هتل های مشهد
بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

ويرايش اسناد در فضاي مجازي

شروع موضوع توسط M.Bagheri , ‏21 سپتامبر 2011 در انجمن خواندنی ها

 1. M.Bagheri

  M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,803
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  IRAN
  به اشتراك گذاري و ويرايش آنلاين اسناد از طريق فضاي وب مقوله جديدي در عرصه فناوري اطلاعات و ارتباطات است كه توسط وب سايت ها و در قالب يك نرم افزار و در حقيقت به شكل خدمات نرم افزاري در اختيار كاربران قرار مي گيرد.
  ويژگي اين خدمات در مقايسه با خدمات مشابهي كه در وضعيت آفلاين در اختيار كاربران قرار مي گيرد اين است كه از طريق رايانه، گوشي تلفن همراه يا هردستگاه ديگري با قابليت اتصال به اينترنت كه به يك سيستم عامل مجهز شده باشد، قابل دسترسي خواهد بود. بنابر اين به كمك اين برنامه، كارمنداني از گوشه و كنار دنيا و در هر زماني مي توانند در قالب يك مجموعه و در فضايي كه وب در اختيار آنها قرار مي دهد با يكديگر در تعامل باشند.
  نتيجه آن، ايجاد زمينه اي مناسب براي همكاري هاي بين المللي تحت وب و به عبارتي ايجاد گروه هاي كاري مجازي خواهد بود. اين برنامه ها عموما براساس وب 2 طراحي مي شود.
  ايده طراحي آفيس آنلاين يا آفيس 2 براي نخستين بار توسط اسماعيل قليمي كه از مشاوران شركت هاي بزرگ فعال در زمينه فناوري اطلاعات است، مطرح شد. او با هدف متمركز كردن مجموعه فعاليت هايش روي نرم افزارها و برنامه هاي آنلاين، ايده آفيس 2 را مطرح ساخت.
  از خدمات آفيس آنلاين بهره مند شويد
  آفيس مجموعه نرم افزار اختصاصي شركت  مايكروسافت است كه اگر بخواهيد از آن استفاده كنيد، بايد اين نرم افزار را روي رايانه تان نصب كنيد. اما اين روزها بسياري از شركت ها در تلاش هستند تا امكاناتي شبيه به نرم افزار آفيس را از طريق سايت ها در اختيار كاربران قرار دهند. به اين ترتيب شما در هر جاي اين كره خاكي كه باشيد تنها در شرايطي كه به يك رايانه مجهز به اينترنت دسترسي داشته باشيد، اين امكان براي شما وجود خواهد داشت تا بتوانيد از خدمات آفيس بهره مند شويد. رقابت ميان شركت هاي بزرگ براي عرضه خدمات آفيس تحت وب موجب شده تا چيني ها ـ كه اين روزها در همه بازارهاي بزرگ تجاري دستي بر آتش دارند ـ نيز به عنوان رقيبي براي نرم افزار آفيس مايكروسافت، مجموعه نرم افزار جديدي را بر پايه وب به بازارهاي تجاري عرضه كنند.
  اين شركت چيني كه پيش از اين در زمينه طراحي مجموعه هاي نرم افزاري فعاليت مي كرد، اين نرم افزار را با قيمتي ارزان تر در مقايسه با نرم افزار آفيس مايكروسافت در اختيار كاربران قرار مي دهد؛ اما اين روزها با عرضه آنلاين مجموعه هاي نرم افزاري خود، به رقيب بزرگي براي گوگل و مايكروسافت تبديل شده است.
  در ظاهر قضيه اين طور به نظر مي رسد كه خدمات رايگاني كه تحت وب ارائه مي شود، بدون در نظر گرفتن منافع شركت هاي بزرگ و تنها در جهت رفاه حال كاربران طراحي شده است؛ اما در پشت پرده آن حقيقت زيركانه اي نهفته است.
  اين شركت ها تنها بخشي از خدمات نرم افزاري را به صورت رايگان در اختيار كاربران قرار مي دهند و كاربر براي اين كه بتواند به امكانات نرم افزاري تخصصي دسترسي داشته باشد، بايد مبلغي را به عنوان هزينه اين خدمات بپردازد. از سوي ديگر وقتي موتورهاي نرم افزاري در اختيار عرضه كنندگان اين خدمات باشد، ديگر هيچ كاربري نمي تواند از طريق خريد نسخه هاي غيراصلي به اين برنامه ها دسترسي پيدا كند.
  نرم افزار آفيس تحت وب
  از زماني كه مايكروسافت با عرضه آفيس آنلاين به جمع عرضه كنندگان آفيس تحت وب پيوست، بيش از 2 سال مي گذرد و اين در حالي است كه اين روزها تعداد كاربران آفيس تحت وب از مرز 25 ميليون نفر گذشته است. براساس گزارش هاي اعلام شده از سوي مايكروسافت تعداد زيادي از مردم در سراسر جهان استفاده از برنامه هاي موجود در مجموعه آفيس تحت وب را تجربه كرده اند، كه اغلب آنها از ساكنان كشورهاي كانادا، آمريكا و انگليس بوده اند. اين استقبال گسترده حاكي از آن است كه اين روزها علاقه كاربران دنياي اينترنت به رفع نيازهايشان به شيوه آنلاين و بدون نياز به نصب برنامه ها و نرم افزارهاي اختصاصي در مقايسه با گذشته افزايش يافته است.
  نكته: آفيس آنلاين اين امكان را در اختيار شما قرار مي دهد تا بتوانيد همزمان همه امور كاري خود را تحت كنترل قرار دهيد، هزينه ها و مخارج خود را از طريق پايانه هاي پرداخت اينترنتي پرداخت كنيد
