سیستم عامل زمین.سیستم عامل بومی ایران

• شروع کننده موضوع ARIANA
  • تاریخ شروع
ARIANA

ARIANA

پدر جد تالار !
مدیر بازنشسته
90511-153824-1-iran.jpg

سیستمعامل زمین (xamin) یک توزیع متن باز مبتنی بر توزیع دبیان از سیستمعامل لینوکس میباشد. این سیستمعامل محصول کشور ایران است و برای نیاز کاربران ایرانی بهینه شده است. این سیستمعامل محصول اولیه پروژهای است که توسط عدهای از علاقمندان متن باز در ایران برای بومیسازی دانش کاربردی مربوط به تولید و پشتیبانی سیستمعامل در حال انجام است
تاریخچه

این پروژه از بهار ۱۳۹۰ شمسی آغاز بکار کرده و اولین نسخه ناپایدار آن در اردیبهشت ۱۳۹۱ منتشر شدهاست. تمرکز نسخه اول این سیستمعامل بر سمت سرور میباشد.

مطالبی هم ازتوسایت خود سیستم عامل زمین گرفتم که میزارمش برای دوستان.

. زمین چیست؟

زمین، سیستم عامل کارساز بر پایه توزیع دبیان است که با توجه به نیازهای بومی کشورمان و یا نیازهای خاص مراکز مختلف سفارشی سازی می شود. این سیستم عامل کاملا آزاد و متن باز است و آزاد و متن باز باقی خواهد ماند.​

۱-۲. زمین با چه هدفی ایجاد شده است؟

ایجاد بستر قابل اعتماد در صنعت فناوری اطلاعات کشور برای افزایش اطمینان و کاهش وابستگی تکنولوژیکی در زیرساخت های فناوری اطلاعات، شناخت و پاسخگویی به نیازهای بومی کشوراز یکسو و نهادینه کردن دانش فنی و کارآفرینی مشاغل تخصصی و پردرآمد برای متخصصان صنعت فناوری اطلاعات کشور از سوی دیگر، فلسفه سیستم عامل بومی زمین را تشکیل می دهد.​

۱-۳. چه کسانی متولی، پشتیبان و مجری پروژه ایجاد زمین هستند؟

زمین یک پروژه فراگیر است که متکی به توان کلیه متخصصان مستقل، دانشگاهی و بخش خصوص کشور خواهد بود. زمین به کاربرانش به ویژه ایرانیان تعلق دارد و در دراز مدت جامعه توسعه دهندگانش متولی آن خواهند بود. پروژه زمین در ابتدا توسط موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات پایه ریزی شده و مورد حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران قرار گرفته است.​

۱-۴. اهداف طرح زمین چیست؟

پیشرفت دنیای متن باز گزینه های زیادی را پیش روی توسعه دهندگان زیرساخت های فناوری اطلاعات کشورها قرار داده است. استفاده صحیح و هدفمند از این گزینه ها در کشور ما نیاز به یک سرمایه گذاری اولیه برای ایجاد بستر کار برای گروه ها و شرکت های مختلف دارد تا نقطه شروعی باشد برای حرکتهای بعدی. متولیان این پروژه به دنبال ایجاد این نقطه شروع هستند تا راه برای ارایه محصولات بعدی توسط علاقمندان روی سیستم عاملی که پشتیبانی مطمئنی در ایران دارد و نیازهای بومی کاربر ایرانی را برطرف می کند، فراهم شود. از مهمترین اهداف طرح پروژه می توان موارد زیر را ذکر کرد:
  • بهبود امنیت و قابلیت اطمینان به زیرساخت های فناوری اطلاعات
  • خود اتکایی و کسب دانش و مهارت کافی در تولید و نگهداری سیستم عامل
  • شناخت نیازهای بومی کشور و پاسخگویی به نیازها
  • ایجاد بستر عادلانه کارآفرینی و ایجاد اشتغال برای متخصصین این حوزه در کشور

