بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

كاراته، اسير حاشيه هاي پردردسر

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,800
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  كاراته ايران به كجا مي رود؟ اين پرسشي است كه در روزها و هفته هاي گذشته به كرات در ذهن علاقه مندان اين رشته خطور كرده است. مشكلات حاشيه اي كه اين رشته در ماه هاي اخير با آن دست به گريبان بوده، نشان مي دهد آرامش از كاراته دور شده است. فدراسيون بخش زيادي از انرژي خود را صرف اين مسائل كرده است؛ مسائلي كه بي شك خود فدراسيون هم در ايجاد آنها نقش داشته و نمي توان اين موضوع را انكار كرد. با اين حال چيزي كه به نظر نگران كننده مي آيد، فضايي است كه بر كاراته حكمفرما شده و بي شباهت با روزهاي پرتنش جودو در دو، سه سال گذشته نيست كه حاصل آن ناكامي هاي متوالي براي اين رشته بوده است.
  اين شرايط در حالي براي كاراته ايران به وجود آمده كه اين رشته همواره در بازي هاي آسيايي عصاي دست كاروان ايران براي صعود به رده هاي بالاتر بوده و در سطح جهان نيز تيم ايران در زمره مدعيان به حساب مي آيد.تلاش هاي زيادي كه براي المپيكي شدن اين رشته صورت مي گيرد نشان از آن دارد كه در دنيا روي كاراته حساب ويژه اي باز شده و همه كشورها بخصوص اروپايي ها روي اين رشته سرمايه گذاري ويژه اي انجام مي دهند.
  با اين حال در كشورمان فضاي نگران كننده اي را بر كاراته شاهد هستيم. مشكلاتي كه در يكي دو سال گذشته شاهد بوديم مثل زخم كهنه اي است كه سر باز كرده اند و هر روز هم عميق تر شده و اين رشته را به حاشيه كشانده اند.
  تغييرات پياپي در بدنه فدراسيون كه حتي اين اواخر باعث ورود وزارت ورزش و بازگرداندن نايب رئيس اين فدراسيون شده بود، در كنار مشكلاتي كه در تيم هاي ملي شاهد هستيم بيانگر اوضاع نه چندان خوب كاراته است. در كنار آن از تيم هاي ملي هم خبرهاي خوبي به گوش نمي رسد. شايد مسوولان كنوني فدراسيون و بخصوص شخص عباس احمد پناهي اوضاع را مساعد بدانند، اما از بيرون گود وضعيت چندان مناسب به نظر نمي رسد. كار به جايي رسيده كه بعد از بركناري سرمربي تيم اميد همه اعضاي اين تيم هم كه نسل بعدي تيم ملي را تشكيل مي دهند قيد حضور در اردوهاي ملي را زدند.
  در تيم ملي بانوان هم با كنار گذاشته شدن سرمربي اين تيم و محروميت 6 ماهه اي كه براي مريم مشيري در نظر گرفته شده، حاشيه سازي هايي را شاهد بوده ايم. اينها بخشي از مشكلات روزها و هفته هاي گذشته كاراته بوده كه آخرين آن هم نخواهد بود. البته از انصاف به دور است كه بخواهيم در تمام موارد فدراسيون را مقصر اصلي حاشيه سازي ها بدانيم، اما به هر حال يك پاي اصلي تمام ماجراها فدراسيون است و انتظار مي رود با درايت مسوولان آن بحث هاي حاشيه اي و مشكلات از اين رشته دور شوند، چراكه ادامه اين روند به تيم ملي نيز آسيبي جدي وارد خواهد كرد.
  مقصر كيست؟
  اتفاقاتي كه در كاراته شاهد هستيم با انتقادات زيادي مواجه شده و هر گروه هم توپ را به زمين ديگري مي اندازد تا خود را از اتهامات دور كند. منتقدان فدراسيون از نوع مديريت عباس احمد پناهي انتقاد كرده اند، اما رئيس فدارسيون هم مي گويد زماني كه اين افراد سمت داشتند همه چيز گل و بلبل بوده، اما اكنون كه منافعشان قطع شده است انتقاد مي كنند. وي تاكيد مي كند در مدت زمان 20 ماه گذشته به اندازه 20 سال زحمت كشيده است، ولي اين زحمات را برخي   به عمد نمي خواهند مورد توجه قرار دهند.  گرفتن مجوز پوشش اسلامي در مسابقات قهرماني آسيا و عضويت در هيات رئيسه اتحاديه كاراته آسيا ازجمله نكاتي است كه رئيس فدراسيون آنها را مورد توجه قرار داده و مهم مي داند. اين در حالي است كه نايب رئيس پيشين بانوان فدراسيون معتقد است نكاتي كه عباس احمد پناهي بر آنها تاكيد مي ورزد چندان بزرگ و پراهميت نيستند.
