بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

بيماري پشت ميزنشيني

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,796
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  كارمنداني كه ساعت هاي طولاني پشت ميزشان در وضعيتي مي نشينند كه بدنشان به طور عمودي نسبت به صندلي قرار نمي گيرد و با كامپيوتر يك سره براي ساعت هاي طولاني كار مي كنند يا كساني كه عادت به ورزش ندارند و يكباره بشدت ورزش مي كنند، دچار دردهاي عضلاني و استخواني آزاردهنده اي مي شوند كه ناشي از واردشدن صدمه وكشش بيش از حد به عضلات است.
  اين افراد اغلب به يك نوع بيماري دچار مي شوند كه «فيبروميالژي» نام دارد. فيبروميالژي ناشي از دردهاي عضلاني استخواني است كه در بين تمام گروه هاي سني شايع است، اما اگر اين بيماري كه  از نظر ظاهري با دردهاي روماتيسمي و آرتروز شباهت دارد، بدرستي تشخيص و كنترل نشود، دائمي شده و بدون شك روي فعاليت هاي روزمره تاثير نامطلوبي برجاي مي گذارد و در كارهاي عادي زندگي اختلال ايجاد مي كند.
  از ضربه تا نشستن هاي غلط
  فيبروميالژي يك مشكل عضلاني استخواني است كه مهم ترين علائم آن دردهاي عضلاني، خستگي و احساس درد و آسيب پذيري در نواحي مثل ستون فقرات، گردن، شانه ها و لگن است. اين نقاط از بدن در طول روز آسيب مي بينند، بويژه وقتي كه بيش از حد كشيده شوند. مثلا در موقع كار با رايانه  يا وقتي سر خود را زياد به سمت پايين نگه مي داريم اين عارضه بروز مي كند.
  دكتر سيروس ملك پور، ارتوپد و عضو هيات علمي دانشگاه تهران در اين باره مي گويد: غير از ضربه، عفونت هاي ويروسي و بيماري هاي زمينه اي مي تواند موجب بروز اين بيماري شايع عضلاني استخواني شود. بعلاوه برخي از عوامل چون زايمان، عادت هاي غلط خوابيدن (مثلا مكرر روي شكم خوابيدن) و نشستن غلط به مدت طولاني به طوري كه پشت و كمر، حالت قوزكرده داشته و از حالت 90 درجه خارج شوند، مي توانند موجب بروز علائم اين عارضه بشوند. به بيان ديگر وقتي عضله يا رباطي در بدن طي يك دوره زماني بشدت كشيده مي شود، فيبروميالژي بروز مي كند. همچنين آسيب ديدگي شديد عضلاني مي تواند عامل ابتلا به اين عارضه باشد.
  هنگام نشستن قوز نكنيد
  دكتر ملك پور به 2 ديدگاه در ارتباط با دلايل بروز فيبروميالژي به دنبال نشستن در وضعيت هاي غلط اشاره كرده و مي  افزايد: از يك نظر، مهم ترين علت دردهاي ناحيه كمري، اختلالات وضعيتي بدن و فشارهاي ناشي از وضعيت غلط بدن هنگام نشستن به صورت قوزكرده يا بلندكردن اجسام سنگين، زياد ايستادن و بلندكردن شيء به مدت طولاني است.
  اين وضعيت ها منجر به كشيدگي عضلات پشت مي شوند، در اين وضعيت هاي غلط،گودي كمر كاهش يافته و از حالت عادي كه زاويه آن 45 تا 60 درجه است، خارج مي شود.
  به بيان ديگر، عضلات پشتي ستون فقرات دچار كشش بيش از حد شده و گودي كمر افزايش مي يابد كه باز هم دردهاي ناحيه كمر به وجود مي آيند. فراموش نكنيد كه صندلي هاي مناسب، صندلي هايي هستند كه 3 گودي گردن، برجستگي پشت و گودي كمر را در يك راستا حفظ مي كنند. با اين حال روي مناسب ترين صندلي هم به طور مداوم نبايد بيش از يك ساعت نشست و با چند دقيقه راه رفتن بايد در ميان نشستن هاي طولاني وقفه ايجاد كرد. از سوي ديگر ضروري است رانندگي هم پيوسته بيش از 4 ساعت ادامه نيابد و در حين رانندگي از بالشتك هايي براي قرارگرفتن گودي كمر در زاويه 45 تا 60 درجه بهره گرفته شود و بازوها هم نبايد در زمان رانندگي خم بشوند.
