بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

اين غول را چگونه بايد متوقف ساخت!

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,430
  پسندیده شده:
  50,801
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  تصور كنید وقتی ایرباس آ 380 با وزنی نزدیك به 400 تن و با سرعتی بیش از 300 كیلومتر بر ساعت روی زمین می نشیند، چه نیروی عظیمی  باید در كار باشد تا بتواند این غول پرنده را در فاصله كوتاه 3 تا 4 كیلومتری روی باند فرودگاه آرام و متوقف كند؟شاید برای مهندسان و بخصوص مهندسان هوانوردی بسیار بدیهی باشد كه برای این كار حتما باید از نیروی عظیم موتورهای بزرگ چنین هواپیمایی، اما در جهت عكس برای كاهش سرعت استفاده كرد.
  پَس ران نامی  است كه در مقابل پیشران برای چنین سیستم هایی به كار می رود. در این سامانه، دریچه هایی روی خروجی گازهای بخش فن موتور قرار می گیرد كه در زمان نشستن روی باند چرخیده و مسیر هوای خروجی فن های موتور هواپیما را به سمت جلوی بدنه تغییر می دهند. خلبان با افزایش مقطعی دور موتور و در نتیجه افزایش حجم هوای خروجی باعث تولید نیروی پَس رانی می شود كه در نهایت هواپیمای بزرگ مسافربری را روی باند فرودگاه متوقف می كند. این موضوع دلیل اصلی صدای گوشخراش موتورها است كه در لحظه نشستن هواپیماها روی باند ایجاد می شود.
  تا امروز استفاده از پَس ران، به عنوان اصلی ترین عامل كنترل سرعت هواپیما هنگام فرود بسیار مرسوم بوده است. این موضوع علاوه بر هواپیماهای جت در هواپیماهای ملخی نیز با تغییر زاویه گام ملخ و تولید باد در جهت عكس حركت هواپیما مقدور می شده است. اما طراحان ایرباس آ380 گویا زیاد به این سامانه سنتی اعتقادی نداشته اند. در هواپیمای آ 380 از 4 موتور اصلی هواپیما، تنها 2 موتور نزدیك بدنه به این سامانه مجهز هستند.
  موتورهای بیرونی به دلیل این كه هنگام فرود نزدیك لبه باند قرار می گیرند و امكان فرو كشیدن اجسام خارجی به داخل موتور در مورد آنها بیشتر است، برای نصب این سامانه، گزینه مناسبی نیستند.
  سامانه جریان معكوس هوا در ایرباس آ 380 بر خلاف هواپیماهایی مانند بوئینگ 747، نقش اصلی را در متوقف ساختن هواپیما ندارد. در این هواپیما نقش اصلی به عهده  ترمز چرخ ها و اسپویلرها (صفحاتی كه روی بال نصب شده اند و  هنگام فرود به صورت عمود در مقابل جریان هوا می ایستند) بوده و سامانه جریان معكوس هوای موتور تنها نقشی كمكی داشته كه بخصوص  هنگام بارانی یا برفی بودن هوا به كار می آید.
  بیشتر هواپیماهای مسافربری مدرن از پَس ران هایی استفاده می كنند كه نیروی موتور را به سمت جلو هدایت می كند. این عمل در بسیاری از موتورهای توربوفن، از طریق مسدود كردن خروجی جریان كنارگذر (bypass) و جهت دهی به آن به وسیله پره هایی كه پشت سر هم نصب شده اند، انجام می گیرد. شایان ذكر است در این مكانیسم جریان اصلی خروجی موتور كه داغ بوده و از توربین خارج می شود به سمت جلو منحرف نمی گردد و تنها هوایی كه توسط فن ها از اطراف موتور به عقب رانده شده، به سمت جلو هدایت می شود.
  سامانه جریان معكوس هوای موتور علاوه بركاهش سرعت هواپیما، كاربردهای دیگری نیز دارد؛ مثلا هواپیمای سی   ـ 17 نیروی هوایی ایالات متحده از پَس ران برای سرعت عمل بیشتر روی زمین در مناطق جنگی استفاده می كند. هواپیمای آموزشی شاتل ناسا نیز از پَس ران در حین پرواز برای كمك به شبیه سازی فرود استفاده می كند.
