بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

جايزه بزرگ شهيد  آويني ،5مهر1390

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,796
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  سومین دوره جایزه بزرگ شهید مرتضي آوینی با تقدیر از «ابراهیم حاتمی کیا» 5 مهرماه سال جاري برگزار می شود.به گزارش فارس، نشست خبری سومین دوره جایزه بزرگ شهید آوینی، ششمین جشنواره فیلم رضوی و پنجمین جشنواره سینما حقیقت صبح امروز با حضور «شفیع آقامحمدیان» مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و «حسین خورشیدی» معاون فرهنگی این مرکز در سالن سینما حقیقت برگزار شد.
  در ابتدای این نشست، «شهنام صفاجو مدیر روابط عمومی این مرکز طی سخنانی گفت: سومین دوره جایزه بزرگ شهید آوینی سه شنبه 5 مهر ماه در سالن سوره حوزه هنری برگزار می شود. این جایزه میزبان آثاری با رویکرد شهید آوینی خواهد بود و تاکنون 300 فیلم به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.
  وی افزود: مستندهای اجتماعی آسیب نگارانه، مستندهای اشراقی، مستندهای مقاومت و پایداری و مستندهای سیاسی به انضمام آثار همسو با تفکر شهید آوینی و شخصیت ایشان از موضوعات این دوره از جایزه بزرگ شهید آوینی است.
  مدیر روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بیان داشت: بهمن حبشی، محمد داوودی، جهانگیر خسروشاهی، مصطفی دالایی و وحید چاووش هیئت انتخاب و داوری این دوره از جایزه بزرگ شهید آوینی را به عهده دارند. تقدیر از 4 هنرمند فعال و برگزاری دو نشست تخصصی با حضور هنرمندان و منتقدان در سالن سینما حقیقت از دیگر برنامه های این جایزه است.
  صفاجو در خصوص جشنواره فیلم رضوی هم گفت: این جشنواره 12 تا 14 مهر ماه در تهران برگزار می شود.
  وی افزود: حدود 200 فیلم به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که از این تعداد 6 فیلم بلند داستانی ، 14 فیلم مستند و 18 فیلم کوتاه داستانی برگزیده شده اند.
  مدیر روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در خصوص پنجمین جشنواره سینما حقیقت گفت: این جشنواره آبان ماه امسال برگزار خواهد شد و نزدیک به 900 فیلم به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.
  تقدیر از حاتمی کیا، همایون فر، سرهنگی و مختاری در جایزه شهید آوینی
  مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نيز گفت: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی امسال 4 جشنواره را برگزار می کند، اولین جشنواره میلاد سرخ بود که در شهر اردبیل برگزار شد و بعد از آن جشنواره های شهید آوینی، رضوی و سینما حقیقت برگزار می شود.
  شفیع آقامحمدیان افزود: تقدیر از «ابراهیم حاتمی کیا»، «مهدی همایونفر»، «سرهنگی» و «بختیاری» در جایزه بزرگ شهید آوینی به عمل می آید.
  وی اضافه كرد: در 6 ماه اول سال نسبت به 6 ماه اول سال گذشته کندتر عمل کردیم ولی سعی ما بر این است که در ادامه با سرعت بیشتری عمل کنیم.
  مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: قرارداد قطعی دو فیلم انتحاری (حمیدرضا چارکچیان) و بزم (شاه مرادی) هفته آینده بسته می شود.
  نمایش فیلم های مستند در سینما سپیده را محکم گرفته ایم
  وی در خصوص اکران فیلم های مستند در سینما سپیده اظهار داشت: ما سینما سپیده را محکم گرفته ایم و از این اقدام هم راضی هستیم. سینما سپیده باعث شد نمایش فیلم های مستند در شبکه نمایش خانگی اتفاق بیفتد و ما هم سعی کردیم این محصولات را در مراکز فرهنگی هنری پخش کنیم.
  مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اضافه کرد: همکاری جدی ما با شبکه مستند سیما شروع شده است و تا الان حدود 5 - 6 فیلم از مرکز از این شبکه پخش شده است و تا هفته آینده شاهد پخش چند فیلم دیگر از مرکز هستیم.
  احتمال اختصاص سیمرغ بهترین مستند بلند در جشنواره فجر
  وی افزود: به احتمال زیاد بخشی برای فیلم های بلند مستند در جشنواره فیلم فجر در نظر گرفته شود که البته تقاضای ما این است که سیمرغی برای آن لحاظ شود.
