بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

لاغري با قرص؛آسان اما خطرناك

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,801
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  وسوسه لاغرشدن در مدتي كوتاه يا به بياني خوش اندام شدن طي چند هفته يا چند ماه، بسياري از افراد را به حدي تحت تاثير قرار مي دهد كه حاضرند براي رسيدن به آن به قيمت از دست دادن سلامتي و حتي در مواردي جانشان، خطر كنند. در مسير دستيابي به روياي شيرين لاغرشدن، بسياري از كساني كه اضافه وزن زياد دارند، تصميم مي گيرند روشي را براي لاغر شدن انتخاب كنند كه ظاهر بسيار آسان تر و سهل الوصول تر از روش هاي ديگر كاهش وزن به نظر مي رسد، يعني به مصرف داروها يا قرص هاي لاغري پناه مي برند. غافل از اين كه مصرف اين داروها دقيقا همچون راه رفتن روي لبه تيغ است.
  به بيان ديگر متخصصان تغذيه بر اين اعتقادند، مضرات نامطلوب داروهاي لاغري براي كاهش وزن خيلي بيشتر از مزاياي اين داروهاست.
  با اين حال تعجب نكنيد اگر بشنويد كه همچنان شركت هاي بزرگ داروسازي دنيا، با اتكا به منافع تجاري خود، درصدد هستند كه به  رغم مضرات بعضا جبران ناپذير اين دارو تا چند سال آينده داروهايي توليد كنند كه با خاصيت جايگزيني سيستم گوارشي، حتي با خوردن اندكي غذا حس سيري را به چاق ها خواهد داد.
  پيامد هاي منفي قرص هاي لاغري
  متخصصان تغذيه با جديت تاكيد مي كنند كه هيچ داروي لاغري اعم از داروهايي با ريشه شيميايي يا گياهي نمي تواند سوخت مواد انرژي زا را در بدن بالا ببرد و اين داروها به عنوان يك شيوه كاهش وزن توصيه نمي شوند.
  برليانت بزرگمهر، مسوول كميته آموزش همگاني انجمن تغذيه ايران درباره نحوه عملكرد اين داروها در بدن مي گويد: بعضي از داروها ادرار را زياد مي كنند و بر اين اساس باعث كاهش آب مورد نياز بدن و در ظاهر، كاهش وزن مي شوند. در حالي كه لاغري به معناي سوخت چربي در بدن است و نه از دست رفتن آب بدن.
  از سوي ديگر اين داروها منجر به از دست رفتن الكتروليت هاي همراه آب بدن نيز مي شوند. به بيان ديگر با از دست رفتن سديم، پتاسيم و كلر، تعادل الكتروليتي بدن به هم مي ريزد كه از عوارض آن مي تواند سرگيجه، تهوع و حتي اختلالات قلبي ـ عروقي باشد.
  اين مشاور تغذيه و رژيم درماني اضافه مي كند: دسته اي ديگر از اين داروها ملين هستند و با ازدياد حركات طولي روده، منجر به دفع بيشتر مواد غذايي مي شوند. اين روند منجر به ايجاد اختلالاتي در جذب غذاها در بدن شده و مانع رسيدن مواد مغذي لازم و ضروري به بدن مي شوند و به نوعي سوءتغذيه ايجاد مي كنند.
  وي مي افزايد: مصرف اين داروها، عوارض مختلفي را به همراه دارد كه كمترين آن، ريزش شديد مو در شخص مصرف كننده است.
  دسته اي ديگر از اين داروها با چربي تركيب مي شوند و دفع چربي را از بدن افزايش مي دهند كه با افزايش دفع چربي، مواد محلول در چربي همچون ويتامين ها و مواد معدني نيز از بدن دفع مي شوند.
  در عين حال مصرف داروهاي لاغري هورموني هم كه سوخت مواد انرژي را افزايش مي دهند، به علت ايجاد اختلال در تعادل هورموني بدن، به هيچ وجه توصيه نمي شود. در ارتباط با داروهاي كاهش دهنده اشتها نيز به علت ايجاد سوءتغذيه در مصرف كننده، متخصصان تغذيه نظر مثبتي ندارند.
  از سرگيجه و تهوع تا بروز بيماري هاي قلبي
  بسياري از متخصصان تاكيد مي كنند كه داروهای لاغری بر سیستم عصبی مركزی فرد تاثیر می گذارد و با بیماری هایی نظیر تپش قلب، افزایش فشار خون، اختلال در سیستم تنفسی و حتی ایست قلبی همراه خواهد بود.
  بر اين اساس مي توان گفت تقریبا تمامی داروهایی كه تحت عنوان داروی ضد چاقی در اختیار مردم قرار می گیرد، دارای عوارض منفي هستند. از عوارض مصرف داروهاي لاغري مي تواند افزایش ضربان قلب، افزایش فشارخون، تعريق زیاد، یبوست، كم خوابی، تشنگی زیاد، سرگيجه، سردرد، اضطراب و خشكی دهان باشد.
  البته بزرگمهر مصرف اين داروها را در يك مورد تاييد مي كند و مي افزايد:ما داروهاي لاغري آن هم نوع خاصي از آنها (به عنوان مثال كارمتين) را در مواردي كه شخص مي خواهد تحت عمل جراحي قرار بگيرد و بالا بودن وزنش برايش خطرناك است، جهت كاهش وزن توصيه مي كنيم حتي ما داروي متفورمين را كه داروي خاص افراد ديابتي است و اين روزها توسط بسياري از افراد جهت كاهش وزن استفاده مي شود، به هيج وجه تاييد نمي كنيم. كما اين كه رئيس انجمن ديابت هم تاكيد كرده است كه مصرف خودسرانه اين دارو در افراد چاقي كه قند خون آنها بالا نيست، ممكن است منجر به افت قندخون و حتي بيهوشي و كما شود.
  كسي داروهاي لاغري را تاييد مي كند؟
  مضرات نامطلوب داروهاي لاغري براي كاهش وزن خيلي بيشتر از مزاياي اين داروهاست، بر اين اساس متخصصان تغذيه استفاده از آنها را به هيچ وجه توصيه نمي كنند.
  بزرگمهر با اشاره به اين كه چاقي به غير از ريشه هاي هورموني به دلايلي چون پرخوري و بدخوري، كم تحركي و زمينه هاي ارثي باز مي گردد، تاكيد مي كند:هيچ شيوه تاييد شده، موثر و ماندگاري براي كاهش وزن، به جز كاهش كالري دريافتي، از طريق يك رژيم غذايي درست تحت نظر متخصص تغذيه و افزايش سوخت مواد انرژي زا در بدن از طريق داشتن تحرك جسمي و ورزش منظم وجود ندارد.
  كساني كه چاقي شان وابسته به اختلالات هورموني است، براي لاغري بايد تحت نظر يك متخصص تغذيه قرار بگيرند. آنهايي هم كه زمينه ارثي چاقي دارند بايد خيلي بيشتر مراقب اضافه وزن خود باشند.
  فراموش نكنيد كه در بسیاری از افراد، عوارض جانبی مصرف داروهاي لاغري بروز می كند و گاهی اين عوارض آنقدر شدید هستند كه می توان نتيجه گرفت دارو به جای این كه بیماری چاقی را درمان كند، بیماری دیگری را هم به وجود آورده است. پس براي كاهش وزن ماندگار و همراه با سلامتي، اولين و آخرين گزينه مطلوب، يك رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی منظم خواهد بود.
  پونه شيرازي
  گروه سلامت
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100855221648
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - لاغري قرص؛آسان اما
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  167