بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

طلا از اعماق فضا آمده است

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,430
  پسندیده شده:
  50,801
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  تحقيقات جديد دانشمندان نشان مي دهد فلزات گرانبهايي نظير طلا، منشأ فرازميني دارند و در نتيجه برخوردهاي شهاب سنگي با زمين در اين سياره پراكنده شده اند. گروهي از محققان دانشگاه بريستول با انجام تجزيه و تحليل هاي دقيق روي قديمي ترين نمونه هاي صخره اي پيدا شده در زمين به اين نتيجه رسيده اند كه پس از گذشت حدود 200 ميليون سال از پيدايش زمين، برخوردهاي شهاب سنگي با اين سياره روي داده كه در خلال آنها سر و كله فلزات گرانبها در گوشه و كنار زمين پيدا شده است.
  بر اساس اين تحقيقات، در خلال شكل گيري زمين، آهن مذاب به اعماق آن نفوذ كرده تا در نهايت هسته زمين شكل گيرد.
  در اين فرآيند فلزات ديگري نيز راهي اعماق زمين شده اند كه از آن جمله مي توان به طلا و پلاتينيوم اشاره كرد. اين فلزات در زمره فلزات گرانبها و كمياب در زمين به شمار مي آيند.
  در حقيقت مقادير قابل توجهي از فلزات گرانبها در هسته زمين وجود دارند و جالب اين كه آنقدر زياد است كه با استفاده از آن مي توان سراسر زمين را با لايه اي به قطر 4 متر پوشاند.
  مطالعات اين محققان نشان مي دهد بخش قابل توجهي از طلايي كه از طريق برخوردهاي شهاب سنگي به زمين رسيده ، راهي مناطق اطراف هسته كره زمين شده است، هر چند تصور مي شود مقادير پراكنده شده از فلزات گرانبها در لايه سيليكاتي زمين تا هزاران برابر بيشتر از تصورات پيشين ما باشد.
  اين درحالي است كه پيش از اين تصور مي شده بارش هاي شهاب سنگي كه در دل آنها طلا و ساير فلزات گرانبها نيز وجود داشته پس از شكل گيري هسته زمين به اين سياره رسيده و در سطح آن پراكنده شده اند.
  نمونه هاي صخره اي كه در اين بررسي مورد مطالعه قرار گرفته اند مربوط به منطقه گرينلند مي شوند و قدمتي بالغ بر 4 ميليارد سال دارند.
  به عقيده پروفسور استفان مورباث از دانشگاه آكسفورد كه كنار اين تيم تحقيقاتي كار مي كند، اين نمونه هاي صخره اي دريچه اي اميدواركننده به سوي دستيابي به دركي بهتر از اوضاع زمين، كمي پس از شكل گيري آن خواهد بود.
  دكتر ويلبولد، يكي ديگر از اعضاي اين گروه تحقيقاتي مي گويد تحقيقات ما نشان مي دهد فلزات گرانبهايي كه هم اكنون اقتصاد جهاني بشدت به آنها وابسته است و بسياري از معادلات جهاني بر اساس آنها شكل مي گيرد مربوط به زمين نبوده و از روي خوش شانسي از اعماق فضا به ما رسيده اند و اين زماني بوده كه زمين مورد تهاجم 20 ميليارد تن شهاب سنگ قرار گرفته بود.
  منبع :Science Daily
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100855309129
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - طلا اعماق فضا
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  83
 2. پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  141
 3. پاسخ ها:
  7
  نمایش ها:
  182
 4. پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  161
 5. پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  447
 6. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  92
 7. پاسخ ها:
  9
  نمایش ها:
  449
 8. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  160
 9. پاسخ ها:
  3
  نمایش ها:
  189
 10. پاسخ ها:
  2
  نمایش ها:
  213
 11. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  108
 12. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  82
 13. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  60
 14. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  99
 15. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  84