  در هواپیمای آ380، خلبان تنها روی زمین و زمانی كه سرعت هواپیما به كمتر از 70 نات- حدود 130 كیلومتر بر ساعت- رسیده باشد می تواند از پَس ران استفاده كند. در این حالت خلبان ابتدا قدرت موتور را روی كمترین مقدار آن تنظیم می كند و پس از فعال سازی سامانه پَس ران، قدرت موتور را برای چند لحظه به حداكثر مقدار ممكن افزایش می دهد تا هوای خروجی موتور به سمت جلو برگردد و سرعت هواپیما را كاهش دهد.
  اما سامانه پَس ران اشكالاتی نیز دارد. اولین مشكل مربوط به بحث آلودگی صوتی عملكرد اين سامانه در فرودگاه هایی است كه نزدیك محل های مسكونی قرار گرفته اند. دومین موضوع به عملكرد اتفاقی پره های معكوس كننده جریان هوا هنگام پرواز مربوط می شود. امروزه موتور همه هواپیماهای مسافربری برای جلوگیری از اتفاقی عمل كردن پَس ران در حین پرواز، از حفاظ های ایمنی استفاده می كنند. سال 1991، یك بوئینگ 767، تنها 15 دقیقه پس از برخاست از باند فرودگاهی در اندونزی به دلیل فعال شدن یكی از پَس ران ها در ارتفاع 24 هزار پایی سقوط كرد و همه 313 سرنشین آن كشته شدند.
  نكته: فرود هواپیما یكی از حساس ترین فازهای پروازی است كه انجام مناسب آن، آسایش و امنیت بیشتری برای مسافران به ارمغان می آورد
  اداره هوانوردی فدرال (FAA) در واكنش به این سانحه و به منظور جلوگیری از سوانح احتمالی در آینده، استفاده از قفل های اضافی روی سامانه پَس ران و طی كردن دوره های آموزشی جدید برای خدمه پروازی را اجباری كرد تا ضمن تلاش فنی برای جلوگیری از چنین سوانحی، در صورت روی دادن مجدد حوادثی از این دست، خدمه پروازی بتوانند با انجام مانورهایی جان مسافران را نجات دهند. حادثه ای كه تنها 7 سال بعد و علی رغم تمهیدات فنی دیده شده روی داد. سال 1998، سامانه هوای معكوس یكی از موتورهای ایرباس آ300 خط هوایی كره مانند حادثه فاجعه بار اندونزی در حین پرواز فعال شد، اما خدمه توانستند با آموزش های جدیدی كه دیده بودند آن را غیرفعال كنند و به سلامت فرود آیند.
  حال می توان امیدوار بود كه هواپیمای جدید ایرباس دارای 2 موتور فاقد این سامانه  باشد. اما فقدان این ترمز هوای معكوس بار زیادی به سایر سامانه های ترمز این هواپیما وارد خواهد كرد. مهندسان طراح ایرباس آ 380 برای آزمودن قدرت ترمزهای این هواپیما، آزمایشی را ترتیب دادند كه توانایی این هواپیما را در شرایط فوق العاده اضطراری محك بزنند. در این آزمایش هواپیما با بیشترین وزن برخاست و در حالی كه ترمزهای نصب شده بر چرخ هایش تا 90 درصد سايیده شده بودند روی باند فرودگاه تا رسیدن به سرعت تصمیم گیری كه معادل 170 نات یا حدود 300 كیلومتر برساعت است، شتاب گرفت. سرعت تصمیم گیری، حداكثر سرعتی است كه هواپیما روی باند خواهد داشت و پس از آن خلبان باید تصمیم به برخاست یا لغو پرواز بگیرد. سپس خلبانان دور موتور را تا حد كمینه كاهش دادند و ترمزها را فعال ساختند؛ عملی كه فقط باید در شرایط اضطراری انجام گیرد. در این آزمون كه استفاده از سامانه هوای معكوس مجاز نبود، هواپیما پس از طی حدود 2 كیلومتر متوقف شد. البته این ترمز شدید همان طور كه انتظار می رفت باعث از بین رفتن چرخ های هواپیما گردید. موردی كه در شرایط اضطراری و در صورت آسیب ندیدن مسافران قابل قبول است.
