هتل های مشهد
بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

ربات  هاي جراح در راه است

شروع موضوع توسط M.Bagheri , ‏21 سپتامبر 2011 در انجمن خواندنی ها

 1. M.Bagheri

  M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,803
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  IRAN
  هيجان و اميدواري كه در استفاده از ربات هاي جراح ديده مي شود موجب شده تا شمار زيادي از دانشمندان و محققان در سراسر جهان بخش قابل توجهي از تحقيقات خود را به اين مقوله اختصاص دهند. در اين رهگذر هراز گاهي خبرهاي خوشحال كننده اي به گوش مي رسد كه گرچه تا تبديل شدن به واقعيت كاربردي فاصله زيادي دارند، اما اميدواري هاي زيادي را به همراه دارند.
  يكي از اين دستاوردها مربوط به ربات پرآوازه داوينچي مي شود. اين ربات مي  تواند با ايجاد يك شكاف كوچك در گردن، عمل جراحي تيروئيد را با موفقيت كامل انجام دهد. ربات داوينچي توسط محققان دانشگاه هاي جورجيا و تگزاس ساخته شده است.
  به گفته محققان اين دو دانشگاه، طي سال هاي اخير ربات ها در اعمال جراحي اورولوژي و بيماري هاي زنانه حضور يافته  اند، اما اين نخستين باري است كه از آنها در عمل جراحي تيروئيد استفاده مي  شود.
  بيماري تيروئيد در پي نوعي اختلال صورت مي گيرد كه به موجب آن در گردن فرد برجستگي به اندازه ميوه كيوي ايجاد مي شود. اين بيماري تاكنون از طريق يك شكاف بزرگ در قسمت تحتاني گردن جراحي مي شد اماجاي بخيه ها روي گردن فرد بيمار باقي مي  ماند.
  اما محققان اعلام كرده  اند كه ربات جديد قادر است جراحي مورد نياز براي درمان اين بيماري را از طريق ايجاد يك شكاف كوچك در گردن به وجود آورد تا در نهايت اثري از بخيه هاي جراحي باقي نماند.
  غده تيروئيد ميزان سوخت وساز بدن را كنترل مي كند و بيماري مربوط به 2 حالت خوش  خيم و بدخيم رخ مي دهد. استفاده از ربات هاي جراح در امور پزشكي نظامي نيز در سالهاي اخير با سرمايه گذاري هاي كلاني همراه بوده است.
  آژانس تحقيقاتي پيشرفته دفاعي آمريكا از جمله نهادهايي است كه سرمايه گذاري هاي كلاني در اين خصوص انجام داده است.
  محققان اين مركز معتقدند ربات ها در آينده اي نه چندان دور جايگزين پزشكان نظامي خواهند شد. در همين راستا شركت بين المللي SRI با همكاري گروهي از دانشمندان سيستم جراح رباتي را ابداع كرده است كه مي تواند در آينده اي نزديك جايگزين بيمارستان هاي متحرك و پزشكان نظامي در ميادين جنگ شود.
  از اين رو مي توان پيش بيني كرد به زودي بيمارستان هاي متحرك نظامي توسط ترونا پاد يا همان جراح و پرستار رباتيك اداره شوند. اين ابزار كه در حال حاضر تحت آزمايش هاي اوليه قرار دارد به جراح كنترل از راه دور با 3 بازوي رباتيك مجهز است.
  ربات جراح به ۱۲ سيستم ديگر از جمله سيستم فعالسازي صوتي تجهيز شده است. همچنين يك تك بازو وظيفه حمل ابزار جراحي مورد نياز را به جراح رباتيك داشته و در عين حال ابزاري كه نيازي به آنها نيست را جا به جا مي كند.
  ربات پرستار سياري نيز وظيفه توزيع ابزار مناسب را در حين كنترل علائم حياتي به عهده خواهد داشت. در حقيقت مي بينيم كه همه اعمالي كه در يك بيمارستان صحرايي يا نظامي صورت خواهد گرفت، تحت كنترل سيستم هاي رباتيكي خواهد بود.
  اما هدف اصلي از اين همه سرمايه گذاري كلان چيست؟ محققان هدف اصلي از توليد اين سازه يكپارچه رباتيك جراح را ارائه خدمات درماني سريع و مطمئن به سربازان مجروح قبل از انتقال آنها به بيمارستان ها عنوان مي كنند. در نتيجه اين ربات بايد توانايي انجام فرآيندهاي احياي افراد را نيز داشته باشد.
  به گفته محققان موسسه بين المللي SRI اين سيستم روي حداقل فرآيندهايي كه علائم حياتي مجروحان را به حالت پايدار خواهد رساند، تمركز دارد.
  از جمله اين فرآيندها فراهم كردن مسير جريان هوا و ارائه درمان هاي سريع براي جراحت ها مانند كنترل خونريزي در افراد است. ربات جراح توسط پزشكي از راه دور كنترل شده و مي تواند با ديگر ربات ها ارتباط برقرار كرده و آنها را هدايت كند.
  يكي از 3 بازوي ربات اندوسكوپي را نگه مي دارد تا كنترل كننده قادر به مشاهده بيمار باشد و اين در حالي است كه 2 بازوي ديگر عمليات درماني را بر روي فرد انجام مي دهند.
  همچنين اين ربات اجازه انجام برخي عمليات ساده از قبيل بخيه زدن را بدون نياز به هدايت انسان ها دارد. هزينه ساخت اين ربات جراح بالغ بر ۱۲ ميليون دلار تخمين زده شده كه توسط آژانس تحقيقات پيشرفته دفاعي آمريكا تامين شده است.
