هتل های مشهد
بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

راه گريز استقلال و پرسپوليس از تنگنا

شروع موضوع توسط M.Bagheri , ‏28 سپتامبر 2011 در انجمن اخبار ورزشی

 1. M.Bagheri

  M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,803
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  IRAN
  از روزي كه پرسپوليس و استقلال به سازمان تربيت  بدني سپرده شد و هر ساله ميلياردها تومان به اين دو تيم تزريق شد تا زنده بمانند، بيش از 30 سال مي گذرد.
  از آن روز تا به حال اين دو باشگاه پر هواخواه و پرتماشاگر ايراني كه آ وازه بين المللي پيدا كرده و بسياري تيم هاي آسيايي، حتي اروپايي در حسرت معروفيت ملي اين دو باقي مانده اند، سال به سال رو به نزول رفته اند و در وضع موجود، ورشكستگي و انحلال آنها را تهديد مي كند.
  2 تيمي كه حالا نه تنها از بودجه وزارت ورزش محروم شده اند، بلكه هيچ سازمان يا دستگاه دولتي و كارخانه يا توليدكننده اي را حامي خود ندارند و در چنين شرايطي زيربار تعهداتي كه از پيش سپرده اند كمر خم كرده و صورت خود را با سيلي سرخ نگه  داشته اند.
  در اين سال ها يكي دو بار كه مديران عامل و روساي انتصابي 2 باشگاه درصدد برآمدند با ترفندهايي چون صدور كارت عضويت باشگاه و فروش سهام، سرمايه اي دست و پا كنند هرگز نتوانستند پول بخور نميري به صندوق باشگاه بريزند، زيرا مردم و همان ها كه هزار هزار روي سكوها تعصب به خرج مي دهند و سنگ هواخواهي 2 رنگ آبي و قرمز را به سينه مي زنند حاضر نيستند به صندوقي پول بريزند كه معلوم نيست هر ازچندگاه، متصدي آن كيست و چه تعصبي به رنگ باشگاه دارد و تا كي و تا چه حد اختياردار است و مي تواند برنامه يا سليقه اش را به اجرا بگذارد.
  كار 2 تيم آبي و قرمز به قدري بحراني است كه مي بينيد در سال هاي اخير برخي از خواص يا وكلاي مجلس و ياران رئيس جمهور وقت و مديران دولتي و غيردولتي هم نتوانسته اند گره از كار اين دو باشگاه كه محبوب خاص و عام هستند بگشايند.
  آخرين بار،  تحت فشار كنفدراسيون فوتبال آسيا و تهديد اين متولي قاره اي فوتبال، وزير ورزش ايران كه مثل ديگر روساي ورزش قول خصوصي شدن فوري اين دو باشگاه را داده بود، ناچار شد براي آرامش نسبي و تسكين موقت، هيات مديره اي براي هر يك معرفي كند و كار اداره 2 تيم را به گروهي مختلط از پيشكسوتان و مديران دولتي بسپارد.
  اما با همه احترام و ارادتي كه براي اين افراد قائلم به حكم سابقه 50 ساله در ورزش، چشمم آب نمي خورد كه اين تدبير چاره ساز باشد و اين اعضا با حد و حدود اختياراتي كه دارند، از عهده كار برآيند و جز نقش يك مسكن موقت دارويي براي نجات اين دو بيمار باشند. چه بسا كه بر سر اين كار پرخطر، معروفيت و سابقه نيك خود را نيز به گرو بگذارند.
  بيلان منفي
  آنچه مسلم است اين دو باشگاه نه تنها سرمايه منقول و غيرمنقولي از خود ندارند تا آن را مجوزي براي ورود به بازار «بورس» قرار دهند حتي بازيكناني كه ارزش و قيمت  آنها هر ساله به محاسبه مي آيد، هر كدام در صف طلبكاراني در آمده اند كه بر حسب زمان مدت قرارداد و طلبي كه از باشگاه دارند، هيچ گاه ترازنامه و بيلان سالانه شان مثبت نشان نمي دهد.
  بيهوده نيست كه هر كسي به اين دو باشگاه وارد مي شود و حكم رياست و مديرعاملي مي گيرد بايد چاله هايي كه از بدهكاري هاي قبلي به بازيكنان و مربيان داخلي باقي مانده است را پر كند و خود تا زماني كه باقي و ماندگارند با وعده و وعيدها و قرض و قوله ها، بازيكنان را به ميدان مسابقه بفرستند.
  باز گلي به گوشه جمال محمد دادكان، رئيس پيشين فدراسيون فوتبال كه توانست از بركت قرارداد با حاميان تيم ملي و كمك هايي كه فيفا به خاطر دو بار حضور فوتبال ايران در جام هاي جهاني 1998 (فرانسه)  و 2006 (آلمان)  به حساب ايران ريخت، 2 ساختمان مجزا خريداري كند و در اختيار 2 باشگاه پرسپوليس و استقلال قرار دهد تا بي خانمان نباشند و جايي براي گردهمايي تيم و مديران در اختيار بگيرند.
  نكته: در اين سال ها يكي دو بار كه مديران عامل و روساي انتصابي 2 باشگاه درصدد برآمدند با ترفندهايي چون صدور كارت عضويت باشگاه و فروش سهام سرمايه اي دست و پا كنند هرگز نتوانستند پول بخور نميري به صندوق باشگاه بريزند
  لازم به يادآوري است كه هر دو باشگاه، پيش از انقلاب از ثروتمندترين باشگاه هاي خصوصي بودند كه زمين هاي اختصاصي و دفتر و اداره اي شايسته و درخور 2 تيم آبرومند داشتند.
  ورزشگاه راه آهن كه پيش از انقلاب به شركت راه آهن دولتي فروخته شد و بولينگ عبدو كه دست به دست شد و حالا به صورت محل كسب چند منظوره سودش به جيب تشكيلات دولتي مي رود يا ورزشگاه هاي ديهيم، تنيس استقلال و محل اداره تربيت بدني استان تهران كه متعلق به باشگاه تاج سابق بود، اگر همچنان در اختيار مديريت هاي جديد اين دو باشگاه باقي مي ماند، ديگر نيازي نبود كه وابسته به كمك هاي دولتي و حاميان خصوصي ديگر باشند.
