بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

مقررات جديد ارايه adsl به كاربران

 1. A.Shadow مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  4,593
  پسندیده شده:
  47,669
  امتیاز دستاورد:
  183
  مدیرکل نظارت بر سرویس های IT رگولاتوری گفت: بنا بر دستوالمعل نحوه ارائه ADSL که از سوی رگولاتوری منتشر شده، در صورت توافق رگولاتوری، منعی برای ارائه سرویس های حجمی و زمانی از سوی شرکت ها وجود ندارد.
  به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، اعلام خبر برداشته شدن محدودیت  های حجمی و زمانی از سرویس  های اینترنت پر سرعت، اتفاق خوشایندی در حوزه سرویس های اینترنتی کشور محسوب می شود.
  در ظاهر این خبر، با این دستورالعمل سازمان تنظیم مقررات، هر آنچه که تاکنون برای مشترکان اینترنت کشور، محدودیت ایجاد می کرده از پیش پای آنها برداشته خواهد شد.
  البته دوام خوشایندی این خبر، در گرو این است که برداشته شدن این محدودیت ها همراه با کاهش سرعت اینترنت نباشد.
  در رابطه با ابعاد مختلف اجرایی این تصمیم، گفت وگویی با علیرضا اصغریان، مدیر کل دفتر نظارت بر سرویس های فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انجام داده ایم.
  *ابلاغ دستور اصلاح خدماتADSL به تمام شرکت ها
  علیرضا اصغریان در گفت وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس در خصوص دستورالعمل های برداشته شدن محدودیت های ترافیکی از سرویس های اینترنت پرسرعت، اظهار داشت: دستورالعمل شفاف سازی نحوه ارائه سرویس های پرسرعت اینترنت (ADSL ) به تمام شرکت ها ابلاغ شده و اخطار شرکت هایی که تاکنون تعرفه های پیشنهادی خود را برای سازمان تنظیم مقررات ارسال نکرده باشند، در حال آماده سازی و صدور است.
  مدیر کل دفتر نظارت بر سرویس های فناوری های اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با تاکید بر اینکه جهل به قانون رافع مسئولیت نیست، ادامه داد: این دستورالعمل مصوب کمیسیون تنظیم مقررات در سال 1387 است که در زمان خود به شرکت های مربوطه ابلاغ و شفاف سازی این دستورالعمل نیز اکنون به تمامی شرکت ها ابلاغ شده است. در صورتی که شرکتی از آن بی اطلاع است، ممکن است دبیرخانه آن مشکل داشته باشد.
  اصغریان گفت: همچنین یک هفته پیش از انتشار اطلاعیه شفاف سازی، به تمام اپراتورها نامه زده ایم و با این اقدام، با شرکت هایی که تعرفه های زمانی و حجمی خود را برای رگولاتوری نفرستاده باشند، به شدت برخورد خواهیم کرد.
  *شفاف سازی مجدد رگولاتوری
  اصغریان در ادامه این گفت  و گو با اضافه کردن توضیح دیگری به اطلاعیه شفاف سازی رگولاتوری تصریح کرد: لازم به توضیح است که ما نگفته ایم کسی نمی تواند اینترنت حجمی یا زمانی بفروشد؛ بلکه مصوبه جلسه 49 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعرفه هایی را مصوب کرده و در آن جا تاکید می کند که نرخ اشتراک خدمات اینترنت (ADSL) حداکثر 10 نفر است؛ بنابراین اپراتورها باید برای مثال یک سرویس 128 کیلو بیت بر ثانیه را بین 10 نفر به اشتراک بگذارند و نه بیشتر.
  وی ادامه داد: میزان مصرف به رفتار مشتری بستگی دارد؛ به این صورت که اگر تعدادی از مشترکان کم مصرف و تعدادی پرمصرف باشند، از این پهنای باند مشترک نیز به طبع برخی کمتر و برخی بیشتر استفاده می کنند.
  اصغریان افزود: اگر همه 10 نفر، با هم و دائما روی خط باشند، روی یک خط 128 کیلو بیت به ثانیه هر 10 نفر باید حداقل 4 گیگ استفاده کنند و این رنج دانلود بین 4 گیگ تا 41 گیگ متغیر است.
  وی ادامه داد: در این حال یک مشترک می بیند که تمام کسانی که در زون ( گروه) وی قرار دارند، پرمصرف هستند و در طول یک ماه نمی تواند بیشتر از 4 تا 5 گیگ استفاده کنند.