  در حال حاضر تنها مراحل اوليه عملياتي ترونا پاد به اتمام رسيده است كه طي آن ربات با موفقيت به درمان آدمكي مجروح به گلوله پرداخته است.
  همان طور كه كاملا مشخص است هزينه طراحي و ساخت اين دسته از ربات ها بسيار قابل توجه است و معمولا شركت هاي كوچك تحقيقاتي توان تأمين آنها را ندارند.
  در ميان تمامي ربات هاي جراحي كه با تكيه بر فناوري هاي نوين طراحي و ساخته مي شوند آن دسته از اهميت و جذابيت بيشتري برخوردارند كه كمترين نياز را به حضور نيروهاي متخصص انساني داشته باشند. ربات جراحي كه در دانشگاه داك اسپانيا ساخته شده است از جمله اين نوع ربات هاست.
  اين ربات جراح بدون كمك گرفتن از انسان موفق به انجام جراحي ظريف و يافتن تركش فلزي شده است. اين فناوري مي تواند هزينه و زمان مورد نياز براي نمونه برداري و ديگر انواع جراحي را كاهش دهد.يافتن تراشه هاي فلزي آخرين دستاورد ربات هاي جراح به شمار نمي رود.
  طي 2 سال گذشته گروهي از دانشمندان همين دانشگاه موفق به انجام 2 عمليات ديگر نيز شده اند. اولين عمليات يافتن موقعيت تراشه با استفاده از امواج ماوراء صوت سه بعدي بوده و سپس اين تراشه با استفاده از سوزني لمس و بيرون كشيده شده است.
  عمليات دوم براي ربات جراح موقعيت يابي و نمونه برداري از يك تومور داخل بدن يك بوقلمون بوده است. چند ماه پيش اين ربات ارتقا پيدا كرده و موتورها و مفاصل بيشتري به آن افزوده شد. عمليات سوم اين ربات يافتن تراشه فلزي در ابعاد 2 ميلي متر در مخزني بزرگ از آب بوده است كه اين عمليات با سرعت بيشتري نسبت به ربات ارتقانيافته انجام گرفت.
  ابعاد كوچك اين سوزن امكان رديابي آن را با استفاده از ماوراء صوت غيرممكن مي ساخت و دانشمندان به منظور افزايش امكان رديابي تراشه از ميدان مغناطيسي براي ايجاد لرزش تراشه فلزي استفاده كردند.
  ربات با كمك ميدان مغناطيسي موفق شد تراشه را به راحتي رديابي كرده و لمس كند. انجام هر يك از اين عمليات، 3 دقيقه زمان را براي تصويربرداري ماوراء صوت، نقشه برداري رايانه اي و حركت سوزن براي لمس شيء مورد نظر زمان صرف كرده است.
  با استفاده از سيستم مدرن ماوراء صوت و رايانه هاي قدرتمندتر انجام اين عمليات به يك دقيقه كاهش پيدا خواهد كرد كه اين زمان با زماني كه جراح انسان براي انجام عملياتي مشابه نياز خواهد داشت، برابري مي كند.
  به گفته دانشمندان، استفاده از ربات هاي جراح مي تواند زمان انجام بسياري از جراحي ها را كه از انواع آزمايش ها و معاينات تشكيل شده است از چند هفته به چند ساعت كاهش دهد.
  مـحققان معتقـدنـد سوزن موجود در ربات جراح جديد را مي توان به وسيله ابزاري متعدد جايگزين كرد تا ربات بتواند در انجام عملياتي ديگر از قبيل بيهوشي بيمار شركت داشته باشد.
  دانشمندان دانشگاه داك بر اين باورند گسترش كامل استفاده از ربات ها به عنوان جراحي قابل اطمينان تا ۱۰ سال آينده امكان پذير خواهد بود كه با وجود هزينه بالا، دقت بالاي انجام جراحي و ايمني آن مي تواند استقبال از اين فناوري جديد را با گسترش مواجه سازد.
  مهدی پیرگزی
  جام جم
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100854183206
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - ربات  هاي جراح
 1. farshidgb
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  105
 2. A.Shadow
  پاسخ ها:
  3
  نمایش ها:
  290
 3. H A V V A
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  313
 4. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  194
 5. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  204
 6. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  184
 7. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  168
 8. killer666
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  198
 9. Jason Statham
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  247
 10. Jason Statham
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  977
 11. !₪ ŽεüŠ ₪!
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  195
 12. P4NISh3R
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  227
 13. Night Spirit
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  210
 14. P4NISh3R
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  294
 15. Night Spirit
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  232