بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

طرح جداسازی اینترنت از اینترانت در ایران ابلاغ شد !

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,796
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  14 آبان 1390 - عصر ارتباط - کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بخشنامه نحوه جداسازی ترافیک داخلی (اینترانت) و ترافیک خارجی (اینترنت ) را به شرکت های ارایه کننده خدمات اینترنتی ابلاغ کرد.

  به گزارش عصر ارتباط، طبق مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شرکت های اینترنتی که در این بخشنامه مستقیما به شرکت های PAP، عرضه و توزیع کننده اینترنت و شرکت مخابرات ایران اشاره شده است، در راستای جداسازی ترافیک داخلی و اینترنت از یکدیگر در لایه دسترسی باید ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ این بخشنامه صرفا از طریق آدرس های عددی معتبر اینترنتی نسبت به ارایه خدمات دسترسی اقدام کنند.

  مخاطبان این بخشنامه مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در صورت استفاده از آدرس های عددی خصوصی اینترنتی در محدوده تعیین شده باید نسبت به جایگزینی آنها با آدرس های عددی معتبر اینترنتی اقدام کنند.

  با جداسازی ترافیک داخل کشور از اینترنت، دسترسی به سایت های ایرانی میزبانی شده در داخل کشور با سرعت و پهنای باند بیشتر ممکن خواهد بود اما دسترسی به اینترنت همچنان طبق روال گذشته امکان پذیر است و با اختصاص آدرس های IP معتبر امکان شناسایی و رهگیری کاربران تسهیل می شود.

  همچنین تنظیم و پیکربندی مودم ها باید مطابق با دستورالعمل ارایه شده توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران انجام شود. تمامی مراکز ارایه دهنده خدمات میزبانی داخلی (IDC) نیز موظف شده اند نسبت به تامین و ارایه خدمات از طریق آدرس های عددی خصوصی اینترنتی اشاره شده در این بخشنامه اقدام کنند به نحوی که این خدمات از طریق تمامی آدرس های عددی اینترنتی داخل کشور قابل دسترسی باشد.

  مراکز ارایه دهنده خدمات میزبانی داخلی نیز باید نام دامنه های سایت های میزبانی شده به آدرس های عددی خصوصی اینترنتی متناظر با آنها را صرفا از طریق سرورهای DNS که در آینده توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام خواهد شد، تبدیل کنند.

  کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در صد و بیستمین جلسه خود به منظور اجرای آیین نامه ساماندهی آدرس های عددی اینترنتی در کشور مصوبه جلسه شماره 106 در اسفندماه سال 1389 کمیسیون و ساماندهی شبکه ملی اطلاعات، این بخشنامه را که پیشنهاد سازمان فناوری اطلاعات ایران بوده تصویب کرد.

  در این مصوبه آمده است به منظور اجرای اهداف مصوبه جلسه شماره 106 کمیسیون تنظیم مقررات با عنوان آیین نامه ساماندهی آدرس های عددی اینترنتی در کشور از این پس سازمان فناوری اطلاعات بخشنامه های مربوطه را راسا به ذی نفعان بخش ابلاغ کند. در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خطاب به تمامی ثبت کنندگان محلی اینترنتی (LIR) (Local Internet Registry) و سایر شرکت ها و دستگاه های تامین کننده آدرس های عددی اینترنت در کشور آمده است که باید ضمن مراجعه به سامانه www.matma.ir/ripe نسبت به ثبت و به روزرسانی اطلاعات و تکمیل شناسنامه آدرس های عددی اینترنت خود مطابق آیین نامه مذکور حداکثر تا پایان آذرماه سال جاری اقدام کنند.

  مطابق آیین نامه ساماندهی آدرس های IP در صورتی که ثبت کنندگان منطقه ای و محلی اینترنت نسبت به ثبت آدرس های خود حداکثر تا تاریخ اعلام شده در این سامانه اقدام نکنند، بازه آدرس های آنها به شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام خواهد شد تا آن شرکت نسبت به عدم مسیریابی و مسیردهی آدرس های عددی اقدام کند.

  فهرست آدرس های عمومیIP که در سامانه مدیریت ثبت شده باشند، توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت قرار خواهد گرفت تا فقط به مسیریابی و مسیردهی آنها اقدام کند.

  آدرس هایIP واگذارشده چنانچه به مدت سه ماه مورد استفاده قرار نگیرند، باید به صورت کتبی به بازگرداندن آدرس مورد نظر به ثبت کننده محلی اینترنت یا تامین کننده آن اقدام شود و او نیز می تواند آدرس IPآزادشده را به مصرف کننده دیگری واگذار کند. با توجه به آیین نامه ساماندهی آدرس های IPکه به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی رسیده، مقرر شده است بانک اطلاعات متمرکزی از تمامی آدرس های واگذاری IP اعم از خصوصی و عمومی شامل نسخه چهار و شش در سازمان فناوری اطلاعات ایران ایجاد شود.

  با توجه به ضرورت مهندسی مجدد توزیع آدرس های عددی اینترنتی در کشور، مدیریت مهاجرت به نسخه شش و جلوگیری از بحران کمبود آدرس های عددی اینترنتی نسخه چهار و همچنین برای ایجاد امنیت در شبکه ملی IP و در راستای اجرای ماده 7 اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات ایران و به منظور مدیریت و ساماندهی آدرس های عددی اینترنتی در کشور و تشکیل بانک اطلاعات متمرکز این آیین نامه تهیه شده است.

  تمامی ثبت کنندگان محلی، تامین کنندگان و مصرف کنندگان آدرس های IP موظف هستند اطلاعات مربوط به آدرس های IP موجود و تخصیص یافته از طرف ثبت کنندگان منطقه ای و همچنین واگذاری به تامین کنندگان و مصرف کنندگان را در سامانه ثبت و در تجهیزات و شبکه خود صرفا از آدرس های IP ثبت شده استفاده کنند. استفاده از سایر محدوده های آدرس IP با استفاده از عمل تونل زنی ممنوع است. تمامی آدرس های IP باید قبل از استفاده در شبکه، در سامانه مدیریت ثبت و علاوه  بر اطلاعات ثبت کنندگان محلی اینترنت مربوط، تامین کنندگان و مصرف کننده نیز باید به  طور کامل مطابق فرم های نمونه موجود در سامانه ثبت شود.
  منبع خبر : لینک


  تذکر : از کشاندن موضوع به مباحث سیاسی جدا خودداری کنید .
   
 2. Sir $@|eh بابابزرگ تالار:دی

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  1,777
  پسندیده شده:
  843
  امتیاز دستاورد:
  68
  جنسیت:
  مرد
  د آخه نمیشه سیاسیش نکرد:ساکت
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - طرح جداسازی اینترنت
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  101
 2. پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  234
 3. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  90
 4. پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  308
 5. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  100
 6. پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  891
 7. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  313
 8. پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  197
 9. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  143
 10. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  135
 11. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  265
 12. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  172
 13. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  345
 14. پاسخ ها:
  3
  نمایش ها:
  340
 15. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  228