  راه رهايي
  براي رهايي پرسپوليس و استقلال از درماندگي و آوارگي موجود بي گمان راه هاي مختلفي وجود دارد كه وزير ورزش با قدرت اجرايي و اختياراتي كه دارد (با توجه به حساسيتي كه اين دو باشگاه با طرفداران انبوه و ميليوني كه در ايران و منطقه دارند)  مي تواند تدابيري بينديشد و رفع غائله هاي آبي و قرمز را به نام خود ثبت كند، اما پيشنهاد نگارنده اين است: هر دو تيم در سطوح مختلف جامعه پيشكسوتان بسياري دارند؛ از بازاريان و اصناف گرفته تا پزشكان و مهندسان، ارتشيان و سپاهيان يا كارمند و كارگرساده مي شود از بين آنها كه در 2تيم سابقه بازي داشته و تمايلي براي حضور در هيات مديره باشگاه دارند، از طريق ثبت نام الكترونيكي در سايت 2 باشگاه، آنها را به يك گردهمايي دعوت كرد تا خود، 3 يا 5 نفر را انتخاب كنند.
  چنين شيوه اي را براي گزينش يك يا 2 هواخواه نيز مي توان به كار برد. البته مي توان در يك انتخاب 2مرحله اي و با تعيين امتيازاتي كه مي شود از قبل تعيين كرد، راه را براي ورود نخبه ها و محبوب ترين ها باز نگه داشت.
  به اين جمع يك نماينده از سوي وزارت ورزش، يك نماينده از فدراسيون فوتبال و يك حسابدار از وزارت دارايي (كه هر سه مي شود انتصابي باشند)  اضافه مي شوند تا كار هيات مديره، براساس انتخاب هر 4 سال يكبار، شكل باثباتي پيدا كند و اگر اين گروه موفق بود، همچنان با آراي كافي، باز به كار خود ادامه دهد.
  وزير ورزش كه انتظار مي رود بيشتر به كارهاي كلان سر و صورتي بدهد، در قدم اول مي تواند به حمايت از هر دو باشگاه در جهت رسيدن به امكانات زيربنايي كه قبل از انقلاب اسلامي در اختيار داشتند، بكوشد و اگر نتوانست اين كلاف سردرگم را كه با دست به دست شدن اين اماكن به وجود آمده است بگشايد بهتر است راه ديگري براي دريافت وام با بهره كم باز كند تا حداقل در ساخت و ساز ورزشگاهي مناسب براي هر يك از 2 باشگاه قدمي برداشته شود.
  تا آنجا كه به يادمان مانده است براي هر دو باشگاه، زمين هايي در نظر گرفته شده و نقشه هايي تا مرحله اجرايي شدن تهيه شده كه در اختيار مديران آنهاست، حتي مجلس شوراي اسلامي در يك دوره بودجه اي كلان به اين موضوع اختصاص داد كه قابل بررسي و اجراست و مي توان بار ديگر اين پرونده را باز كرد.
  نگارنده مطلب يقين دارد اگر اهالي آبي و قرمز و پيشكسوتان خو ش سابقه و محبوب اين دو باشگاه به هر طريق و تحت نظارت (نه دخالت) وزارت ورزش و فدراسيون فوتبال، زمام امور را به دست گيرند، بار ديگر مورد اقبال حاميان مالي ريز و درشت قرار مي گيرند و بر دوش همت اين هواخواهان، باز پرسپوليس و استقلال در اوج قدرت آسيا مي ايستند.
  در غير اين صورت چنين عزل و نصب هاي مديريتي از بالا نمي تواند فرجي در كار 2 تيم آبي و قرمز و مانعي در سقوط آزاد پرطرفدارترين تيم هاي آسيا باشد و در عمل آينده را نبايد روشن و اميدواركننده ديد. به عبارت ديگر با اين وضع و با اين مديريت هاي بي ثبات و ناپايدار كه بلاي جان فوتبال شده اند، نبايد منتظر اتفاق خوشي بود.
  پرويز زاهدي
  جام جم
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100855308837
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - راه گريز استقلال
 1. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  162
 2. liliarastoo
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  83
 3. Real Feeling
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  160
 4. Real Feeling
  پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  117
 5. kianoosh1
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  151
 6. paryy
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  130
 7. kishisland
  پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  189
 8. shima77
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  103
 9. mona39
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  105
 10. sajad50
  پاسخ ها:
  4
  نمایش ها:
  131
 11. Real Feeling
  پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  146
 12. fnazari
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  92
 13. minomani
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  105
 14. behnazg
  پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  165
 15. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  86