  برای توقف هواپیمای آ380 بیشتر كار توسط ترمزهای بزرگ كامپوزیتی شركت  هانی ول (Honeywell) كه روی 16 چرخ از 20 چرخ ارابه فرود اصلی قرار دارند، انجام می گیرد. این ترمزها مانند بسیاری از هواپیماهای مسافربری جدید ضدلغزش هستند. آنها، مثل ترمزهای ضد لغزش اتومبیل ها، با قطع و وصل متناوب فشار ترمز مانع از قفل شدن چرخ ها و لیز خوردن آن روی باند می گردند. سطوح متحرك روی بال یا همان اسپویلرها نیز سامانه دیگری است كه برای كاهش سرعت هواپیما و متوقف كردن آن به كار می رود. در هنگام فرود، خلبان زاویه این سطوح كه در حالت عادی روی بال هواپیما خوابیده اند را به گونه ای تغییر می دهد تا با ایستادن در مقابل جریان هوا علاوه بر ایجاد نیروی پسا یا همان ترمز، نيروی بالابرنده بال را نیز كاهش می دهد تا وزن هواپیما روی چرخ ها افزایش یافته و عملا با افزایش اصطكاك عملكرد ترمزی هواپیما بهبود یابد.
  در هر صورت كاهش سرعت یك هواپیمای مسافری در عرض چند دقیقه از سرعت كروزی نزدیك به سرعت صوت كه حدود900 كیلومتر بر ساعت است، به سرعت فرود، قطعا نیازمند طراحی مناسب اجزا و سامانه فرود است. به گفته یكی از مسوولان اجرایی ایرباس كه خودش 120 ساعت با این هواپیما پرواز كرده، ایرباس آ380 نیز علی رغم بزرگی، مانند هر ایرباس دیگری از خانواده آ320 و آ330 به نرمی فرود می آید. كاهش ارتفاع این هواپیما از سرعتی نزدیك به 85 / 0 سرعت صوت و از ارتفاع كروز شروع می شود. خلبانان داده هایی مانند سرعت باد روی باند را وارد كامپیوتر مدیریت پرواز هواپیما می كنند و در طول كاهش ارتفاع برای اطمینان از دقت، داده ها را مقایسه می نمایند. در ارتفاع كمتر از 10 هزار پا هواپیما باید سرعتش را تا حدود 450 كیلومتر بر ساعت كاهش دهد و عموما در سرعت حدود 330 كیلومتر بر ساعت وارد الگوی فرود می شود. خلبانان می توانند به كامپیوتر پرواز اجازه دهند تا هواپیما را طبق منحنی از پیش تعیین شده ای به زمین بنشاند یا به صورت دستی نرخ فرود و سرعت را كنترل كنند.
  طراحی بالی با مساحت بزرگ و زاویه پسگرایی نسبتا كم (5/35 درجه) و وجود فلپ های بزرگ و موثر در هواپیمای آ380، باعث شده است سرعت فرود این غول پرنده حدود 35كیلومتر بر ساعت از رقیب آمریكایی خود، بوئینگ 747 كمتر باشد. هواپیمای آ380 با سرعتی حدود 250 كیلومتربرساعت به آستانه فرود می رسد و بر زمین می نشیند. این سرعت تقریبا برابر سرعت فرود هواپیماهای جتی است كه وزنی معادل یك پنجاهم بزرگ ترین هواپیمای مسافربری دنیا را دارند!
  هرچه باشد فرود هواپیما یكی از حساس ترین فازهای پروازی است كه انجام مناسب آن، آسایش و امنیت بیشتری برای مسافران به ارمغان می آورد. شاید به همین دلیل باشد كه مسافران پس از یك فرود نرم و آرام، كادر پروازی و بخصوص خلبان هواپیمای خود را با دست زدن تشویق می كنند.
  Space Magazine / مترجم: امیر توكلی كاشی
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100854470780
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - اين غول چگونه
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  137
 2. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  583
 3. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  175
 4. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  181
 5. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  248
 6. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  174
 7. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  641
 8. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  306
 9. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  2,374
 10. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  301
 11. پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  782
 12. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  380
 13. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  442
 14. پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  871
 15. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  223