بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

بازگشت كشتي آزاد به روزهاي اوج

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,799
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  كشتي آزاد به روزهاي اوجش بازگشت، اين نكته را حداقل مي توان از نتايج اخير تيم ملي در رقابت هاي جهاني استانبول برداشت كرد، نتايجي كه اميد را در دل علاقه مندان به كشتي زنده كرد كه آزادكاران ايران همچون فرنگي كاران مي توانند روزهاي خوشي را براي ورزش ايران در المپيك لندن ترسيم كنند.
  تيم ملي كشتي آزاد ايران از رقابت هاي جهاني 2007 سير نزولي در پيش گرفته بود و در المپيك 2008 پكن يكي از ضعيف ترين نتايج تاريخ خود را با تك نشان برنز مراد محمدي به ثبت رساند، گرچه در سال هاي 2009 و 2010 در رده هاي سوم و چهارم جهان ايستاد، اما اهل فن بخوبي مي دانند كه كسب اين عناوين نتيجه اقتدار تيمي نبود. با اين حال در جهاني استانبول به دليل در پيش بودن بازي هاي المپيك كه به گواه كارشناسان بالاترين سطح رقابت هاي جهاني محسوب مي شود، نتايج غافلگيركننده و در واقع دلگرم كننده   اي حاصل آمد. در استانبول 3 كشتي گير ما به فينال راه يافتند و تيم ايران با 4 مدال و تنها با اختلاف 2 امتياز سكوي قهرماني را به روس ها واگذار كرد تا بارقه هاي اميد در دل علاقه مندان بار ديگر ظاهر شود.
  در پس اين موفقيت دلايل بسياري نهفته است. در نگاه اول نكته اي كه نمي توان آن را ناديده گرفت اين كه جهش كشتي فرنگي در سال هاي اخير و با هدايت مربي موفقي به نام محمد بنا كه از او به عنوان معمار موفقيت كشتي فرنگي نام برده مي شود، رقابت و انگيزه سالم و بسيار بالايي را بين او و غلامرضا محمدي، سرمربي تيم ملي كشتي آزاد ايجاد كرد. تا اين مربي جوان با بهره گيري  از همه توان و تجربياتش و استفاده از ديدگاه كارشناسان يك بار ديگر پرچم كشتي آزاد ايران را در رقابت هاي جهاني به اهتزاز درآورده و در راه قهرماني روسيه قدرت بلامنازع كشتي جهان را تهديد كند. با وجود اين مسابقات جهاني استانبول همان طور كه پايان راه كشتي آزاد نيست، نبايد پنداشت كه آغاز راه اين رشته است. قطعا كادرفني با كنار هم قراردادن نتايج سال هاي گذشته و عملكرد وزن به وزن تيم ملي مي تواند به انتخاب هايي درست و منطقي تر از تيم فعلي دست يابد تا در ميدان بزرگ المپيك بار ديگر كشتي آزاد بزرگي كند. به هر حال صرف نظر از علل و عواملي كه موفقيت در جهاني استانبول را رقم زد، نگاهي مي اندازيم به عملكرد 7 آزادكار ايران در اين رقابت ها.
  شكسته شدن طلسم ناكامي در سبك وزن
  آخرين باري كه كشتي آزاد در سبك وزن موفق به كسب مدال در رقابت هاي جهاني شد سال 2001 بود، جايي كه بابك نورزاد اولين و البته آخرين مدال جهاني خود را كه نقره بود به دست آورد. در اين ده سال هيچ گاه سبك وزن هاي ديگري چون تقي داداشي و حسن رحيمي نتوانستند به مدال جهاني دست يابند. نكته جالب توجه از سال 2009 تا امروز اين بود كه غلامرضا محمدي دارنده 4 مدال جهاني در سبك وزن نتوانسته بود در مقام سرمربي تيم ملي اين طلسم را بشكند، اما حسن رحيمي پس از آن كه در رقابت هاي جام جهاني و حتي آسيايي در 2 سال گذشته نتوانست پاسخي به اعتماد مربيان بدهد، سرانجام در استانبول توانست با كسب مدال برنز خودي نشان داده و كمي از فشار انتقاداتي كه متوجه خودش و كادرفني بود، بكاهد. گرچه اين مدال رحيمي اميد را در دل كادرفني تيم ملي زنده كرد، اما قطعا المپيك لندن ميدان ديگري است و بايد تلاش كرد نقاط ضعف اين كشتي گير را كه حالا با اين مدال در صف اول مدعيان پوشيدن دوبنده تيم ملي در المپيك است، به حداقل رساند.
  حريفان: رحيمي در اين رقابت ها تنها مقابل وليكوف، كشتي گير با تجربه بلغاري مغلوب شد و در شرايطي حريفاني از روماني، كره شمالي، بلاروس، گرجستان و آمريكا را مغلوب كرد كه كيونگ ايل از كره شمالي دارنده مدال طلاي جهاني 2009 بود.
