.. این توضیحی است بر این که چرا نام بزرگ ترین ماه سیاره ژوپیتر سیاره مشتری – گانیمد است.( رومی به زئئوس، ژوپیتر می گویند.)
  در روم این صورت فلکی، کرکسی شناخته شده بود که به سمت روم پرواز می کرد، اما نباید با آهنگ کرکس که نام رومی برای صورت فلکی شلیاق – چنگ رومی (افسانه اش قبلتر گفته شد) است اشتباه گرفته شود.

  http://ups.night-skin.com/images/1hcpff73d2ti6gs76qh0.jpg
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - افسانه های صورتهای
 1. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  2,843
 2. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  2,518
 3. P4NISh3R
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  284
 4. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  1,008
 5. saeed67
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  635
 6. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  54
 7. raul
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  205
 8. Night Spirit
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  495
 9. raul
  پاسخ ها:
  11
  نمایش ها:
  366
 10. NIKE
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  630
 11. TaurohtaR
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  121
 12. Night Spirit
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  198
 13. lord2010
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  361
 14. OccultScience
  پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  697
 15. NIKE
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  857