آموزش کامل php: جلسه اول (اخـــتـــصــــاصـPersianbaxــ ـی)

• شروع کننده موضوع P4NISh3R
  • تاریخ شروع
P4NISh3R

P4NISh3R

Comming soon...
مدیر بازنشسته
سلام
از امروز میخوام بهتون آموزش کامل زبان برنامه نویسی تحت وب PHP را آموزش بدم. این جلسه اول هست ...

48.png

خوب میریم که آموزش را شروع کنیم.
توی این جلسات ما این مطالب را آموزش خواهیم داد:

• نصب و تنظیم Apache ، MySql و PHP .
  • جمع آوری اطلاعات بازدید کننده ها
  • کوکی ها و جلسات
  • جلوگیری از خطاها
  • کار با تصاویر
  • ثبت نام و ورود کاربران
  • ایجاد یک سرویس ایمیل
  • ساخت یک سیستم مدیریت محتوا
  • ایجاد یک انجمن گفتگو
  • و….

جلسه اول: نصب و تنظیم Apache ، MySql و PHP .
خوب اول از همه میریم به سراغ نصب این برنامه ها در ویندوز
شما دو راه برای نصب این برنامه ها در ویندوز دارید: ۱- نصب تک تک این سه برنامه ۲- نصب برنامه Wamp
من به شما نصب برنامه Wamp را پیشنهاد میکنم، چون همه اینها رو درون خودش داره و دیگه دردسری هم نداره از جهت نصب، البته میتونید این سه برنامه را به رایگان از سایتهای زیر دانلود کنید، اما من آموزش نصب اینها را نمیدهم.
Apache: Using Apache HTTP Server on Microsoft Windows - Apache HTTP Server
MySQL: http://dev.mysql.com/doc/refman/5.1/en/windows – installation.html
PHP: www.php.net/install.windows
Wamp: www.wampserver.com/en/download.php

- - - Updated - - -

بعد از اینکه این برنامه را دانلود کردید(سعی کنید آخرین ورژن باشه)، برای نصب اون فقط کافیه کلید Next را بزنید تا ومپ به طور کامل نصب بشه. در صورت اتمام نصب و راه اندازی برنامه باید یک آیکون سبز رنگ طبق تصویر به Taskbar شما اضافه بشه.

49.png

برای اینکه از نصب ومپ مطمئن تر بشید مرورگرتون رو باز کنید و در نوار آدرس بنویسید: http://localhost حالا مرورگر شما باید مثل تصویر زیر باشه.

652.jpg

حالا ممکنه از خودتون بپرسید که این ومپ کارش چیه!!!؟؟؟
ومپ یک سرور مجازی برای شما درست میکنه که قابلیت این رو داره که وقتی شما یک کد PHP را نوشتید بتونید به راحتی در کامپیتر خودتون اجرا کنید و از مشکل ها و خطاهای احتمالی اون با خبر بشید. وقتی ما یک کدی را هم مینویسیم در مسیری که ومپ را نصب کردیم باید ذخیر کنیم تا بتوانیم اجرا کنیم یعنی این آدرس C:\Wamp\WWW .
توجه: هربار که میخواهیم با PHP کار کنیم باید ومپ را راه اندازی کنیم، برای راه اندازی اون هم فقط به یک کلیک نیاز هست.
نرم افزاری هم که ما با اون کدها را مینویسیم Adobe Dreamweaver CS5 است، البته از برنامه های دیگه که خیلی ساده تر هم هستند میتونید استفاده کنید.
خوب این هم از جلسه اول، تا اینجا شما تونستید یک سرور مجازی برای خودتون راه اندازی کنید تا بتونید کدهایی که در جلسات آینده با اون مینویسید را اجرا کنید. در جلسه بعد شما با ساخت صفحات وب با کمک PHP6 آشنا خواهید شد.
مفاهیمی که در جلسات بعد با آنها آشنا میشوید:

• استفاده از دستور echo برای نمایش متون
  • ثابت ها ومتغیرها
  • دستورات شرط
  • و…

آخرین ویرایش:
مترسک

مترسک

کاربر تالار
کاربر تالار
پاسخ : آموزش کامل php: جلسه اول (اخـــتـــصــــاصـPersianbaxــ ـی)

خیلی عالیه . دمت گرم .
حالا دو تا سوال :
1- ورژن Wamp ت چیه ؟ مال من ورژن 2 هستش . فکر نکنم زیاد فرقی داشته باشه . داره ؟
2- ما توی دانشگاه از Dreamweaver استفاده نمی کنیم . از همین Notepad استفاده می کنیم و با پسوند php ذخیره می کنیم . این دوتا فرقی با هم دارن ؟ کدوم بهتره ؟