  * منعی برای ارائه سرویس های حجمی و زمانی توسط شرکت ها نیست
  مدیر کل نظارت بر سرویس های فناوری  اطلاعات رگولاتوری اضافه کرد: در چنین شرایطی درخواست این مشترک برای تقاضای بیشتر، می تواند جز بسته های پیشنهادی اپراتورها باشد که برای تایید آن باید با رگولاتوری هماهنگ کنند.
  وی ادامه داد: برای مثال سرویس 128 کیلوبیت مصوبه جلسه 49 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بین 4 گیگ تا 41 گیگ قدرت مانور دارد (که این رقم بستگی به رفتار دیگر هم گروه ها دارد) و ممکن است یک مشترک بگوید که در ماه 20 گیگ ترافیک تضمین شده لازم دارد؛ در این حالت اپراتورها می توانند بسته های پیشنهادی داشته باشند؛ مانند اپراتورهای وایمکس که سرویس 20 گیگ 128 ارائه می کنند.
  وی گفت: تفاوت این سرویس ( تضمین شده) با سرویس قبلی (اشتراکی بین 10 نفر) این است که در سرویس اشتراکی 10 نفره، مشترک ممکن است 20 گیگ استفاده کنند؛ اما در سرویس تضمین شده، اپراتور باید حتما 20 گیگ را در اختیار مشترک بگذارد.
  مدیرکل دفتر نظارت بر سرویس های فناوری اطلاعات رگولاتوری تصریح کرد: بنابراین اگر اپراتوری در یک زون ( گروه) چنین مشترکی داشته باشد، باید پهنای باند اختصاص داده به زون را بالاتر از نرخ اشتراک ببرد و این همان پارامترهای کنترلی مدنظر ما است که ما روی انجام آن توسط شرکت  ها نظارت خواهیم داشت.
  اصغریان گفت: بنابراین ما در بازار محدودیت نگذاشته ایم و نگفته ایم که شرکت ها نباید حجمی و زمانی سرویس بفروشند، بلکه منظور این است که باید طبق محدوده تعیین شده در مصوبه جلسه 49 سرویس دهند و پیشنهاد بسته های حجمی و زمانی خود را به رگولاتوری بدهند و پس از تایید اجرا کنند.
  *اصلاحیه جدول تعرفه های رگولاتوری
  مدیر کل دفتر نظارت بر سرویس های فناوری اطلاعات رگولاتوری همچنین در برابر این گفته خبرنگار فارس که "به نظر می رسد در آخرین جدول تعرفه ها باید عبارت حداقل به جای حداکثر به کار برده می شد"، گفت: بله؛ در اطلاعیه شفاف سازی نحوه ارائه خدمات اینترنت پرسرعت، آخرین ستون از جدول "ظرفیت ها، نرخ اشتراک و میزان دانلود"، عبارت "حداکثر مقدار دانلود با نرخ اشتراک یک به 10" باید به "حداقل مقدار دانلود با نرخ اشتراک یک به 10" تغییر یابد و اصلاح شود.
  *برخی شرکت ها پهنای باند گروه های کم مصرف را به گروه های پرمصرف تخصیص می دهند
  مدیرکل دفتر نظارت بر سرویس های فناوری اطلاعات رگولاتوری تاکید کرد: کاری که با عنوان شفاف سازی نحوه ارائه خدمات، در حال انجام است، ابزار شفاف سازی بین اپراتور، رگولاتور و مصرف کننده را مهیا می کند؛ برای مثال در گذشته به مشترک گفته می شد که سرویس نامحدود یک به 8 دریافت می کند و مشترک تضمینی نداشت که چقدر در ماه باید مصرف کند، در صورتی که مصرف نکند چه می شود و بابت چه ترافیکی پول می دهد.
  اصغریان گفت: اما چنانچه مشترک بداند برای مثال 20 گیگ سهم دارد، آن را مصرف می کند و مصرف ترافیک نیز کار سختی نیست؛ نهایت این است که با یکی از فراوان نرم افزارهای خودکار دانلود، چند روز مانده به اتمام مهلت مصرف، مشترک تمام آنچه از ترافیک ماهیانه اش باقی مانده را دانلود می کند.
