بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

ژست دموكراسي در فوتبال دولتي!

 1. M.Bagheri مدیر کل تالار مدیریت کل تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏8 آگوست 2011
  ارسال ها:
  21,429
  پسندیده شده:
  50,800
  امتیاز دستاورد:
  233
  جنسیت:
  مرد
  خبر استعفاي كاشاني و انتخاب رويانيان به عنوان مدير عامل جديد، حادثه خبري مهم اين روزهاي باشگاه پرسپوليس بود. تغييرات مديريتي در هر ساختاري طبيعيه ولي سوالي كه من دارم اينه فرق كاشاني با رويانيان چيه؟ از هر طرف نگاه مي كنم حداقل حبيب كاشاني ۷۱۷ روز توي فوتبالي شدن جلوتر بود. الان دوباره بايد از نو هزينه كرد؟ بد نيست متن نوشته من با عنوان مديريت در فوتبال را بخوانيد:رفتن به مجمع عمومي فدراسيون فوتبال ايران با رياست وزير ورزش و جوانان براي نوشتن اين تحليل دستمايه خوبي بود. شايد مهم ترين ايراد بناي مثلا دموكراتيك فوتبال ايران همان راس هرم است، يعني وجود يك وزير كه در تعريف سازماني يك مقام دولتي است. پارادوكس معركه اي است، تشكيلات غيردولتي با رياست يك مقام دولتي! در اين نوشته، تلاش من نگاهي تحليلي به دلايل عقب ماندگي مديريتي در فوتبال ايران است. اشكال را بياييد از ابتدا پيدا كنيم، سنگ اول را كج گذاشتيم، به امروز هم برنمي گردد.
  بناي تصميم گيري در فوتبال ما از ابتدا به جاي اين كه بر پايه مباني علمي و پذيرفته شده جهاني باشد بيشتر براساس رفاقت، احساسات و قدرت سياسي بود. براي اثبات غيرعلمي بودن مديريت فوتبال ايران دلايل زياد است ولي يكي از ملموس ترين آنها اين كه در فوتبال ايران هر مديري كار مدير قبلي را ادامه نمي دهد چون مبناي كار در مديريت، فرد است نه برنامه.
  به طور مثال در آلمان از مديران برنامه بيست ساله مي خواهند ولي در ايران به قول فتح الله زاده سرپرست باشگاه استقلال، شما نمي داني تا پايان سال مدير هستي يا نه!
  در مجمع عمومي فوتبال ايران، فرصتي دست داد با يكي دو نفر از اعضاي هيات رئيسه و رئيس فدراسيون در مورد نتايج اين مجمع و اهداف آن صحبت كنم. جالب بود كه هر كدام از پيروزي نظريه خودشان و مغلوب شدن نظرات حريف(!) صحبت مي كردند.
  اين هم يكي ديگر از دلايل عقب ماندگي مديريتي در فوتبال است؛ يعني مجموعه مديريتي انسجام كاركردي ندارد و هر كسي ساز خودش را مي زند و همين موضوع حركت فدراسيون و فوتبال ايران را كند و گاهي بي حاصل مي كند.
  وزير ورزش و جوانان هم در اين جلسه براي دقايقي طولاني در مورد فوتبال صحبت كرد، جداي ضعف اطلاعاتي در حوزه فوتبال كه در سخنراني ايشان كاملا مشهود بود بيشتر از آن كه از ايشان به عنوان يك استراتژيست و رئيس مجمع، در مورد برنامه هاي راهبردي فوتبال بشنويم، بيشتر روياهاي(!) خود را به عنوان طرح و سند اعلام كرد كه به نظرم خيلي قابليت اجرايي ندارد.
  از همين جا به اين واقعيت تلخ مي رسيم كه در فوتبال ايران صاحبان آن يعني ۷۴ عضو مجمع فدراسيون فوتبال كه 9 نفر هيات رئيسه را انتخاب مي كنند و در كنار آن اتاق هاي فكر يعني كميته هاي فدراسيون، كه تصميم سازي مي كنند،  خيلي در امور فوتبال ايران نقشي ندارند و تبديل به مستاجر شده اند و تسليم دخالت هاي بالا هستند! به عنوان يك علاقه مند ورزش و فوتبال اين كشور معتقدم در فوتبال ايران مديريت گلخانه اي و روش one man one company مثل بقيه دنيا بايد منسوخ شود چرا كه سال هاست جواب نداده. نكته ديگر اصل تخصص گرايي است. الان مديريت فوتبال در كشور ما درگير يك فضاي رانتي است و اين موضوع از ابتداي شكل گيري فوتبال در ايران با شدت و ضعف ديده شده است.
  امتياز پست هاي فوتبالي براحتي پيشكش مي شود و در اين بين طبيعي است كه نگاه تخصصي قطعا گم خواهد شد. بايد سمت و سوي خصوصي سازي منطقي و با برنامه و كاهش تصديگري دولت در فوتبال ايران نهادينه شود. واقعا نمي شود اين فوتبال را به اين صورت كه 6 يا 7 تيم ليگ برتري آن در اختيار يك وزارتخانه صنعتي باشد يا سازمان تربيت بدني به تنهايي دو تيم پر طرفدار استقلال و پرسپوليس را در اختيار داشته باشد، به جلو برد. متاسفانه شيوه دولتي با روكش دموكراتيك را در انتخاب اعضاي هيات مديره همين دو باشگاه بخوبي مي بينيم. در فوتبال ايران گفته مي شود بالاي 300 ميليارد تومان گردش مالي داريم ولي كار زير بنايي ما كجاست؟
  واقعا وقتي مي توانيم بخش استراتژيكي مانند حمل و نقل ريلي را بدون نگه داشتن حتي يك واگن براي بخش دولتي برون سپاري كنيم و بخش خصوصي در آن فعال شود چرا در فوتبال نتوانيم؟ در آخر به جد معتقدم همين مديريت هاي غيرتخصصي و ضعيف به بخش هاي ديگر فوتبال هم صدمه زده است مثلا در بحث فرهنگي مي بينيد جاي نقد و توهين عوض شده است. همه در مورد مسائل فرهنگي در ورزشي صحبت مي كنند، همه معلم اخلاق هستند و ارزشي مي شوند ولي در رسانه ها حركات و كلمات ناپسند از آنها ديده مي شود چرا؟ جواب «چون اعتقادي ندارم به دنبال شعاريم». به اين اميد كه روزي اين اعتقاد نزد برخي به وجود بياييد كه ورزش هم امري تخصصي است.
  منبع: مازيار ناظمي
  منبع : http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100855351735
   
بارگذاری...