  در ادامه نشست، حسین خورشیدی معاون فرهنگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی افزود: آثار برگزیده جایزه شهید آوینی در جشنواره سینما حقیقت به نمایش عمومی درمی آید. همچنین نمایش فیلم های جشنواره رضوی در سینما سپیده و سالن سینما حقیقت انجام می شود.
  وي افزود: بنا داریم فیلم سینمایی «آسمان هشتم» - که درباره امام رضا (ع) ساخته شده - را در دهه کرامت و در سطح محدودی در شهرهای مشهد، تبریز و تهران به نمایش عمومی دربیاوریم.
  معاون فرهنگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در خصوص جشنواره «سینما حقیقت» گفت: حدود 25 هزار دقیقه فیلم در بخش ملی جشنواره سینما حقیقت وجود دارد و همین طور 1500 دقیقه فیلم در بخش بین الملل جشنواره که در مجموع حدود 13 هزار دقیقه فرصت نمایش فیلم مستند در پنجمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت وجود دارد.
  خورشيدي اظهار داشت: بخش های خیزش اسلامی، جهاد اقتصادی و ... از بخش های دیگر پنجمین جشنواره سینما حقیقت خواهد بود.
  برای برگزاری جشنواره فیلم رضوی یک ریال هم پول نگرفته ایم
  شفیع آقامحمدیان در ادامه نشست از انتشار دو کتاب ویژه پنجمین جشنواره بین المللی «سینما حقیقت» خبر داد و در خصوص جشنواره فیلم رضوی گفت: ما برای برگزاری جشنواره فیلم رضوی تا به حال یک ریال هم پول نگرفته ایم و اگر این جشنواره برگزار می شود، بودجه آن از طریق مرکز تأمین می شود.
  وی افزود: با انتقال جشنواره «میلاد سرخ» به اردبیل، هزینه برگزاری این جشنواره برای ما نصف شده است.
  مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در نشست امروز در خصوص مشکلات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، گفت: یکی از مشکلات ما در اینجا بحث مالیات است و امیدواریم این نقیصه ای که از گذشته باقی مانده به زودی حل شود. مشکل دیگر ما در مرکز گسترش باز بودن پرونده برخی تولیدات است که قرارداد آن ها بسته شده ولی کار تولید نشده است.
  آقامحمدیان در پاسخ به این سؤال که آیا رسالت مرکز گسترش برگزاری جشنواره است یا تولید فیلم، افزود: برگزاری جشنواره ها سنتی است که از گذشته باقی مانده است، یکی اینکه نمی توان به راحتی از کنار شهید آوینی گذشت و تلاش ما در این زمینه این است که ارگان های دیگر را درگیر کنیم که البته تا به حال تنها حوزه هنری بخش کوچکی از کار را پذیرفته است. جشنواره فیلم رضوی هم متعلق به امام رضا (ع) است و نمی توان آن را نادیده گرفت.
  جوایز جشنواره ها هزینه های کمی ندارد و ما در تلاشیم تا ارگان های دیگر را متقاعد کنیم تا سهمی در برگزاری جشنواره ها داشته باشند. سنت بر این بوده که برای برگزاری جشنواره فیلم رضوی به ما کمک نکنند که البته نمی دانم چرا این دوستان این موضوع را پذیرفته اند.
  بازداشت مستندسازان ربطی به مرکز گسترش ندارد
  مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص بازداشت تعدادی از مستندسازان به دلیل پخش فیلم هایشان در شبکه های ماهواره ای، گفت: بازداشت تعدادی از مستندسازان به واسطه پخش فیلم ها در شبکه های ماهواره ای هیچ ربطی به مرکز گسترش ندارد، هرچند که ما مجبوریم این موضوع را به لحاظ حقوقی پیگیری کنیم. ما برخورد حقوقی جدی با این دوستان نداشتیم و فقط به یک نامه اکتفا کرده ایم که البته در برخی مواقع جواب مثبت گرفتیم و دوستان به ما گفتند که ما فقط برای پخش شدن فیلم مان این کار را انجام داده ایم.
  وی افزود: پرونده های قابل توجهی از سال 85 تا اواخر 88 در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی وجود دارد. وقتی که سازمان بازرسی کل کشور می خواستند عملکرد مرکز را رصد کنند به این پرونده ها برخوردند و به ما توصیه کردند که پیگیر جدی این ماجرا شویم. ما دنبال این هستیم که این ماجرا بدون سر و صدا حل شود، چون اگر سر و صدا شود به یک جریان سیاسی تبدیل خواهد شد. ما برای دوستان نامه های اولیه ای فرستاده ایم و اگر جواب نگیریم نامه دوم به شکل حقوقی فرستاده خواهد شد.
