بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

مواد راديواكتيو فاجعه فوكوشيما در آسمان كاليفرنيا

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,801
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  شاید از زلزله و سونامی عظیم اخیر در ژاپن، تاكنون خبرهای زیادی شنیده باشید. حادثه مهیبی كه نه تنها در ژاپن كه در دیگر نقاط زمین نیز تاثیرات زیادی داشت. شدت حادثه به حدی بود كه حتی بر سرعت گردش زمین نیز تاثیر گذاشت. در مطالعاتی تازه، دانشمندان آمریكایی در دانشگاه كالیفرنیا اعلام كرده اند كه به دنبال زلزله و سونامی مهیب در ژاپن و فاجعه انفجار هسته ای نیروگاه فوكوشیما، میزان مواد رادیواكتیو در اتمسفر و جو آسمان كالیفرنیا افزایش یافته است. براساس این مطالعات و اندازه گیری های انجام شده، شواهدی دال بر افزایش مواد رادیواكتیو كه احتمالا بر اثر نشت از رآكتورهای نیروگاه فوكوشیما بوده است را یافته اند.
  محققان دانشگاه كالیفرنیا تحقیقات خود را 2 هفته پس از حادثه ژاپن آغاز كردند و میزان مواد رادیواكتیو بویژه سولفور موجود در جو را مورد اندازه گیری دقیق قرار دادند و به اين ترتيب، شاهد افزايش تدريجي اين مواد بودند.
  نیروگاه هسته ای فوكوشیما در11 مارس امسال بر اثر زلزله 9 ریشتری و امواج 13 متری سونامی كه پس از زلزله رخ داد، دچار حادثه گرديد و چندين انفجار در رآكتورهاي مختلف آن روي داد. در همان زمان و به دنبال تخریب نیروگاه، ژنراتورهای اضطراری به كارافتادند تا 3 رآكتور هسته ای نیروگاه را خنك  و از انفجار و ذوب شدن آنها جلوگیری كنند. با وجود تمام تلاش ها و استفاده از اپراتورها و به كارگیری آب دریا و اسیدبوریك برای خنك شدن هسته اصلی نیروگاه و كاهش حرارت و جلوگیری از ذوب شدن رآكتورها، مقامات ژاپنی با ناامیدی در ماه می اعلام كردند كه رآكتورهای نیروگاه فوكوشیما ذوب شده و از بین رفته اند.
  قبل از این حادثه يك گروه تحقیقاتی مدت ها بود كه به منظور خاصي میزان مواد رادیواكتیو موجود در اتمسفر را اندازه گیری مي كرد. براساس مطالعات قبلي، میزان مواد رادیواكتیو موجود در اتمسفر و همچنین سطح ایزوتوپ های رادیواكتیو سولفور S35 كه به طور معمول توسط تشعشعات كیهانی اتم های آرگون در اتمسفر تولید می شوند، طبیعی و در حد نرمال بود. در 28 مارس و 2 هفته پس از حادثه فوكوشیما این گروه تحقیقاتی بررسی ها و اندازه گیری های خود را ادامه مي داد كه با اندازه گيري دوباره سطح رادیواكتیویته گاز دی اكسید سولفور (SO235) و ذرات معلق سولفات (SO435-2) دریافتند میزان این مواد در اتمسفر نسبت به قبل افزایش داشته است. پس از این اندازه گیری ها و تایید افزایش این مواد در جو دانشمندان با این سوال مواجه شدند كه چگونه این مواد به آسمان كالیفرنیا رسیده است؟ با ادامه مطالعات، آنها بر این باورند كه رادیواكتیویته سولفور احتمالا توسط كلر موجود در آب دریا كه برای خنك كردن رآكتورها مورد استفاده قرار گرفته است، تولید شده است. اتم های كلر احتمالا نوترون ها را از سوخت هسته ای رآكتورهای ویران شده فوكوشیما جذب  و سپس آن را به سولفور S35 تبدیل كرده اند و بعدا این مواد به صورت گاز سولفور ، سولفات و ذرات معلق از رآكتورها خارج شده و در اقیانوس منتشر شده اند و نهایتا توسط بادهای غربی قوی به سایر نقاط دنیا و ازجمله آسمان كالیفرنیا رسیده اند.
  هرچند كه به گفته این محققان شاید میزان نوترون ها ملاك مناسبی برای تخمین میزان مواد هسته ای رآكتورهای ذوب شده نیست، اما نشان دهنده ورود آب دریا به داخل رآكتورهاست. تیم تحقیقاتی تخمین زده است كه در حدود 400 میلیارد نوترون در هر مترمربع از آب دریا از هسته رآكتورها در زمان انفجار و ذوب شدن آنها خارج شده اند. در ادامه محققان امیدوارند تا با اندازه گیری های دقیق تر بتوانند درك كنند كه چگونه و از چه راه های دیگری سولفات ها و دیگر مواد رادیواكتیو به اتمسفر زمین راه یافته اند و این كه با چه سرعتی توانسته اند به این شكل منتشر شوند. این یافته ها و مطالعات بعدی به محققان در درك بهتر ماهیت مواد رادیواكتیو و چگونگی تغییر و تحولات آنها پس از انفجارهای هسته ای كمك زیادی خواهد كرد.
  sciencedaily
  مترجم: آزاده سیدمیرزایی جهقی 
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100854531853
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - مواد راديواكتيو فاجعه
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  114
 2. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  80
 3. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  139
 4. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  69
 5. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  49
 6. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  219
 7. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  311
 8. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  257
 9. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  425
 10. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  269
 11. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  213
 12. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  206
 13. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  762
 14. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  139
 15. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  199