  بي شك گوگل و زوهو (Zoho) از رقباي اصلي آفيس تحت وب هستند. مايكروسافت نيز كه به نظر مي رسد بازنده اصلي اين ايده جديد است، چاره اي جز پيوست به اين انقلاب آنلايني نداشته؛ اما در مقايسه با نرم افزار آفيس، در آغاز تنها امكانات محدودي را در اختيار كاربران قرار داد اما اعلام كرده است كه در آينده امكانات متنوع تري را به اين مجموعه مي افزايد.
  بررسي هاي آماري نشان داده است كه كاربران مجموعه سرويس هاي مشابه آنلاين گوگل در مقايسه با آفيس تحت وب بيشتر است. آفيس تحت وب مايكروسافت از بسياري جهات شبيه به برنامه اسناد گوگل (google documents) است كه به كمك آن مي توانيد بدون نياز به نصب نرم افزار آفيس، اسناد آفيس را تحت وب ايجاد كرده و حتي ويرايش كنيد. آفيس تحت وب نيز همچون برنامه اسناد گوگل رايگان است و بدون نصب نرم افزار در همه مرورگرها در دسترس كاربران قرار مي گيرد.
  نفوذ ابرهاي محاسباتي به قلب نرم افزارها
  اسفند سال گذشته گوگل امكاناتي را براي كاربران MS office فراهم كرد كه با استفاده از آن مي توان فايل هاي آفيس را تحت وب ويرايش كرده و بين چند كاربر به اشتراك گذاشت.
  داستان رقابت گوگل و مايكروسافت براي ويرايش اسناد تحت وب داستاني است كه قدمتي ديرينه دارد و از زماني كه ابزار اسناد گوگل به عبارتي ابزار رايگان ويرايش آنلاين گوگل در اختيار كاربران قرار گرفت، آتش اين رقابت قدري گسترده تر شد. اما به نظر مي رسد كه معرفي اين ابزار جديد كه تحت برنامه ابرهاي محاسباتي اداره مي شود، روي به سوي صلح و آشتي گوگل و مايكروسافت باشد؛ چرا كه اين ابزار جديد به كاربران آفيس اجازه مي دهد تا فايل هاي اطلاعاتي خود را به سرورهاي گوگل منتقل كرده سپس از طريق GOOGLE DOCS اين فايل ها را ويرايش كرده يا به اشتراك گذارند.
  بنابراين شايد بتوان گفت اين روزها گوگل، مايكروسافت، زوهو و بسياري از شركت هاي بزرگي كه در اين زمينه دستي بر آتش دارند، همه و همه چشم به فضايي دوخته اند كه از طريق وب در اختيار كاربران قرار مي گيرد و از اين رو در تلاش هستند تا با استفاده از فناوري جديد موسوم به ابرهاي محاسباتي، امكانات جديد را براي دسترسي به فايل ها و ذخيره سازي و پردازش آنها در اختيار كاربران قراردهند.
  گوگل و مايكروسافت كه مي توان آنها را از برترين شركت ها در زمينه ارائه خدمات تحت وب دانست، مجموعه كاملي از ابزارهاي همكاري را در اختيار كاربران قرار مي دهند كه اشتراك گذاري اسناد بين اعضاي يك گروه را تسهيل مي كند و در نتيجه ديگر نيازي نخواهد بود فايل هايي را كه مي خواهيد به اشتراك گذاريد به ايميل خود پيوست كنيد.
  اما يكي از ويژگي ها و برتري هاي گوگل در مقايسه با مايكروسافت اين است كه قابليت دسترسي همزمان چند نفر به يك سند را فراهم مي كند و به وسيله آن دو يا چند نفر مي توانند به صورت همزمان فايلي را در رايانه خود پردازش كرده و ديگر اعضاي گروه نيز اين تغييرات را مشاهده و نظر خود را ارسال كنند.
  بنا بر آنچه گفته شد مي توان به اين نتيجه رسيد كه آفيس تحت وب با آفيس آنلاين اين امكان را در اختيار شما قرار مي دهد تا بتوانيد همزمان همه امور كاري خود را تحت كنترل قرار دهيد، هزينه ها و مخارج خود را از طريق پايانه هاي پرداخت اينترنتي پرداخت كنيد و به عبارتي از طريق اين خدمات آنلاين، امور مختلفي كه مسووليت انجام آن را برعهده داريد، مديريت كنيد. بنابراين اگر سازمان ها نيز استفاده از نرم افزارهاي اداري تحت وب را مورد توجه قرار دهند، بي شك شاهد تحولات چشمگيري در عرصه فناوري ارتباطات خواهيم بود.
  مترجم فرانك فراهاني جم / جام جم
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100854300937
   
بارگذاری...
دیگر موضوعات مشابه - ويرايش اسناد فضاي
 1. M.Bagheri
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  123
 2. Real Feeling
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  32
 3. Night Spirit
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  231
 4. Night Spirit
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  199
 5. Night Spirit
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  212
 6. Night Spirit
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  204
 7. Night Spirit
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  207
 8. Night Spirit
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  221
 9. Night Spirit
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  249
 10. ARMIN002
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  364
 11. Night Spirit
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  250
 12. P@rtiz@n
  پاسخ ها:
  0
  نمایش ها:
  203