بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

دانستني هاي ارتودنسي متحرك

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,801
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  دستگاه هاي ارتودنسي متحرك در موارد متعددي تجويز مي شوند. به رغم ظاهر ساده، نقش آنها در درمان بسيار مهم و جدي است، به طوري كه در برخي از بيماران استفاده مناسب از اين وسايل به قيمت دور شدن از درمان هاي پيچيده اي مثل جراحي فك است. شرط لازم براي موفقيت درمان با دستگاه هاي متحرك، استفاده كافي از آنها با توجه به زماني است كه ارتودنتيست توصيه مي كند كه در اغلب موارد نيازمند حداقل 16 ساعت استفاده در شبانه روز است.
  در برخي درمان ها اين وسايل تنها هنگام صرف وعده هاي اصلي غذايي بايد از دهان خارج شوند. استفاده نامناسب از دستگاه ها منجر به عدم قرارگيري درست آنها در دهان، درد و ناراحتي و لقي دندان ها و از بين رفتن نتايج درماني به دست آمده، مي شود.
  در ابتداي درمان ممكن است اين دستگاه ها نحوه صحبت كردن كودكان را موقتاً تغيير دهند، ولي اغلب كودكان، خود را با آن وفق داده و بعد از طي يك تا چند روز به طور عادي صحبت مي كنند.
  براي تطابق سريع تر بهتر است در روزهاي اول بيمار با صداي بلندتر صحبت كند، به اين منظور مي تواند صفحات كتابي را با صداي بلند بخواند.

  همچنين ممكن است طي 48 ساعت اول آب دهان بيمار زياد شده و قورت دادن آن سخت باشد. اين مساله جاي نگراني نداشته و فرد به سرعت به آن عادت مي كند.

  در مواردي كه بيمار دچار حالت تهوع مي شود، لازم است با ارتودنتيست تماس بگيرد تا تغييرات لازم در پلاك ايجاد شود.
  طي درمان بيمار مي تواند رژيم غذايي عادي داشته باشد، ولي براي جلوگيري از شكسته و كج شدن اجزاي دستگاه هاي ارتودنسي بهتر است از خوردن مواد غذايي چسبنده مثل آدامس، شكلات و مواد سفت مثل پسته، فندق، بادام و يخ خودداري كند.
  چند توصيه
  براي حفظ سلامتي دندان ها و لثه بعد از هر بار غذا خوردن، دندان ها را مسواك زده و پلاك متحرك را با يك مسواك بدون افزودن خمير دندان يا هر نوع ماده شوينده ديگر فقط با آب كافي بشوييد.
  در صورتي كه پلاك متحرك كثيف يا بدبو شده است، براي تميز كردن آن مي توانيد از قرص هايي كه به همين منظور وجود دارد و ارتودنتيست در اختيار شما قرار مي دهد، استفاده كنيد.
  در مواقعي كه از پلاك استفاده نمي كنيد، آن را در ظرف دربسته نگهداري كنيد و براي جلوگيري از شكسته يا كج شدن، از گذاشتن آنها در گوشه و كنار و جيب لباس اجتناب ورزيد.
  عموماً بچه ها مي توانند با داشتن دستگاه هاي ارتودنسي در دهان براحتي ورزش يا بازي كنند، ولي گاهي اين فعاليت ها تداخلاتي با ورزش يا بازي دارند. بهتر است با توجه به نوع دستگاه دستورات ويژه را از ارتودنتيست دريافت كنيد.
  دكتر محمد امين نريماني
  متخصص ارتودنسي
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100854441497