بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

قبوض کاغذی حذف می شوند !

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,796
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  هزینه 560 میلیارد تومانی سالیانه کشور برای صدور و چاپ قبوضی همچون آب، برق، گاز و تلفن دولت را مجاب کرد تا نسبت به حذف قبوض چاپی اقدام کند.

  به گزارش عصر ارتباط، گرچه پیش از این شرکت پست ایران با طرح جامع پاکت پستی قصد داشت نسبت به تجمیع این قبوض اقدام کند و از هزینه های صدور آنها بکاهد اما ظاهرا حذف کامل این قبوض از چرخه صدور و چاپ از جذابیت بیشتری برای دولت برخوردار بوده است.

  بر همین اساس طی پروژه ای که با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ایران، استانداری قم و معاونت توسعه و سرمایه انسانی رئیس جمهور به صورت پایلوت در استان قم اجرا شد، سامانه ملی قبوض الکترونیکی راه اندازی شد.

  گرچه این سامانه ملی مشخص نیست چه زمانی به صورت سراسری در کشور راه اندازی شده و سرویس دهی خواهد کرد اما نخستین گام برای کاهش و حذف صرف سالیانه 12 هزار تن کاغذ برای چاپ قبوض انگیزه مناسبی برای این کار بوده است.

  در کشور سالیانه 750 میلیون قبض شامل 5 قبض اصلی و بدون محاسبه صدور قبوض المثنی در کشور برای مشترکان صادر می شود و در کل 4/2 میلیارد برگه قبض در کشور با احتساب برگه  های اقساط بانکی، خلافی خودرو و... صادر می شود.

  بر همین اساس این سامانه با هدف کاهش چشمگیر هزینه های چاپ قبوض، توزیع و پرداخت های قبوض در سطح کلان، افزایش درصد پرداخت غیرحضوری شهروندان و توسعه فرهنگ استفاده از فناوری اطلاعات در زندگی روزمره، افزایش میزان رضایت مندی مردم و تکریم ارباب رجوع، کاهش مراجعات حضوری به بانک ها و کمک به تعدیل ترافیک درون شهری و در نهایت کاهش آسیب های اجتماعی و امنیتی ناشی از مراجعه افراد سودجو به در منازل مردم راه اندازی شد.

  سامانه ملی قبض ایران به نشانی اینترنتی www.ghabziran.ir شامل بخش های اطلاع رسانی، تعاملی و تراکنشی است و فاز اول آن که همان پیاده سازی بخش های اطلاع رسانی و تعاملی است، عملیاتی شده است. فاز دوم طرح یعنی ورود اطلاعات شهروندان و تکمیل ثبت نام در حال اجراست و پیاده سازی بخش های تراکنشی در فاز سوم نیز در حال بررسی و اخذ مجوزهای لازم است.

  امکان پرداخت تجمیع قبوض توسط سامانه، امکان مدیریت هزینه های انرژی توسط شهروندان، امکان استخراج انواع گزارش های مدیریتی از میزان مصرف انرژی شهروندان و دستگاه های اجرایی، وجود آرشیو الکترونیکی سوابق قبوض، امکان رصد وضعیت وصولی قبوض و وجود کارتابل الکترونیکی پرداخت قبوض از ویژگی های این سامانه است.

  طراحی و اجرای نرم افزاری سامانه تحت وب، طراحی و اجرای نرم افزار مبدل و واکشی اطلاعات وصولی بانک ها از امور مشترکین شرکت ها، استقرار سرورهای سامانه در دیتاسنتر امن، تست امنیتی سایت توسط یک سازمان دولتی و چند بخش خصوصی، به روزرسانی منظم اطلاعات قبوض و اطلاعات وصولی قبوض به صورت روزانه، درج لینک مستقیم سامانه در سایت کارمند ایران، اطلاع رسانی به دستگاه های دولتی برای ثبت نام، راه اندازی سرویس پیامک و تصویب دوره آموزشی چهارساعته برای کارکنان دولت از اقدامات انجام شده در طرح است.

  افزایش شاخص های اقتصادی ICT به 22/6

  لطف الله فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور با تاکید بر توسعه اتوماسیون اداری در قم، بر تعامل دستگاه های الکترونیکی در این استان و قرار گرفتن آن در صدر استان های الکترونیکی گفت: «پروژه های دیگری نیز در استان های دیگر آغاز شده است.»

  او افزود: «اکنون پایلوت شهر الکترونیکی در مشهد، پروژه ساماندهی املاک در 4 استان و پروژه ساماندهی نیروی انسانی در پورتال www.Karmand.ir آغاز شده است.

  فرونده بر توسعه شاخص های اقتصادی فناوری اطلاعات ارتباطات به 22/6 و توسعه شاخص های آمادگی الکترونیکی به عدد یک تاکید کرد و گفت: «باید فکر جدی برای اینترنت ملی شود تا جهش اساسی در خدمت الکترونیکی داشته باشیم.»

  به گفته او، درحال حاضر 120 خدمت به صورت الکترونیکی عرضه می شود که باید به 700 خدمت برسد و کارت سلامت الکترونیکی و شناسه ملی املاک با ضریب نفوذ صد درصد ایجاد شود.

  فروزنده به الکترونیکی کردن فرایندهای مشترک اشاره کرد و گفت: «سازمان ها وقتی خدمتی را به صورت تک محوری ارایه می کنند، نتیجه خوبی حاصل می شود اما متاسفانه وقتی قرار است این خدمات یکپارچه شوند، به مشکل برخواهند خورد.»

  قم پایلوت یک میلیون کارت هوشمند ملی

  علی حکیم جوادی رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در مراسم رونمایی از این سامانه به راه اندازی پایلوت یک میلیون کارت هوشمند ملی در قم اشاره کرد و گفت: «به دلیل زیرساخت های مطلوب، استام قم آمادگی دارد با بستر شبکه مخابراتی موجود بسیاری از پروژه ها را اجرا کند.»

  او افزود: «برای کاهش شکاف الکترونیکی بین تهران با سایر استان ها هزار و 283 پروژه در استان ها آغاز شده است که صرف منابع کمتر و یکپارچه سازی کشور را به همراه خواهد داشت.»

  رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران از راه اندازی دیتاسنتر استان قم در آینده نزدیک خبر داد و گفت: «قرارداد منعقد شده و کار در حال انجام است و شبکه مترواترنت قم نیز به زودی به بهره برداری خواهد رسید که با این کار بخشی از شبکه ملی اطلاعات شکل خواهد گرفت.»

  او از صدور کارت هوشمند برای طلاب خارجی جامعه المصطفی و اساتید آن در قم خبر داد و گفت: «با تکمیل زنجیره خدمات جدید در شبکه، قم به عنوان استان پیشتاز در حوزه الکترونیکی کردن خدمات شناخته خواهد شد.»
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - قبوض کاغذی حذف
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  187
 2. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  202
 3. پاسخ ها:
  3
  نمایش ها:
  340
 4. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  336
 5. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  367
 6. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  4,408