بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

تنوع گونه هاي زيستي، حقيقت يا اشتباه محاسباتي؟

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,430
  پسندیده شده:
  50,801
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  هر پديده كوچك و بزرگي را وقتي خوب بررسي مي كنيد متوجه مي شويد كه گويا اصل تنفس، زايش و مرگ در همه چيز وجود دارد. دانشمندان امروزه و پس از سال ها مطالعه گونه هاي زيستي مختلف، تلاش براي يافتن پاسخ آفرينش يا بررسي روند و سير تكامل موجودات زنده به اين نتيجه رسيده اند كه حيات به عنوان يك پديده خيلي بزرگ خود دچار زايش و فناي دائمي است. به رغم دهه ها مطالعات زيست شناسي امروزه مي دانيم كه ميليون ها گونه زيستي ناشناخته هنوز منتظر كاوشگران اعماق تاريك درياها و دل جنگل هاي انبوه و درون غارهاي بزرگ و كوچك هستند تا با آشكار كردن تكه هيجان انگيز ديگري از داستان نامكشوف آفرينش و تكامل، آدمي را به تحسين وادارند.
  از سويي ديگر و با توجه به اين كه دانشمندان معتقدند برخي از گونه هاي جانوري با سرعت زيادي در حال انقراض هستند، اين پرسش مطرح مي شود كه آيا طبيعت شاهد پيدايش گونه هاي جديد جانوري نيز هست. اين پرسشي است كه براي يافتن پاسخ آن بايد سال هاي سال صبر كنيم تا دانشمندان كار كشف و شمارش گونه هاي بررسي نشده جانوري و گياهي را تمام كنند. تنها پس از آن است كه مي توانيم در صورت رويت يك گونه جديد زيستي با اطمينان از تازه بودن اين جاندار در چرخه عجايب زيستي سخن بگوييم.
  بعد از قرن ها تلاش براي شناخت و دسته بندي موجودات گياهي و جانوري ساكن روي زمين، هنوز 86 درصد از گونه هاي زيستي موجود روي اين سياره همچنان ناشناخته باقي مانده اند. طبق مطالعاتي كه اخيرا صورت گرفته سياره ما منزلگاهي براي حدود 9 ميليون گونه مختلف زيستي است. توجه به ليست جانوران و گياهان شناخته شده حاوي هشدار غافلگيركننده اي است كه نشان مي دهد ما علي رغم اين همه گياه و جانوري كه مي شناسيم تنها 15 درصد از گونه هاي زنده را شناسايي كرده ايم. از سوي ديگر انقراض كه امري رايج بين گونه هاي زنده است، به سرعت در حال نابودي برخي از آنهاست. بنابراين جملات بالا حاوي يك خبر غمناك است كه نشان مي دهد در اين بين خيلي از گونه هاي زيستي قبل از اين كه توسط بشر ديده شوند، منقرض شده و براي هميشه ناشناخته باقي مي مانند.
  پژوهشي كه منجر به اين واقعيت دردناك گرديد با سوال خيلي ساده اي شروع شده بود كه آيا ما براي يافتن تمام گونه هاي زيستي، راه درستي را برگزيده ايم يا اين كه مسير كشف حيات زميني را اشتباه آمده ايم؟! پاسخ اين است كه ما راه را اشتباه آمده ايم...
  مطالعات اوليه نشان مي دهد، 250 سال پس از اين كه يك گياه شناس سوئدي به نام كارل لينائوس سيستمي رسمي براي طبقه بندي تنوع گونه هاي زيستي ابداع كرد، فهرست برخي از رده هاي موجودات زنده مثل پستانداران و پرندگان تقريبا تكميل شده است، اما متاسفانه كشف موجودات زنده ساير دسته ها به طور پراكنده صورت گرفته و ليست ناقصي را شامل مي شود. براي مثال تنها 7 درصد از گونه هاي پيش بيني شده قارچ ها كه شامل قارچ ها و آغازيان است و همچنين كمتر از 10 درصد از موجودات ساكن اقيانوس ها شناخته شده اند. اين تازه نمونه كوچكي از اهمال طبيعت شناسان در شناسايي و دسته بندي حيات زميني است.
  با اين حساب اين پرسش مطرح مي شود كه آنچه تاكنون كشف شده شامل چه ويژگي خاصي بوده كه چشم كاوشگران طبيعت را روي ساير گونه ها بسته است. پاسخ آشكار است. بشر تاكنون تنها گونه هايي را كشف و طبقه بندي كرده كه براحتي يافت مي شده اند، در دسترس بوده اند يا به طور چشمگيري به ساير گونه هاي كشف شده ربط داشته اند.
  همين موضوع رابطه يكي از راه هايي است كه اگر خوب بررسي شود مي تواند منجر به كشف بسياري از گونه هاي ناشناخته گردد.
  ميليون ها گونه زيستي، منتظر شمارش
  تاكنون 2/1 ميليون موجود زنده گياهي و جانوري مشاهده، كشف و دسته بندي شده اند. اما زيست شناسان براي اين كه بدانند انرژي خود را براي چه حجم كاري بايد حفظ كنند، نياز دارند تقريبا بدانند كه چه تعداد گونه زيستي در زمين زندگي مي كنند. حدس هايي زده شده كه طبق آنها شمارگونه هاي زيستي سياره زمين را حتي تا 100ميليون نيز برآورد كرده اند. اما اين پاسخ دقيق و قابل استنادي نيست.
