بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

نظريه همه  چيز

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,430
  پسندیده شده:
  50,801
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  كتاب «نظريه همه  چيز» نوشته استيفن ويليام هاوكينگ، ترجمه ابوالفضل حقيري قزويني به همت انتشارات بصيرت در سال 1389 به چاپ سوم رسيده است.اين كتاب مجموعه اي از سخنراني هايي است كه نويسنده در اين سخنراني  ها سعي كرده تصويري از آنچه به نام تاريخ جهان از مهبانگ (= انفجار بزرگ) تا سياهچاله ها مي شناسيم، ارائه كند.
  در سخنراني نخست اين مجموعه به اختصار آراي گذشتگان از جمله ارسطو، بطلميوس، گاليله، نيوتن و هابل و... توسط نويسنده مورد بررسي قرار گرفته است، وي شرح مي دهد كه چگونه با بررسي اين آرا به تصوير كنوني خواهيم رسيد.
  در سخنراني دوم، نويسنده نشان مي دهد كه چگونه هر دو نظريه گرانش نيوتن و انيشتين به اين نتيجه رسيدند كه جهان نمي تواند ايستا باشد.
  در سومين سخنراني درباره سياهچاله ها بحث مي شود. كلمه سياهچاله ماخذ بسيار جديدي دارد. سال 1969 ميلادي، دانشمندي آمريكايي آن را به مثابه توصيفي تصويري از ايده اي با قدمت دست كم 200 سال، وضع كرد.
  در آن زمان، 2 قضيه درباره نور وجود داشت، يكي آن بود كه نور از ذرات تشكيل شده و ديگري اين كه از امواج ساخته شده است. مي دانيم كه هر دو قضيه درست است. نويسنده در سخنراني سوم اين موضوع را محور بحث قرار داده است.
  در سخنراني چهارم نويسنده شرح مي دهد كه بر اساس مكانيك كوانتومي چگونه ممكن است كه انرژي سياهچاله ها به بيرون نشست كند. در سخنراني پنجم، نظرات كوانتوم ـ مكانيكي را درباره مهبانگ و مبدا جهان مي خوانيم.
  پيكان هاي زمان، پيكان ترموديناميك، پيكان روان شناختي و... از موضوعاتي است كه در سخنراني ششم به آن پرداخته شده است. در نهايت در سخنراني هفتم، نويسنده توضيح مي دهد كه ما چگونه تلاش مي كنيم نظريه يگانه اي بيابيم كه شامل مكانيك كوانتومي، گرانش و تمام كنش هاي ديگر فيزيك شود. به عقيده نويسنده، اگر در اين كار موفق شويم، مي توانيم جايگاه خود را در اين جهان درك كنيم.
  اين كتاب 128 صفحه دارد و از سوي انتشارات بصيرت، به مبلغ 3000 تومان در اختيار علاقه مندان قرار گرفته است.
  مريم لباف زادي
  جام جم
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100854441533
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - نظريه همه  چيز
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  183