  خلأ مراد محمدي در60 كيلو
  تيم ايران پس از چندين سال در رقابت هاي جهاني بدون مرادمحمدي كشتي گير 4 مداله خود به ميدان رفت و طبيعي بود كه نمي شد به اين زودي از مصطفي آقاجاني جوان توقع داشت جا پاي بزرگان اين وزن بگذارد. آقاجاني كه پيش از اين در رقابت هاي مختلف توان خود را به رخ كادرفني كشيده بود، مي تواند از ناكامي در استانبول به عنوان يك تجربه ارزشمند بهره ببرد تا همچنان صاحب دوبنده تيم ملي باقي بماند.
  حريفان: آقاجاني حريف هندي را شكست داد و با مغلوب شدن مقابل ژوماگازیف قهرمان سال 2011 آسيا از قزاقستان حذف شد.
  66 كيلو و بيداري تقوي
  مدال طلاي مقتدرانه مهدي تقوي، نماينده وزن سوم ايران در جهاني 2009 دانمارك نويد تولد يك ستاره را در كشتي ايران داد. اما اين ستاره نوظهور پس از جهاني دانمارك با افت فاحشي مواجه شد و در جهاني روسيه، بازي هاي آسيايي گوانگجو و جام جهاني نتوانست نيمي از توان خود را نشان دهد. با اين حال او همچنان كه وعده داده بود در استانبول به خود آمد و با شكست دادن همه حريفان طراز اولش بر مدال طلا بوسه زد. نكته جالب توجه در قهرماني دوباره مهدي تقوي اين كه در تك جدال رو در روي آزادكاران ايران و روسيه در اين رقابت ها، اين مهدي تقوي بود كه بر حريف روسش غلبه كرد تا ارزش مدال طلايش را دوچندان كند. به هر ترتيب كادرفني تيم ملي و خود تقوي در استانبول به خوبي دريافتند كه كشتي ايران مي تواند روي مدال المپيك اين وزن حساب كند.
  حريفان: تقوي با برتري مقابل حريفاني از مقدونيه، قرقيزستان، بلاروس، آدام باتريوف روس، لوپز كوبايي و يوميتسو ژاپني بر سكوي نخست ايستاد.
  74 كيلو؛ گودرزي يك قدم تا طلا
  صادق گودرزي چهره جواني كه در سال 2009 به خوبي جواب اعتماد مربيان تيم ملي را با كسب مدال نقره داد و در جهاني 2010 روسيه هم بر سكوي سوم جهان ايستاد، در استانبول هم به ديدار نهايي راه يافت تا خود را به عنوان يك پاي ثابت كسب مدال براي تيم ايران مطرح كند. با اين حال اين كشتي گير مستعد يك قدم تا كسب مدال طلاي جهان و اثبات سيطره اش بر وزن 74 كيلو فاصله دارد و دوگانگي در كشتي هاي فينال و ماقبل فينال او خود گواه اين مدعاست. به اعتراف كادرفني، گودرزي براي تبديل شدن به كشتي گير شماره يك جهان در اين وزن، هيچ چيز كم ندارد و بايد قدر چنين سرمايه اي را دانست.
  حريفان: گودرزي بر كشتي گيران گينه بيسائو،مولداوي، بلاروس، گرجستان و قزاقستان چيره شد و در فينال مغلوب جردن باروس آمريكايي شد تا به مدال نقره قناعت كند.
  84 كيلو؛ همچنان اميدوار به آينده
  عليرضا گودرزي، كشتي گير جواني كه با غلبه بر تمامي رقيبان داخلي اش از جمله جمال ميرزايي، احسان لشگري و احسان اميني صاحب دوبنده تيم ملي شد، در اين رقابت ها با كسب 3 پيروزي نشان داد كه به لحاظ روحي خيلي خوب خود را براي حضور در نخستين تجربه جهاني آماده كرده بود. گودرزي گرچه در گروه شانس مجدد نيز نتوانست سهميه المپيك كسب كند، اما به هر حال با توجه به وجود چند كشتي گير تقريبا همسطح در اين وزن، مي توان همچنان به آينده اميدوار بود و اين كه پس از سال ها طلسم ناكامي در اين وزن هم شكسته شود.
  حريفان: كشتي گيران ونزوئلا، آلمان و بلغارستان مقابل گودرزي شكست خوردند، اما نماينده ايران در اين وزن مغلوب حريفاني از آذربايجان و آمريكا شد تا هفتم شود.