P4NISh3R

P4NISh3R

Comming soon...
مدیر بازنشسته

خیلی عالیه . دمت گرم .
حالا دو تا سوال :
1- ورژن Wamp ت چیه ؟ مال من ورژن 2 هستش . فکر نکنم زیاد فرقی داشته باشه . داره ؟
2- ما توی دانشگاه از Dreamweaver استفاده نمی کنیم . از همین Notepad استفاده می کنیم و با پسوند php ذخیره می کنیم . این دوتا فرقی با هم دارن ؟ کدوم بهتره ؟
ج1: ورژن Wamp من 2 هستش
ج2: زیاد فرق نمیکنه:چشمک

- - - Updated - - -

سلام
به جلسه دوم آموزش برنامه نویسی PHP خوش آمدید. لازم میدونم که یک بار دیگه نکاتی را که در جلسه قبل گفته شد را دوباره بگم، تا شاید دوستانی که از این جلسه با ما همراه میشن از این نکات باخبر باشن.

1. آموزش هایی که من میزارم خیلی کامل هست و مطمئنن یاد میگیرد و به هیچ کلاس دیگه ای نیاز ندارید.
  2. لطفا سوالات خودتون رو در همون جلسه بپرسید و اگر من مطلب جلسه بعد را منتشر کنم به سوال های جلسه قبل پاسخ داده نمیشه.
  3. از سایت ها و وبلاگها خواهش میکنیم که این مطالب را کپی نکنند، اگر چنین کاری میکنن خواهش میکنیم که آدرس سایت منبع را برای حفظ حقوق کپی رایت درج کنند.
  4. این آموزش فقط از طریق سایت گویا آی تی و سایت خودم (ITBoys.ir) منتشر میشه پس فقط از طریق این سایتها پیگیری کنید.

خوب در جلسه قبل یک سری از دوستان گفته بودند که این آموزش ها رو به صورت pdf هم قرار بدیم، بنابر این خواستیم تا از خودتون بپرسیم که pdf ها به چه صورت باشه؟ ۱- هر جلسه یک فایل pdf. 2-هر چند جلسه یک فایل pdf. 3- بعد از اتمام کامل مطالب کل آموزش به صورت یک فایل pdf باشه.
میریم که جلسه دوم آموزش را شروع کنیم.

48.png

در جلسه اول چگونگی نصب ومپ را آموزش دادیم، امیدوارم که دانلود و نصب کرده باشید.
قوانین نوشتن کدهای PHP
اصولا شما میتونید کدها رو به شکل های متفاوتی بنویسید اما من در اینجا راحت ترین روش را به شما آموزش میدهم. کدهای php در بین این دوتگ نوشته می شوند.
<?php
?>
مثال:
<?php
$num = 1 + 2;
echo $num;
?>

مترسک

مترسک

کاربر تالار
کاربر تالار

ج1: ورژن Wamp من 2 هستش
ج2: زیاد فرق نمیکنه:چشمک
اگه ورژن 2 هست پس چرا آیکون Wamp من فرق می کنه . مال من یه آیکون شبیه نیم دایره و رنگش سفیده ولی مال تو رنگش سبزه . :(

آخرین ویرایش:
P4NISh3R

P4NISh3R

Comming soon...
مدیر بازنشسته

این عکس ماله 2.1 هستش من ویندوز زدم همینو داشتم بنصبم

- - - Updated - - -

مشاهده پیوست 1842
شما اینو میگی:هه

آخرین ویرایش:
مترسک

مترسک

کاربر تالار
کاربر تالار

این عکس ماله 2.1 هستش من ویندوز زدم همینو داشتم بنصبم

- - - Updated - - -

مشاهده پیوست 1842
شما اینو میگی:هه
دیده نمی شه .
حالا اونو ولش . ورژنش فکر نکنم تاثیره داشته باشه . زودتر اون قسمت حلقه ها رو بگو که بدجوری توشون مشکل دارم .
:دی

آخرین ویرایش:
P4NISh3R

P4NISh3R

Comming soon...
مدیر بازنشسته

گاماس گاماس:هه:دی

- - - Updated - - -

نوشتن توضیحات در بین کدهای PHP (Comment)

• برای نوشتن توضیحات در یک خط میتونید از علامت // استفاده کنید.
  • همچنین برای نوشتن توضیحات در چند خط باید ابتدا با علامت */ شروع کنید و با علامت /* توضیحات را ببندید.