  وی با تاکید بر اینکه با دستوالعمل نحوه ارائه خدمات ADSL ، تعریف نامحدود تغییر کرده است، ادامه داد: به این ترتیب نامحدود تعریف پیدا کرده است؛ یعنی یک رنجی بین x1 و x2 .
  اصغریان گفت: همچنین با این روش، رگولاتور نیز ابزار نظارتی پیدا می کند؛ برای مثال در صورتی که در یک زون، 4 مشترک با ترافیک تضمین شده 20 گیگ وجود داشته باشد؛ قطعا اپراتور باید برای آن زون پهنای باند بیشتری اختصاص دهد؛ نه اینکه از پهنای باند سایر مشتری ها بزند و به آنها اختصاص دهد.
  مدیر کل دفتر نظارت بر سرویس های فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اظهار داشت: زیرا برخی شرکت ها وقتی می بینند که در یک زون ( گروه) همه مشترکان کم مصرف هستند و پهنای باند هدر می رود، از پهنای باند آن گروه ها می گیرند و به بقیه گروه ها می دهند.
  * رگولاتوری با نظارت اجازه شیطنت را به شرکت ها نخواهد داد
  وی در پاسخ به این گفته خبرنگار فارس که " تعیین حداقل سرعت دانلود دست شرکت ها را برای تنظیم ترافیک و سرعت مشترکان، بسیار باز خواهد گذاشت"، گفت: خواهید دید که با شفاف سازی مصوبه شرایط بهتر خواهد شد؛ بحث دیگر بحث رضایت مندی مشتری است و اگر شرکت نتواند مشتری را راضی نگه دارد، مشتری سراغ شرکت دیگر خواهد رفت.
  مدیر کل دفتر نظارت بر سرویس های فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اظهار داشت: اگر در مراکزی پورت کم باشد، مشتری مجبور است از خدمات همان شرکت های موجود استفاده کند؛ اما در مراکزی که پورت موجود باشد، این اجبار وجود نخواهد داشت و مشتری بین شرکت های فعال، شرکت بهتر را انتخاب خواهد کرد.
  وی گفت: ممکن است در این بین یک یا دو شرکت قصد شیطنت داشته باشند،  که همکاران بخش نظارت رگولاتوری، جلوی کار را خواهند گرفت.
  *گنجاندن بخش "پهنای باند تضمین شده" درSLA
  مدیر کل دفتر نظارت بر سرویس های فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اظهار داشت: در SLA  ( توافق نامه سطح خدمات) که قرار است مبادله شود، بخشی با عنوان پهنای باند تضمین شده، در نظر گرفته شده است.
  وی ادامه داد: این بخش، فضای رقابتی برای شرکت ها است و در این فضای رقابتی، شرکت ها سعی می کنند برای جذب مشتری بیشتر، نرخ متوسط دانلود را بالا ببرند.
  *مهلت شرکت ها برای اصلاح پایان یافته است
  وی در پاسخ به این سوال که شرکت ها برای تطبیق سرویس ها چقدر فرصت دارند، گفت: ما سعی کردیم در ماه رمضان برای شرکت ها فرصت لحاظ کنیم و از پایان ماه رمضان، اعمال مقررات با شرکت هایی که در این چارچوب قرار نگرفته اند، آغاز شده است.
  اصغریان گفت: شرکت ها تا پایان ماه رمضان برای اعمال تعاریف تعیین شده، فرصت داشتند.
  مدیر کل دفتر نظارت بر سرویس های فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، خاطرنشان کرد: هدف از اینکه می خواهیم شرکت ها تعرفه ها و بسته های پیشنهادی خود را با رگولاتوری هماهنگ کنند، این است که، قیمت ها کنترل شده باشد.
  وی تاکید کرد: البته در حال حاضر در حوزه ADSL رقابت شدید است و هیچ شرکتی به دنبال بالا بردن قیمت ها نیست.
  وی یاد آور شد: هم اکنون 12 اپراتور خدمات ADSL ارائه می کنند و این تعداد شرکت خدمات دهنده، دایره انتخاب وسیعی را برای مشتری ایجاد می کند.
  گفت و گو : فاطمه سامعی


  منبع : آی تی آنالیز
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - مقررات جديد ارايه
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  373
 2. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  122
 3. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  116
 4. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  186
 5. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  650
 6. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  491
 7. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  527
 8. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  359
 9. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  189
 10. پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  401
 11. پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  268
 12. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  220
 13. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  217
 14. پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  1,279
 15. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  190