بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

نور خورشيد درخدمت چاه هاي نفت

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,796
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  امروزه استفاده از نور خورشيد به عنوان منبع انرژي بي پايان، ارزان، پاك و در دسترس بسيار مورد توجه است و همه روزه بر تعداد فناوري هايي كه از اين موهبت مفيد استفاده مي كنند، افزوده مي شود. نور خورشيد بويژه در مناطق آفتابگير مانند عرض هاي جغرافيايي نزديك به خط استوا مي تواند سرمايه عظيمي باشد به شرط آن كه بتوان از آن به شيوه درست بهره برداري كرد.
  تا به حال موارد زيادي از كاربردهاي نور خورشيد شنيده ايد، اما جالب است بدانيد قرار است انرژي سبز در خدمت استخراج سوخت هاي فسيلي قرار گيرد. بتازگي اعلام شده قرار است از انرژي خورشيد در چاه هاي نفت و پالايشگاه ها براي تصفيه و تبديل نفت خام استفاده شود. يك شركت آمريكايي اعلام كرده است مي تواند با توليد بخار از انرژي گرمايي خورشيد، نفت خام را تصفيه كند.
  در حال حاضر انرژي مورد نياز براي تصفيه نفت خام به وسيله سوزاندن گاز طبيعي تامين مي شود كه علاوه بر هزينه بالا موجب آلودگي محيط زيست نيز مي شود، اما اگر بتوان به جاي گاز از انرژي خورشيدي براي تصفيه نفت خام استفاده كرد، در مصرف گاز صرفه جويي شده و مي توان آن را مثل خود نفت فروخت.
  بر همين اساس، شركت آمريكايي تصميم گرفته با استفاده از نور خورشيد نفت را تصفيه كند. آنها مي گويند استفاده از اين شيوه هم ارزان تر است و هم آلودگي كمتري در پي خواهد داشت. براي اين كار لازم است در كنار چاه ها و نيروگاه هاي نفت، نيروگاه هاي خورشيدي احداث شود؛ در اين نيروگاه ها با به كارگيري آينه هايي براي متمركز كردن نور خورشيد روي ديگ هاي عظيمي، بخار آب لازم توليد برق توسط توربين ها و استفاده در چرخه تصفيه نفت توليد مي شود.
  گويا كشور عمان اولين مشتري اين شركت آمريكايي است. آنها قراردادي را با عمان امضا كرده اند كه براساس آن در بيابان هاي نزديك چاه هاي نفت كشور عمان، يك نيروگاه خورشيدي 1600 متري احداث خواهند كرد.
  آنها اميدوارند اين تكنولوژي را علاوه بر عمان در ديگر كشورها نيز توسعه دهند. گفتني است تمام بخار مورد نياز پالايشگاه ها الزاما از نور خورشيد تامين نخواهد شد بلكه اين سيستم به گونه اي طراحي شده است كه در طول روز از نور خورشيد و در طول شب از گاز براي توليد بخار استفاده شود.
  در حال حاضر، در سراسر جهان براي تصفيه نفت از مقادير زيادي گاز طبيعي استفاده مي شود و اين در حالي است كه بيشتر كشورهاي نفتخيز داراي بيابان هاي گرم و وسيعي هستند كه مي توانند با به كارگيري اين فناوري و احداث نيروگاه هاي خورشيدي از اين موهبت ارزان و تميز به جاي گاز طبيعي براي تصفيه نفت استفاده كنند.
  آزاده سيدميرزايي جهقي
  جام جم
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100854183207
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - نور خورشيد درخدمت
 1. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  162
 2. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  194
 3. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  90
 4. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  187
 5. پاسخ ها:
  1
  نمایش ها:
  164
 6. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  165
 7. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  142
 8. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  55
 9. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  51
 10. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  37
 11. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  35
 12. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  35
 13. پاسخ ها:
  15
  نمایش ها:
  972
 14. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  51
 15. پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  86