  96 كيلو؛ درخشش يزداني
  كسب مدال طلاي رضا يزداني در وزن ششم گرچه در نوع خود غير منتظره مي نمود، اما كشتي گيري كه براي اولين بار در اين وزن در رقابت هاي جهاني روي تشك رفت، پيش از اين در وزن 84 كيلو توان خود را نشان داده بود. يزداني در استانبول مثل هميشه جسور و جنگنده ظاهر شد و با ارائه كشتي هاي ديدني بر همه حريفانش غلبه كرد تا به طلاي ارزشمند دست بايد. هرچند به هيچ وجه نمي خواهيم و نبايد ارزش اين مدال يزداني را زير سوال ببريم، اما هم خود اين كشتي گير و هم كادرفني بخوبي از نقش قرعه در كسب اين مدال واقفند. گرچه قرعه هم جزئي از كشتي است و قرار نيست هميشه به ضرر ما باشد، اما به هر حال مدال طلاي اين وزن در حالي عايد ايران شد كه يزداني با بزرگان شاخص اين وزن همچون گاتسالوف روس، تيگي اف آذربايجاني و گوگشيليدزه گرجستاني رو در رو نشد و قدر مسلم اين كشتي گير توانمند ايران براي درخشش در المپيك لندن بايد حواسش به اين مدعيان صاحب نام هم باشد.
  حريفان: پس از استراحت در دور اول، يزداني در دورهاي بعد با غلبه بر حريفاني از اسپانيا، مجارستان، بلاروس، نيجريه و تركيه بر سكوي قهرماني ايستاد.
  120 كيلو؛ پاياني بر تجربه
  فردين معصومي كشتي گير با تجربه و عنوان دار ايران در سنگين وزن كه خيلي دير چهره شد، در جهاني استانبول تنها يك دور روي تشك حاضر شد و با شكستي زودهنگام كادرفني را غافلگير كرد. به هر حال با توجه به شرايط سني اين كشتي گير، كادرفني تيم ملي بار ديگر دريافت كه بايد در اين وزن به دنبال گمشده و كشتي گير جواني باشند كه بتوانند روي او تكيه كنند. هر چند براي المپيك لندن خيلي دير شده است، اما به هر حال جوانگرايي در اين وزن اجتناب ناپذير بوده و در اين زمينه بايد فكري كرد.
  رده بندي اوزان هفتگانه رقابت هاي جهاني كشتي 2011
  [تصویر مورد نظر حذف شده است]:http://externalweb1/Media/images/1390/07/08/100855509511.jpg55 كيلوگرم: 1ـ ويكتور لبدوف (روسيه)2ـ رادوسلاو وليكوف (بلغارستان) 3ـ حسن رحيمي (ايران) و دولت نيازبكوف (قزاقستان)
  60 كيلوگرم: 1ـ بسيك كودوخوف (روسيه) 2ـ فرانكلين گومز (پورتوريكو) 3ـ كنيچي يوموتو (ژاپن) و دارن ژوماگازيف (قزاقستان) 22ـ مصطفي آقاجاني (ايران)
  66 كيلوگرم: 1ـ مهدي تقوي (ايران) 2ـ تاتسوهيرو ميتسو (ژاپن) 3ـ جبرئيل حسن اف (آذربايجان) و ليوان لوپز آزكوي (كوبا)
  74 كيلوگرم: 1ـ جردن باروس (آمريكا) 2ـ صادق گودرزي (ايران) 3ـ اشرف علي يف (آذربايجان) و داويت خوتيشويلي (گرجستان)
  84 كيلوگرم: 1ـ شريف شريف اف (آذربايجان) 2ـ ابراگيم آلداتوف (اكراين)3ـ داتو مارساگيشويلي (گرجستان) و آلبرت ساريتوف (روسيه) 7ـ عليرضا گودرزي (ايران)
  96 كيلوگرم: 1ـ رضا يزداني (ايران) 2ـ سرهات بالجي (تركيه)3ـ روسلان شيخ اف (بلاروس) و جاكوب وارنر (آمريكا)
  120 كيلوگرم: 1ـ الكسي شيماروف (بلاروس) 2ـ بلال ماخوف (روسيه) 3ـ جمال الدين ماگومداف (آذربايجان) و داويت مودزامانشويلي (گرجستان) 18ـ فردين معصومي
  رده بندی تیمی:
  1ـ روسیه 43 امتیاز
  2ـ ایران 41 امتیاز
  3ـ آمریكا 38 امتیاز
  4ـ آذربایجان 37 امتیاز
  5ـ گرجستان 34 امتیاز
  6 ـ قزاقستان 29 امتیاز
  7ـ ژاپن 23 امتیاز
  8 ـ بلاروس 22 امتیاز
  9ـ بلغارستان 15 امتیاز
  10ـ تركیه 13 امتیاز
  اميد توفيقي  /  گروه ورزش
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100855511849
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - بازگشت كشتي آزاد
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  106
 2. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  135
 3. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  134
 4. پاسخ ها:
  20
  نمایش ها:
  483
 5. پاسخ ها:
  7
  نمایش ها:
  284
 6. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  136
 7. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  373
 8. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  1,564
 9. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  437
 10. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  185
 11. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  208
 12. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  203
 13. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  216
 14. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  177
 15. پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  710