بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

تاثير هورمون رشد در درمان كوتاهي قد

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,800
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  بلند قد بودن همیشه یكی از خواسته های بشر بوده است و كوتاهی قد باعث ایجاد مشكلات و ناراحتی های متعددی برای كوتاه قدها می شود. در سال های اخیر با پیشرفت هایی كه در علم غدد درون ریز حاصل شده و با ساخته شدن هورمون رشد با روش نوتركیبی كه باعث تولید انبوه این هورمون مي شود، رویای قد بلند شدن برای خیلی ها زنده شده است اگرچه در بسیاری موارد استفاده از این هورمون به صورت بی رویه و نامناسب دیده می شود.
  در این مبحث در مورد استفاده صحیح و علمی از هورمون رشد و نكاتی كه باید در این زمینه بدانیم توضیح داده خواهد شد.
  اولین موضوع مهم این است كه درمان با هورمون رشد بی خطر نیست و اگر بی رویه و بی دلیل استفاده شود،می تواند زیانبار باشد. به این دليل از نظر پزشكی فقط افرادی می توانند تحت درمان با هورمون قرار گیرند كه كوتاهی قد شدید دارند. تعریف كوتاهی قد شدید قد كمتر از 160سانتی متر در مردان و كمتر از 151 سانتی متر در زنان است. البته این مقادیر در دوران كودكی و نوجوانی و قبل از رسیدن فرد به سن بلوغ پیش بینی می شود.
  موضوع مهم دوم این است كه درمان با هورمون رشد به صورت تزریقی و به صورت هر شب یا یك شب در میان است و برای رسیدن به اثرات درمانی كافی باید چندین سال این دارو را هر روز تزریق كرد و به هیچ عنوان با چند هفته یا چند ماه درمان، افزایش قد چندانی قابل حصول نخواهد بود.
  قیمت هورمون رشد نیز مساله مهم دیگری است كه وقتی بخواهیم به مدت زیاد و همه روزه از آن استفاده كنیم هزینه بسیار زیادی خواهد داشت.
  موضوع دیگر این است كه براساس تجربیاتی كه در مورد چندین بیماری عامل كوتاهی قد و استفاده طولانی از هورمون رشد وجود دارد؛ با تزریق مداوم این هورمون در مدت یك سال به طور متوسط حدود یك سانتی متر قد بلندتر می شود و به این ترتیب برای چند سانتی متر افزایش قد می بايد سال ها تزریق را ادامه داد. واضح است كه این مطلب دقیقا متضاد تبلیغات روزافزون شركت های دارویی در مورد اثرات معجزه آسای این داروست.
  علاوه بر اینها باید بدانیم كه برای تاثیر هورمون رشد باید آن را در سنین پایین شروع كنیم و اگر كسی بعد از سن بلوغ كه صفحات رشد استخوانی بسته شده اند، به فكر استفاده از هورمون بیفتد دیگر دیر شده است. ذكر این نكته مهم نيز ضروری است كه اثر هورمون رشد در افراد كوتاه قد قابل ملاحظه است و افرادی كه قد مناسب دارند، در صورت تزریق هورمون تاثیر چندانی نخواهند دید.
  دكتر رضا كريمي
  متخصص بيماري هاي داخلي
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100855137192
   
بارگذاری...