هتل های مشهد
بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

اميد به زندگي در متاهلان بيشتر است

شروع موضوع توسط M.Bagheri , ‏21 سپتامبر 2011 در انجمن خواندنی ها

 1. M.Bagheri

  M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,803
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  IRAN
  وقتي صحبت از شاخص هاي مربوط به اميد به زندگي در يك جامعه مي شود، منظورمان شاخصي براي تعيين سطح سلامت اجتماعي است كه مبناي آن را متوسط عمر افراد در يك جامعه تشكيل مي دهد.افزايش طول عمر و در واقع افزايش اميد به زندگي تنها مرتبط با مباحث مربوط به بهداشت و سلامت جسمي يعني توجه به تغذيه سالم، داشتن تحرك روزانه، دوري از دخانيات و پيشگيري و درمان بيماري ها نيست، بلكه عوامل روانپزشكي و جامعه شناختي با تاثير بر عوامل جسمي، به مراتب نقش مهم تري در سلامت اجتماعي و ارتقاي اميد به زندگي بازي مي كنند.
  به بيان ديگر، اصلاح ناهنجاري هاي رفتاري چون اصلاح الگوي تغذيه اي يا دوري جستن از دخانيات ريشه در تصحيح نابهنجاري هاي روان شناختي يك فرد دارد. چراكه بسياري از افراد تحت فشارهاي رواني به كشيدن سيگار روي مي آورند. همان گونه كه عواملي چون بهداشت و درمان، پيشگيري از بسياري از بيماري هايي كه در يك مقطع زماني باعث مرگ و مير مي شوند و افزايش مراقبت و دارو درماني باعث افزايش طول عمر در يك كشور مي شود، بالا رفتن سن اميد به زندگي و در واقع كيفيت زندگي با اصلاح رفتارهاي اجتماعي كامل مي شود.
  افزايش طول عمر با اصلاح ناهنجاري هاي رفتاري
  براساس آمارها، سن اميد به زندگي در ايران از 57 سال در سال 1357 به ۷۳ سال در ميان زنان و ۷۱ سال در مردان رسيده  است و ارتقاي اين شاخص به بيش از 76 سال در دستور كار مسوولان كشور قرار داد.
  به بيان ديگر، دستيابي به آب آشاميدني سالم، كاهش مرگ و مير، دسترسي به امكانات بهداشتي و درماني و نيز ريزمغذي ها ازجمله شاخص هايي است كه باعث بالا رفتن سن اميد به زندگي و بالا رفتن درصد جمعيت سالمندان در هرم جمعيت كشور مي شود.دكتر فربد فدايي، متخصص اعصاب و روان با تاكيد بر اين كه طول عمر انسان بيش از آن كه تحت تاثير بهداشت و سلامت جسماني باشد، به عوامل رواني وابسته است، مي گويد: همه رفتارهاي خطرآفريني كه به مرگ منجر مي شوند، به صورت حوادث يا بيماري هاي جسمي بروز مي كنند؛ در حالي كه همين عوامل تحت تاثير عوامل رواني و اجتماعي شكل مي گيرد.
  نمونه بارز آن، ريشه يابي مهم ترين علل مرگ و مير در همه جوامع يعني بيماري هاي قلبي ـ عروقي است كه به زندگي بي تحرك، رژيم هاي غذايي غلط و مصرف سيگار بازمي گردد كه همه جزو رفتارهاي افراد است. به بيان ديگر، درمان بيماري هاي رواني در افزايش طول عمر و ارتقاي كيفيت زندگي در كنار كميت آن نقش اساسي دارد، كمااين كه بسياري از رفتارهاي پرخطر در تمام جوامع دنيا، ريشه در افسردگي ها دارند. به بيان ديگر، با درمان مشكلات رواني جامعه مي توان كيفيت زندگي مردم را اعم از بيماران و خانواده هايشان افزايش داد.
  تندرستي سالمندان به چه عواملي وابسته است؟
  متغيرهاي بيولوژيك، رواني و اجتماعي مهم ترين عوامل موثر بر سلامت افراد است. وقتي از سن اميد به زندگي صحبت مي شود، ميانگين سن شروع ناتواني در رابطه با ميانگين سن و مرگ و مير اهميت بيشتري مي يابد. براساس مطالعات انجام گرفته افرادي كه بيشتر با عوامل خطرزايي چون سيگار كشيدن و عدم بهره گيري از يك الگوي ورزشي مناسب روبه رو هستند، در 60 سالگي بيشتر در معرض خطر بيماري ها قرار دارند، به طوري كه هم دوران ناتواني عمومي آنها زودتر شروع مي شود و هم سال هاي وابستگي آنان به ديگران افزايش مي يابد.