  شما مبتلا به آرتروز يا روماتيسم نيستيد
  در واقع فيبروميالژي ناشي از كشش بيش از حد عضلات زماني است كه عضلات تحت فشار خسته شده اند و ليگامان ها (تاندون ها كه استخوان ها را به هم متصل مي كنند) جاي آنها را مي گيرند در نتيجه دردهاي شديد عضلاني و استخواني احساس مي شوند. مشكل در خوابيدن، احساس خستگي حتي پس از خواب كامل شبانه، سردردهاي مكرر، احساس بي حسي و كرختي در دست ها و پاها، خشكي و سفتي بدن، تنبلي و مشكل در بيدارشدن از خواب و حالت هايي مثل تحريك پذيري و افسردگي شديداز نشانه هاي فيبروميالژي است اما مهم ترين نشانه آن،بروز درد در نواحي مختلف بدن بويژه در بالاي گردن، شانه ها و كمر است.
  دكتر ملك پور تاكيد مي كند: زماني كه شخص دچار پوكي استخوان است يا به نوعي در استخوان هايش مشكل دارد كه با راديوگرافي يا آزمايش تراكم استخوان قابل تاييد است، برايش تشخيص آرتروز مي دهند در حالي كه عضلاتش، برخلاف بيماري فيبروميالژي درگير نيست. بيماري هاي روماتيسمي هم مربوط به مفاصل هستند و كمردردهاي روماتيسمي منتهي به ديسك كمر شده و درد ناشي از آن اندام تحتاني بدن را نيز درگير مي كند. روماتيسم از طريق آزمايش خون قابل شناسايي و تاييد است. در حالي كه فيبروميالژي از طريق معاينات كلينيكي پزشك تشخيص داده شده و درمان مي شود.
  دردي قابل درمان
  براي درمان فيبروميالژي چندين راهكار وجود دارد كه برخي از آنها بسيار ساده هستند. بر اين اساس براي برخي بيماران مصرف قرص هاي خوراكي شل كننده عضلات تجويز مي شود. در شرايط حادتر انجام فيزيوتراپي به طور منظم توصيه مي شود. گاهي اوقات هم اين عارضه موجب بروز افسردگي شده و در نتيجه بيمار طبق تجويز پزشك بايد داروي افسردگي مصرف كند. بي شك انجام ورزش هاي كششي براي بهبود خشكي و سفتي بدن در اين بيماري موثر است. براي اين منظور به جاي استفاده از وسايل ورزشي، تمرينات كششي يوگا توصيه مي شود. از اثرات شناكردن براي آرام سازي ذهن، انرژي دادن به بدن و بالاخره آرام كردن كل بدن نيز نبايد غافل شد. حتي حمام آب گرم و ماساژ بدن با روغن هاي آرامبخش نيز مي تواند احساس تنبلي پس از بيدارشدن از خواب را كه از نشانه هاي فيبروميالژي است، از بين ببرد.
  يك توصيه جدي هم به والدين ضروري به نظر مي رسد و آن اين كه براي جلوگيري از بروز كمردرد و آسيب به ستون فقرات در كودكان، سنگيني كوله پشتي آنها را بررسي كنند. چرا كه كوله پشتي هايي كه با كتاب و ديگر وسايل پر مي شوند، مي تواند منجر به آسيب به كمر و ستون فقرات كودكان شود. كوله پشتي كودكان نبايد بيش از 15 درصد وزن كودك، سنگيني داشته باشد.
  پونه شيرازي
  گروه سلامت
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100854362454
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - بيماري پشت ميزنشيني
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  196
 2. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  131
 3. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  208
 4. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  215
 5. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  194
 6. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  216
 7. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  221
 8. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  222
 9. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  71
 10. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  101
 11. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  152
 12. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  134
 13. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  89
 14. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  83
 15. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  81