چی باعث میشه که من یک برنامه خوب بنویسم؟

1. ثبات: یعنی تمیز نوشتن و به جا نوشتن کدها که باعث به هم ریختگی برنامه نشه.
  2. استفاده مکرر از توضیحات: این کار باعث میشه که شما بدونید که کدی که در یک صفحه با ۱۰۰۰ خط کد به کار بردید، برای چی هست.
  3. استفاده از شماره خطوط: بعضی از ویرایشگر های کد مانند برنامه Adobe dreamweaver برای هر خط کدی که شما می نویسید شماره میگذارند، این کار باعث میشه که اگر در هنگام اجرای برنامه php به شما خطایی داد و شماره خط را نوشت شما سریعا به اون خط مراجعه کنید و اون خطا رو رفع کنید.

چه اهمیتی داره که من خوب و تمیز کدنویسی کنم؟

1. بالا بردن راندمان کار: این کار باعث میشه که شما هر وقت خواستید کدتون رو ویرایش کنید، سریعا خط مورد نظر را پیدا کنید، یا یک کد دیگری به خط مثلا ۵۳۶ ام اضافه کنید.
  2. برای اجرای برنامه یا همون دیباگ کردن: همون طور که گفتم باعث میشه در بین ۱۰۰۰ خط کد مشکلتون رو سریعتر پیدا کنید.
  3. برای ویرایش و گسترش برنامه در آینده: این هم از عنوانش معلومه که چیه.

ایجاد اولین برنامه PHP
عبارت echo در این برنامه نویسی یکی از پراستفاده ترین عبارات میباشد که باعث می شود هر نوع عبارت، متغیر و… به مرورگر شما ارسال بشه و در اونجا نمایش داده شود.
استفاده از echo
میریم که اولین برنامه کوچیکمون رو بنویسیم.
کدهای زیر را در ویرایشگر کدتون تایپ کنید و با نام firstprog.php در اون آدرسی که در جلسه اول گفتم ذخیره کنید.
نکته: گفتم تایپ کنید چون اگر کپی کنید با خطا مواجه میشید، می خواهید یک دفعه امتحان کنید.
< html >
<head >
< title > My First PHP Program </title >
>/head >
<body >
< ?php
echo “I’m a lumberjack.”;
? >
</body >
</html >
حالا برنامه را اجرا کنید با آدرس پیشفرض [مهمانان عزیز خواش آمدید/کاربران عضو شده شما میتوانید قبل از پاسخ دادن لینک ها را ببینیدبرای ثبت نام اینجا را کلیک کنید] (البته قبلش باید ومپ را اجرا کرده باشید.)
حالا باید صفحه ای در مرورگرتون باز بشه با متن I’m a lumberjack.
حالا قسمت هایلایت شده زیر را در کدی که نوشتید اعمال کنید تا طریقه پارس شدن کدهای PHP را بهتر متوجه شوید.
< html >
< head >
< title > My First PHP Program < /title >
< /head >
< body >
< ?php
echo “I’m a lumberjack.”;
echo ‘And I\’m okay.’;
? >
< /body >
< /html >​
حالا کدتون را ذخیره کنید و اون رو دوباره اجرا کنید. باید صفحه ای با متن زیر ببینید.
I’m a Lumberjack. And I’m okay.
—​

مترسک

مترسک

کاربر تالار
کاربر تالار

حالا برنامه را اجرا کنید با آدرس پیشفرض [مهمانان عزیز خواش آمدید/کاربران عضو شده شما میتوانید قبل از پاسخ دادن لینک ها را ببینیدبرای ثبت نام اینجا را کلیک کنید] (البته قبلش باید ومپ را اجرا کرده باشید.)
من این قسمتشو نفهمیدم . :دی
معلوم شد که از یه جای دیگه کپی می کنی .
:لول

P4NISh3R

P4NISh3R

Comming soon...
مدیر بازنشسته

پ ن پ:دی
خب داش من سخته منم زیاد بلدنیستم مجبورم قسمتیشو از سایت های مرجع بگیرم
ممنون که گفتی اصلاحش میکنم!

S

siarnold

مخ تالار
کاربر تالار

پس بقیه رو انشالا کی ادامه میدین منتظریما

- - - Updated - - -

پس بقیه رو انشالا کی ادامه میدین منتظریما

متن زیبا برای فرزند پسر - متن زیبا برای فرزند دختر - متن ادبی درباره برادر - کابل شارژر سامسونگ- خرید قاب گوشی- جواب آمیرزا- اسکرین شات سامسونگ - فلش کردن گوشی - اروس دیجیتال - قاب گوشی A54 - قاب گوشی s23 ultra -
بالا