هتل های مشهد
بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

ووشو،43مدال در هشت دوره

شروع موضوع توسط M.Bagheri , ‏1 اکتبر 2011 در انجمن اخبار ورزشی

 1. M.Bagheri

  M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,803
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  IRAN
  تاریخچه ووشوی ایران روند روبه رشد این رشته را در عرصه جهانی به خوبی نشان می دهد و به نوعی هر روز بهتر از دیروز بوده ایم.به گزارش فارس، ووشو که در میان رشته های رزمی دیگر چون جودو، بوکس، کاراته و تکواندو نوپاتر است به خوبی توانسته در سال های اخیر خود را در زمره ورزش های مدال آور ایران قرار دهد.
  بزرگترین افتخاری که برای همیشه در تاریخ ورزش ایران ثبت شد، کسب نایب قهرمانی و اولین طلای ورزش بانوان در بازی های آسیایی گوانگجو بود که به دنبال اولین نایب قهرمانی جهان به دست آمد.
  بعد از آن موفقیت بزرگ، انتظارات از ووشو بالا رفت؛ به طوری که در آستانه مسابقات جهانی ترکیه اگرچه کسب قهرمانی محتمل به نظر نمی رسد، اما خیلی ها معتقندند که ایران باید نایب قهرمانی دوره قبل را تکرار کند. این درحالی است که مهدی علی نژاد رئیس فدراسیون بازی های 2014 اینچوئن را هدف بعدی خود عنوان می کند و می گوید که این مسابقات جهانی نیز تدارکی برای آن میدان بزرگ است.
  به رغم مشکلات مالی ناشی از تغییر و تحولات سازمان تربیت بدنی و تبدیل آن به وزارت ورزش و جوانان هیچگاه اجازه داده نشد که این مسایل، تیم ملی را تحت الشعاع قرار دهد تا همه چیز مانند قبل پی گرفته شود و تلفیقی از مربیان ایرانی و چینی به آماده سازی ووشوکاران بپردازند.
  بعد از ماه ها تمرین تیم ملی صبح روز جمعه هفته جاری به آنکارا می رود تا از روز 18 مهرماه مقابل بزرگان ووشوی دنیا قرار گیرد.
  در وزن 60- کیلوگرم: علی یوسفی، وزن 65- کیلوگرم: محسن محمد سیفی، وزن 70- کیلوگرم: سجاد عباسی، وزن 75- کیلوگرم: جواد آقایی، وزن 80- کیلوگرم: امیر فضلی و وزن 85- کیلوگرم: حمیدرضا قلی پور اعضای تیم ملی ساندای مردان را تشکیل می دهند.سرمربی: وی یان دونگ از چین، مربی: محمدرضا جعفری
  در وزن48- کیلوگرم: الهه منصوریان، وزن 65- کیلوگرم: مریم هاشمی،  وزن 70- کیلوگرم: شهربانو منصوریان و  وزن 75- کیلوگرم: ملیحه فضلی تیم ساندای زنان را تشکیل می دهند.سرمربی: پانگ یان از چین و مربی: سامره خلیلی
  محسن احمدی، ابراهیم فتحی و نوید مکوندی (تیم 3 نفره دوئیلین)، فرشاد عربی، احسان پیغمربی و علی وطن خواه اعضای تیم تالوی مردان هستند.سرمربی: خوهوا گوانگ از چین و مربی: تیمور بنی طالبی
  میترا عباسی، محبوبه کریمی و شمیم مهدی پور تیم تالوی زنان است.سرمربی: لوخائو از چین
  در میان اسامی اعلام شده خیلی از افراد، چهره های جدیدی هستند که به واسطه پشتوانه سازی و جوانگرایی اعزام می شوند. همین قدرت ریسک و برنامه ریزی مناسب باعث شد که در 2 دوره اخیر رقابت های جهانی شاهد تغییر نام مدال آوران همیشگی و ارتقا کیفی و کمی ووشو ایران باشیم.