  پول گرفتند، کار تحویل ندادند
  وی در توضیح این پرونده ها، گفت: بعضی از فیلمسازان پول گرفته اند ولی اصلا کار را شروع نکرده اند، همچنین در حالی که مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی باید به کارگردان های اول بودجه پرداخت کند مشاهده شده که در مواردی به برخی کارگردان های قدر پول پرداخت شده است. امیدواریم در آینده نزدیک به یک نتیجه قطعی در این زمینه برسیم.​
  در ادامه این نشست، «شفیع آقامحمدیان» گفت: موفقیت یا عدم موفقیت سینما سپیده را می توان با هر ملاکی سنجید. ما هدف مان این است که یک فرهنگ سازی در زمینه نمایش فیلم مستند انجام بدهیم. همین طور این نمایش باعث شد که چالش های جدی بین مستندسازان و حتی خبرنگاران و منتقدان به وجود بیاید.
  طبق آخرین اخبار در فصل تابستان افت بیننده داشتیم چرا که در این فصل دانشگاه ها و مدارس تعطیل هستند ولی از طرف دیگر به طور مثال ما در یک هفته، هزار دانش آموز را برای نمایش مستند «سبز، سپید، سرخ» به سینما سپیده آوردیم.
  وی افزود: از زمان اجرای نمایش فیلم در سینما سپیده، نمایش فیلم های مستند در کشور موفق تر عمل کرده است، مثلا یک جایی برای رقابت با ما سانس نمایش فیلم مستند در نظر گرفته است که البته ما تمام این موضوعات را به فال نیک می گیریم.بعضی از دوستان حرف می زنند و سر و صدا راه می اندازند ولی عمدتا خیلی از حرف های شان مبناهای درستی ندارد و به قول یکی از مستندسازان، دوستان برای نمایش فیلم های دوستان شان هم به سینما نمی روند. من خوشحالم از اینکه با اجرای نمایش فیلم در سینما سپیده این فضای چالشی بین دوستان به وجود آمد.
  فیلم مستند خوب کم داریم
  مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی افزود: یکی از مشکلات ما در اکران فیلم مستند این است که فیلم خوب کم داریم. از طرف دیگر ما تلاش کردیم فیلم های خارجی را در این سینما نمایش بدهیم ولی در وهله اول همه موافقت کردند ولی در ادامه همه زیر حرف هایشان زدند و هر چقدر پیگیری کردیم جواب ندادند که نمونه آن نمایش فیلم های ایرلندی در سینما سپیده بود. ما اعتراف می کنیم نمایش فیلم در سینما سپیده یک آزمون و خطا است و ما در این زمینه کسب تجربه می کنیم.
  وی افزود: پک اول فیلم های ما در شبکه نمایش خانگی با تیراژ 6 هزار نسخه به پخش دوم رسید و باید بگویم که تا به حال از پخش فیلم های خانگی فیلم ها به نتیجه خوبی رسیده ایم. ما برخی از درخواست های فیلمسازان برای نمایش فیلم در سینما سپیده را رد می کنیم، به جهت اینکه کیفیت آثار پایین است.
  آقامحمدیان اضافه کرد: ما امسال 30 کار بلند سینمایی خواهیم داشت که احتمالا 15 تای آن به جشنواره سینما حقیقت برسد. بعضی از دوستانی که بیرون سر و صدا می کنند، در مرکز گسترش پرونده باز دارند و ما طبق قانون نمی توانیم دو پرونده باز داشته باشیم. ما در زمان گذشته 160 و 170 فیلم کوتاه مستند داشتیم که در سال گذشته این تعداد به 200 فیلم رسیده است و افرادی چون ارد عطارپور، فرهاد ورهرام و محمد علی فارسی برای ما فیلم ساخته اند.
  مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اضافه کرد: ما در زمان درخواست ساخت فیلم اول به دوستان اعلام می کنیم که فیلم شما نمی تواند مشارکت مرکز را داشته باشد و دوستان هم در آن زمان قبول می کنند و می گویند ما مشارکت های ارگان های دیگر را جلب می کنیم ولی باز می بینیم که بعد از آن به مرکز مراجعه می کنند.

  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100854552960
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - جايزه بزرگ شهيد
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  253
 2. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  171
 3. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  204
 4. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  216
 5. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  208
 6. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  231
 7. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  87
 8. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  168
 9. پاسخ ها:
  12
  نمایش ها:
  218
 10. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  88
 11. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  221
 12. پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  100
 13. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  70
 14. پاسخ ها:
  15
  نمایش ها:
  519
 15. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  428