  نكته: بدهي 70 ميليون توماني كه بعد از مسابقات چين به وجود آمد و بارها خبر حكم جلب رئيس فدراسيون را در سايت هاي خبري و روزنامه هاي ورزشي به دنبال داشت هم ازجمله حواشي ماه هاي گذشته بود
  افسانه باقري مي گويد: بايد واقعيت ها را بپذيريم. در زمان مديريت پناهي سالن هاي افراسيابي و خوراكيان از اين رشته گرفته شد و هيچ گام مثبتي هم به رغم تبليغات فراوان در ساخت خانه كاراته تهران برداشته نشد.در مسابقات آسيايي و جهاني مردان هم كه كارنامه مثبتي بر جاي نگذاشته ايم. درخصوص مجوز پوشش بانوان هم بايد يادآور شوم كه اين كار ازسال 75 كه تيم نوجوانان در مجارستان قهرمان شده بود استارت زده شد و زماني كه پناهي هيچ مسووليتي نداشت خيلي ها براي آن تلاش كردند. ضمن اين كه گرفتن مجوز در مسابقات آسيايي چندان سخت نيست و اگر ادعايي داريم بايد در رقابت هاي جهاني اين كار را انجام بدهيم. ما همچنين كرسي غرب آسيا را از دست داديم تا عضويت تشريفاتي در هيات رئيسه آسيا را به دست بياوريم، در حالي كه ما از قبل نايب رئيسي آسيا را هم داشتيم!
  اين ادعاها در حالي مطرح مي شود كه رئيس فدراسيون كاراته مي گويد جامعه كاراته شامل روساي هيات ها، مربيان، داوران و ورزشكاران از شرايط راضي هستند، ولي 4 نفر هستند كه با از دست دادن سمت خود قصد جوسازي دارند.
  بازخواني برخي اتفاقات
  يك بازگشت به گذشته شايد يادآور نكاتي باشد كه بسياري از اهالي كاراته آنها را از ياد نمي برند و بدون در نظر گرفتن انتقادهاي گروه مورد خطاب رئيس فدراسيون، نگران ادامه فضاي حاكم بر كاراته هستند.
  جدايي آرين خو، مدير فني و عليرضا سليماني سرمربي سابق تيم ملي كه اتفاقا هر دو از افراد با شخصيت كاراته به حساب مي آيند در همان اوايل حضور پناهي در فدراسيون نخستين جرقه ها به حساب مي آمد كه به دليل نپذيرفتن برنامه هاي رئيس جديد كاراته قيد همكاري با تيم ملي را زدند.
  پناهي كه مدام از انتخاب يك مدير فني جديد براي تيم ملي سخن به ميان مي آورد خود اين پست را در دست گرفت و با گذشت زمان اتفاقي هم رخ نداد. تفكيك تيم ملي به دو تيم به دليل نزديكي فاصله زماني مسابقات قهرماني جهان در صربستان و بازي هاي آسيايي گوانگجو هم از جمله كارهايي بود كه در زمان خود چالش هاي فراواني ايجاد كرد. در اين كه تصميم ياد شده خوب بوده يا بد سخني نيست، اما به هرحال تيم ملي دوپاره شد كه اولي با هدايت سلطاني در مسابقات صربستان شركت كرد و فقط يك مدال نقره توسط زيگساري كسب كرد و دومي هم با سرمربيگري مسعود رهنما دو مدال طلا توسط پورشيب و ويشگاهي در بازي هاي آسيايي به دست آورد.
  رهنما كه عملكرد نسبتا خوبي بر جاي گذاشته بود بعد از بازي هاي آسيايي كنار گذاشته شد تا برخلاف رشته اي مثل جودو كه با وجود نتايج ضعيف تا زمان انتخاب سرمربي جديد و ايتاليايي خود حاج يوسف زاده را حفظ كرده بود در كاراته شاهد تغييري ديگر در راس هدايت تيم ملي باشيم.
  بهرامي سرمربي مورد نظر رئيس فدراسيون بود كه كارنامه اي قوي نداشت و با اين كه نسبت به انتخاب وي انتقادهاي فراواني به گوش مي رسيد، ولي پناهي از موضع خود عقب نشيني نكرد.  اين مربي با تيم ملي در مسابقات چين فقط دو مدال طلا كسب كرد كه البته كسب عنوان قهرماني در مجموع امتيازي باعث شد تا فدراسيون به اين انتخاب خود ببالد، اما منتقدان وقتي اين دو مدال طلا را در يك طرف ترازو قرار مي دادند در كفه ديگر ترازو 6 مدال طلايي كه در دوره سليماني كسب شده بود بشدت سنگيني مي كرد و اين قضيه هم باعث شده بود تا خيلي ها مدعي شوند كاراته نسبت به ادوار قبل عقبگرد داشته است.
  بدهي 70 ميليون توماني كه بعد از مسابقات چين به وجود آمد و بارها خبر حكم جلب رئيس فدراسيون را در سايت هاي خبري و روزنامه هاي ورزشي به دنبال داشت هم ازجمله حواشي ماه هاي گذشته بود كه در زمان خود جنجال برانگيز بودند. اين بار هم بركناري نايب رئيس فدراسيون، رئيس كميته داوران، سرمربي تيم اميد، محروم كردن سرمربي تيم بانوان ايران و كناره گيري دسته جمعي اعضاي تيم اميد كشورمان در فاصله چند هفته تا مسابقات جهاني مالزي دردسرها و حواشي زيادي آفريده است.
  اينها بخشي از حاشيه هايي است كه كاراته ايران در ماه هاي اخير تجربه كرده كه بحث هاي فراواني را در محافل مختلف به دنبال داشته اند. البته با تشكيل وزارت ورزش و جوانان به نظر مي رسد از حجم مشكلات حاشيه اي اينچنيني در فدراسيون هاي مختلف كاسته شود و در اين بين اميدواريم كاراته هم رويه اي را در پيش بگيرد كه دست كم روزهاي آرامي را سپري كند و انسجام از اهالي اين رشته دور نشود.
  علي رضايي / جام جم
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100855081881