  ایران از 10 دوره مسابقات جهانی در 8 میدان شرکت کرده که حاصل آن 43 مدال رنگارنگ بوده است.(16 مدال طلا، 14 نقره و 13 برنز)
  عدم حضور ايران در سال هاي 1991 و 1995
  اولین دوره مسابقات جهانی در سال 1991 به میزبانی چین برگزار شد که ایران در آن میدان حضور نداشت. در سال 1995 نیز میزبانی این رقابت ها به آمریکا سپرده شد که باز هم ایران در آن شرکت نداشت.
  مالزی در سال 1993 میزبانی مسابقات جهانی را برعهده گرفت و البته ایران نیز از جمله شرکت کنندگان در آن رقابت ها بود که فقط در بخش مردان حضور یافت؛ اما نتوانست به هیچ مدالی دست یابد. آن سال تنها سالی بود که ووشوی ایران بدون مدال از عرصه جهانی باز می گشت.
  سال 1997، شروع مدال آوری ووشوي ايران
  چهارمین دوره مسابقات جهانی سال 1997 به میزبانی ایتالیا برگزار شد و ایران در آنجا توانست بعد از یک دور ناکامی کامل درخشش چشمگیری را به نمایش بگذارد. در آن سال تیم ملی ما به 2 مدال طلا، یک نقره و یک برنز دست یافت. حسین اوجاقی و سید علی میرمیران طلایی های ایران بودند، بهنام شهوندی نقره گرفت و مدال برنز ایران به محمدرضا جعفری رسید.
  سال 99 و یک نقره کمتر
  در پنجمین دوره رقابت های جهانی که در هنگ کنگ انجام شد باز هم اوجاقی و میرمیران به مدال طلا دست یافتند و جعفری نیز مدال برنز خود را تکرار کرد؛ اما سانداکار دیگری نتوانست مدال نقره گذشته را به دست آورد.
  2001 و ابراز وجود تالو
  در دوره های گذشته اگر هم مدالی برای ووشو ایران به دست می آمد فقط در بخش ساندا بود؛ اما در ششمین دوره جاوید دیداری در ارمنستان توانست نام تالوی ایران نیز بر سر زبان ها بیاندازد. او در 2 فرم متفاوت به یک مدال طلا و یک برنز دست یافت. البته به زعم خیلی ها این مدال در شرایطی کاملاً استثنایی که فرم ها به شیوه قدیم اجرا می شد، به دست آمد؛ اما به هر حال در کارنامه ایران ذخیره شد. در آن سال سانداکاران نیز بهتر از قبل ظاهر شدند و 2 طلا، یک نقره و 2 برنز را به نام خود کردند. جعفری و شعبانی طلاهای ایران را کسب کردند، حسین اوجاقی به مدال نقره بسنده کرد و میرمیران و منصور نوروزی نیز برنز گرفتند.
  2003 مدال آوران تکراری
  اگر مروری بر مدال آوران ایران در مسابقات جهانی مختلف داشته باشیم درمی یابیم که تا چندین سال، بیشتر آنها را نفرات ثابتی تشکیل می دادند که معمولاً در سنگین وزن بودند. در هفتمین دوره این رقابت ها به میزبانی ماکائو جعفری دومین مدال طلای خود را به دست آورد. شعبانی و اوجاقی نیز با کسب مدال برنز به کار خود خاتمه دادند.
  2005 اولین مدال بانوان
  راضیه طهماسبی اولین زن ساندکار ایران بود که توانست اولین مدال ووشوی کشورمان را در عرصه جهانی کسب کند. او سال 2005 در مسابقات ویتنام به مدال برنز دست یافت. در آن سال باز هم شعبانی و جعفری طلا گرفتند. اسلام قربانی نایب قهرمان شد و سلمان ترکی به مدال برنز رسید. در ماکائو و ویتنام تالو روند ناموفقی را پشت سر گذاشت تا بر طلای اتفاقی سال 2001 صحه گذاشته شود.