  نكته: بعد از قرن ها تلاش براي شناخت و دسته بندي موجودات گياهي و جانوري ساكن روي زمين هنوز 86 درصد از گونه هاي زيستي موجود روي اين سياره همچنان ناشناخته باقي مانده اند
  براي دسترسي به پاسخي دقيق تر، دانشمندان از روشي ابتكاري براي تخمين تعداد اعضاي هر رده يا دسته جانوري استفاده كردند كه قادر باشد همه گونه هاي زيستي شناخته شده و ناشناخته را در بر گيرد. دانشمندان گونه هاي مشابه هم را كنار يكديگر جمع كردند و در طبقه اي به اسم جنس قرار دادند، چند جنس مشابه در يك رده بندي ديگر به اسم خانواده قرار گرفتند و در نهايت و به همان ترتيب همه آنها در يك رده بندي بزرگ به نام رده قرار مي گيرند.
  در حال حاضر و به صورت كلي 5 رده زيستي وجود دارد كه شامل حيوانات، گياهان، قارچ ها، كروميست ها يا همان گياهان تك سلولي و آغازيان يا همان موجودات تك سلولي مي شوند. پژوهشگران شمار گونه هاي احتمالي تمام اين گروه ها از جمله جنس ها، خانواده ها، راسته ها، كلاس ها و تيره ها را در هر رده با توجه به شمار گونه هاي كشف شده يا تازه پيدا شده، تخمين زدند و به اين طريق و با استفاده از سرشماري هاي پيچيده اي از تعداد جنس ها، خانواده ها و ساير دسته بندي ها توانستند شمار گونه هاي ناشناخته موجود در زمين را پيش بيني كنند. اين محاسبات نشان داد كه شمارگونه هاي زيستي زمين مي تواند به حدود 9 ميليون گونه برسد.
  اشتباه محاسباتي يا آينده درخشان  زيست شناسي
  یک مطالعه جديد و نتايج حيرت آور آن مبني بر وجود ميليون ها گونه زيستي ناشناخته صدها هزار دانشمند و پژوهشگر زيست شناسي را به وجد آورده است. آنها اميدوارند كه بتوانند سهم كوچكي از اين لشكر جانداران ناشناخته را به چنگ آورند و به اين ترتيب براي هميشه اسم خود را پرآوازه كنند. از سويي ديگر تمركز زيست شناسان بر كشف گونه هاي جديد مي تواند ره آورد بزرگي به همرا داشته باشد و زيست شناسي را به دانشي مهم تبديل كند. در نظر داشته باشيد كه ما داريم از مشاهده، كشف و شمارش حدود 5 / 7 ميليون گونه زيستي صحبت مي كنيم كه بسياري از آنها در عجيب ترين گوشه و كنارهاي زمين پنهان شده اند. اگر از شما خواسته شود كه این تعداد سكه را شمارش كنيد، حتي اگر همه دوستانتان را به ياري بطلبيد، زمان بسيار زيادي خواهد گرفت.
  از سوي ديگر برخي معتقدند كه اين مطالعات براساس روش هاي سرشماري نادرستي صورت گرفته است كه پذيرش نتايج آن را با اشكال روبه رو مي كند. پژوهشگراني كه اين مطالعه را انجام داده اند از روشي به نام رگراسيون خطي براي محاسبه تعداد گونه هاي زيستي زمين استفاده كرده اند، اما مخالفان معتقدند كه استفاده از اين روش براي سرشماري تخميني گونه هاي زيستي با توجه به طبيعت ايجاد گونه هاي جديد و سير تكاملي حيات اشتباه است و بايد از روش رگراسيون ترتيبي براي تخمين دقيق تر جمعيت احتمالي گونه هاي مختلف حيات استفاده شود. مخالفان معتقدند كه تغيير روش آماري براي انجام اين محاسبات مي تواند منجر به عددي خيلي بزرگ تر يا كوچك تر از 7/8 ميليون شود. اما نبايد از نظر دور داشت كه داستان واقعي تازه بعد از كشف يك گونه جديد آغاز مي شود، چرا كه طبقه بندي يك موجود جديد بسيار پيچيده تر از كشف آن است.
  دانشمندان بايد گونه هاي جديدي را كه كشف كرده اند با موارد تاريخي كشف شده قبلي مقايسه كنند و DNA آن را آناليز كنند تا بتوانند موجود جديد را در دسته مناسبي طبقه بندي كنند. اين پروسه بسيار طولاني است. هريك از دانشمندان در طول زندگي خود اگر خيلي خوش شانس باشند يك دوجين موجود زنده جديد را كشف و آنها را دسته بندي مي كنند.
  اما توجه به اين نكته بسيار حائز اهميت است كه با توجه به افزايش سرعت انقراض گونه هاي زيستي در نتيجه شرايط نامناسب ناشي از دخالت انسان در طبيعت و آسيب هاي ناشي از آلودگي منابع طبيعي در اين روزها از يك سو و جمعيت ميليوني گونه هاي زيستي از سوي ديگر به نظر مي رسد كه تعداد زيادي از گونه هاي زيستي در لبه انقراض قرار داشته باشند. بنابراين كاشفان گونه هاي زيستي ناشناخته بايد عجله كنند تا نوع بشر بتواند قبل از نابودي كامل، اين گونه هاي نادر را مشاهده، كشف و دسته بندي نمايد.
  بهروز يزدان پناه / جام جم
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100854997911
   
بارگذاری...