هتل های مشهد
بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

كشيدگي عضلات و در رفتگي مفاصل

شروع موضوع توسط M.Bagheri , ‏26 سپتامبر 2011 در انجمن اخبار دانش و فناوری

 1. M.Bagheri

  M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,803
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  IRAN
  در رفتگي مفاصل و كشيدگي عضلات ازجمله بيماري هايي است كه افراد زيادي را درگير خود مي كند.
  دكتر سيد عليرضا بسطام پور، ارتوپد، جراح و متخصص بيماري هاي استخوان و مفاصل  در بخش نيمروزي راديو سلامت درباره اين بيماري و روش هاي درمان آن توضيح داده است.

  آنچه مي خوانيد چكيده اين گفت وگوست.
  دررفتگي
  هر مفصل در بدن يك دامنه طبيعي حركت دارد، در صورتي كه نيرويي بيشتر از حد توان دامنه حركت خود به آن وارد شود و حركت كند، يك سري نگهدارنده اوليه فعال مي شوند تا بهترين عملكرد را در مقابل فشار وارد شده داشته باشند، اما زماني كه نيروي وارد شده بيشتر از توان نگهدارنده اوليه باشد توان خود را از دست مي دهند و سپس نگهدارنده هاي ثانويه فعال مي شوند. معمولا در اين زمان نگهدارنده ثانويه نيز تحمل فشار وارده را ندارد، غيرفعال شده و از مدار خود خارج مي شوند و در نتيجه فشار زيادي به مفصل وارد مي شود و مفصل آسيب جدي مي بيند. در صورتي كه نگهدارنده ها تغيير شكل پيدا كنند مفصل دچار در رفتگي مي شود.
  كشيدگي
  عضله، تاندون و وتر، نگهدارنده هاي يك مفصل هستند و وقتي بيش از حد دامنه طبيعي حركتشان جابه جا شوند باعث پارگي الياف درون مفاصل و خونريزي داخل مفصل مي شوند. كشيدگي در عضلات 3 دسته است:
  خفيف يا درجه يك كه در عضله فقط كشيدگي رخ مي دهد و پارگي اتفاق نمي افتد. متوسط يا درجه 2 سبب بروز خونريزي و رشته رشته شدن مفاصل مي شود. شديد يا درجه 3 مفصل پاره مي شود.
  هر مفصلي كه بيشترين فعاليت و وزن انسان را تحمل مي كند بيشتر درگير اين اتفاق مي شود چون پارگي مفاصل و كشيدگي تاندون ها بستگي به فعاليت فرد دارد.
  پيچ خوردگي ناحيه مچ پا از شايع ترين پيچ خوردگي هاست كه در صورت بروز اين اتفاق سريعا بايد به پزشك مراجعه شود، در غير اين صورت آسيب جدي به فرد وارد مي شود. افرادي كه دچار اين مشكل مي شوند با يك دوره درمان دارويي 12 ساعته تحت نظر پزشك و انجام فيزيوتراپي بهبود پيدا مي كنند.
  در كودكان نيز نشستن نافرم و اشتباه سبب چرخش غيرطبيعي سر استخوان ران مي شود كه در آينده راه رفتن فرد به شكل خاصي خواهد بود كه اين نوعي اختلال در حركت مفصل محسوب مي شود و با عمل جراحي قابل درمان است. به همين علت به والدين توصيه مي شود از اين گونه نشستن كودكان جلوگيري كنند و اصول صحيح نشستن را از كودكي به آنها آموزش دهند.
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100855137197
   
بارگذاری...