  فعاليت هاي جسماني منظم، يعني حركات جسماني منظمي كه با افزايش انرژي مصرفي همراه است، مي تواند احتمال خطر بيماري قلبي ـ عروقي، ديابت، سرطان روده  بزرگ و چندين بيماري شديد ديگر را در ميان سالمندان كاهش  دهد. در عين حال دكتر فدايي، از ابعاد روان شناختي نيز جامعه سالمندان را مورد بررسي قرار داده و مي گويد: در همه جوامع از چند دهه پيش، ميزان جمعيت سالمندشان چه به صورت نسبي و چه مطلق افزايش يافته است، اما اين افزايش با برخي بيماري ها كه به سالمندي بستگي دارد، ارتباط دارد كه مهم ترين نمونه آن، بيماري آلزايمر است.
  وي مي افزايد: روش هاي روانپزشكي، موثرترين راه براي پيشگيري از اين بيماري ها هستند كه با آنها مي توان كميت و كيفيت زندگي را براي اين گروه از جامعه ارتقا داد.
  زنان در كشور ما آسيب پذيرترند
  اين مساله كه زنان نسبت به مردان طول عمر بيشتري دارند يا اين كه مردان زودتر از زنان مي ميرند شايد يك واقعيت كلي باشد كه ريشه در مجموعه اي پيچيده از عوامل زيستي، اجتماعي و رفتاري دارد، ازجمله آن كه مردان به دلايل ژنتيك و نيز استرس هاي بيشتر شغلي و نيز توجه كمتري كه نسبت به سلامت و تغذيه شان دارند، طول عمر كمتري نسبت به خانم ها دارند. به رغم اين مساله به گفته دكتر فدايي زنان همچنان در جامعه ما آسيب پذيرتر هستند.
  وي مي گويد: خوشبختانه در سال هاي اخير به سلامت جسمي، رواني و اجتماعي زنان در جامعه ما توجه بيشتري شده، ولي واقعيت آن است كه هنوز هم در كشور ما اين فرزندان پسران هستند كه مورد توجه بيشتر خانواده ها قرار دارند. حتي بسياري از مادران به فرزندان پسر خود بيشتر شير مي دهند و سهم غذاي بهتري را براي پدران و پسران در نظر مي گيرند؛ در حالي كه دختران و زنان به لحاظ بيولوژيك به غذاهاي پروتئيني بيشتر نياز دارند. از سوي ديگر، فرصت هاي شغلي بهتر و حقوق بالاتر همچنان متعلق به مردان است.
  مجردها كمتر عمر مي كنند
  پژوهش ها نشان مي دهد متاهل ها از سلامت جسمي و رواني بيشتري نسبت به مجردها برخوردارند.
  دكتر فدايي تاكيد مي كند: تاثير اين امر بخصوص در آقاياني كه همسرشان را از دست مي دهند، بيش از خانم هاست. اين افراد 2 برابر بيشتر از مردان همسن خود كه متاهل هستند، مي ميرند. چراكه آقايان برخلاف خانم ها، از توانايي رسيدگي به امور شخصي شان قاصرند، اما به هر حال براي زنان نيززندگي زناشويي تاثير انكارناپذيري بر طول عمر آنها دارد.
  پونه شيرازي
  گروه سلامت
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100854441493
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - اميد زندگي متاهلان
 1. H A V V A
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  502
 2. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  221
 3. Night Spirit
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  96
 4. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  228
 5. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  235
 6. KaShKoOl
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  502
 7. ARIANA
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  146
 8. H A V V A
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  381
 9. H A V V A
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  200
 10. H A V V A
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  230
 11. H A V V A
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  177
 12. H A V V A
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  163
 13. invisible
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  274
 14. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  181
 15. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  181