  مسابقات جهانی چین در سال 2007 ، اولین میدانی بود که تیم ملی ایران با ریاست مهدی علی نژاد در آن شرکت می کرد و توانست یک مدال طلا، 5 نقره و 3 برنز را کسب کند.اگرچه تعداد طلاها کمتر شده بود؛ اما برای اولین بار شاهد کسب آن از سوی یک نیروی جدید، درخشش بانوان و افزایش قابل توجه تعداد مدال ها بودیم.
  در آن مسابقات 89 کشور حضور داشتند که نسبت به دوره قبل با 40درصد رشد کمی مواجه بود.
  حمیدرضا قلی پور در اولین حضور جهانی مدال طلا گرفت. حسین اوجاقی، اسلام قربانی و اصغر شعبانی نقره ای شدند.
  در این میدان بانوان توانستند رشد قابل توجهی را از خود نشان دهند، راضیه طهماسبی و زهرا کریمی با کسب مدال نقره به کار خود خاتمه دادند، آنها اولین زنان ایران بودند که به فینال جهانی می رسیدند.فرزانه دهقان و خدیجه زینال زاده برنز گرفتند.
  در آن سال تالو نیز بار دیگر مدال آور شد و این بار با فرشاد عربی به مدال برنز رسید.
  کسب سهمیه المپیک در این مسابقات، حساسیت آن را به اوج رسانده بود؛ اما ایران توانست 4 مجوز را برای خود به دست آورد.(حسین اوجاقی، فرشاد عربی، فرزانه دهقان و زهرا کریمی)
  در آن سال ایران در بخش ساندا به مقام چهارم رسید و در مجموع مکان هفتم را به خود اختصاص داد.
  2009 نقره ای به قیمت طلا
  در تمامی سال هایی که مسابقات آسیایی و جهانی برگزار می شود تیم چین عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داده است. در این کشور میلیون ها ووشوکار وجود دارد و دولت چین هر ساله میلیون ها دلار به فدراسیون جهانی کمک می کند؛ به قول معروف ووشو در خون آنهاست. معمولاً رده های دیگر مسابقات جهانی را نیز روسیه یا یکی دیگر از کشورهای چشم بادامی به خود اختصاص می دادند که این طلسم بالاخره در سال 2009 در کانادا شکسته شد و ایران توانست نایب قهرمانی به ارزش قهرمانی کسب کند.
  در آن سال کیفیت و کمیت مدال ها در دو بخش تالو و ساندا رشد چشمگیری داشت. ایران توانست در بخش ساندا 4 مدال طلا و 4 نقره و در قسمت تالو یک طلا، 2 نقره و یک برنز کسب کند.
  در وزن 65- کیلوگرم علی دهقان و در وزن 80 کیلوگرم حسین اوجاقی طلایی شدند. در وزن 60-کیلوگرم مردان محسن محمد سیفی و در وزن 85- کیلوگرم حمیدرضا قلی پور نقره گرفتند. سجاد عباسی نیز به مقام سوم رسید.
  در بخش تالو مردان تیم دئولین ایران به مدال طلا رسید و فرشاد عربی نیز 2 نقره گرفت.
  تیم زنان در آن مسابقات اولین مدال های طلا خود را توسط خدیجه آزاد پور و ملیحه فضلی کسب کرد و الهه منصوریان و راضیه طهماسبی نیز نقره گرفتند.
  ایران برای اولین بار در مجموع تالو و ساندا با کسب 5 طلا، 6 نقره و یک برنز نایب قهرمان شد. چین با 14 طلا و یک برنز قهرمانی را به دست آورد و هنگ کنگ با 3 مدال طلا، 6 نقره و 3 برنز در جایگاه سوم ایستاد.
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100855573238