۱-۵. سیستم های عامل متن باز متعددی در جهان وجود دارند که ممکن است از نظر امکانات و پشتیبانی جهانی کامل تر از زمین می باشند. پس لزوم صرف هزینه و نیرو برای ایجاد زمین چیست؟

سیستم عامل زمین، ممکن است در مقایسه با سیستم  عامل های دیگری که در سراسر دنیا وجود دارند، ازلحاظ ارتباط با سخت افزارها و تولیدکنندگان بزرگ نرم افزار دنیا از درجه ی پایین تری برخوردار باشد، ولی فاکتور های ارزشمندی از جمله توجه ویژه به امینت، پشتیبانی از مسائل و مشکلات بومی خاص کشور ایران و همچنین تقویت دانش فنی تولید بخشهای مختلف سیستم عامل و پشتیبانی از آن را برای کشور و مصرف کنندگان، به ارمغان می آورد.​

۱-۶. چرا به جای دبیان توزیع دیگری را مبنای کار قرار ندهیم؟

دبیان، متعهد به استفاده از نرم افزارهای کاملاً آزاد بوده و وابسته به هیچ شرکت تجارتی نیست و درنتیجه از تمام توزیع های مطرح دیگر آزادتر است. این عامل، یک مزیّت بسیار مهم و در واقع کلیدی این توزیع محسوب می شود که آن را مناسب شرایط خاص کنونی ایران می سازد. از مهم ترین دلایل انتخاب توزیع دبیان، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • سابقه  طولانی
  • بیشترین انشعابات موفّق
  • یکی از بزرگترین مخزن های بسته های آماده
  • تمرکز بر موضوعات کیفیت، نرم افزار آزاد و کاربرد کارساز
  • فقدان مالک و متولّی
  • وسعت پشتیبانی از طرف منابع مستقل از کشورهای متعدد
  • وسعت تیم توسعه پروژه و انجمن های داوطلب
  • روش انتشار مناسب کارساز و سازمان های بزرگ و دوران پشتیبانی طولانی
  • پشتیبانی از هسته  BSD و معماری پردازنده های متعدد
  • سهولت انشعاب جدید به دلیل تعدد انشعابات موجود و تجربه ی کسب شده از آن ها

۱-۷. آیا زمین با یک فرآیند واقعا آزاد و متن باز تولید و نگهداری می شود؟

بله. از نظر مجوزها زمین به مجوز نرم افزارهای متن باز GPL وفادار می باشد ومتن کدهای زمین نیز در اختیار همگان خواهد بود.​

۱-۸. منظور شما از بومی بودن این سیستم عامل چیست؟

در واقع منظور ما ایجاد صنعت بومی سیستم عامل است و نه فارسی سازی یک سیستم عامل. برآوردن نیازهای خط و زبان فارسی و گویش های محلی یکی از نمودهای داشتن صنعت بومی است. این پروژه با اتکا به مخازن و منابع بومی زمینه را برای ارایه راه حل ها و استانداردها و قوانین بومی سازی و همچنین انتشار تولیدات جدید مرتبط با نیازهای بومی فراهم می کند.​

۱-۹. زمین در ایجاد امنیت ملی چه نقشی دارد؟

تمرکز بر امنیت عام در مراکز غیر حساس، تمرکز بر لزوم پایداری و تداوم دسترسی و خدمات، امنیت ملی پایدار با بومی سازی فناوری و تداوم کار، نگاه واقع بینانه به وضع موجود بازار هدف، توجه به زنجیره تامین و فرایند امنیت در بازار هدف راهبردهایی هستند که سیستم عامل زمین با هدف امنیت ملی دنبال می کند.​

۱- ۱۰. مخاطبین و کاربران زمین چه کسانی خواهند بود؟

مخاطبین این پروژه طیف گسترده ای از جامعه می باشند:
  • مدیران شبکه که از پشتیبانی ضعیف سیستم عامل ها ناراضی هستند.
  • دانشجویان علاقمند به فعالیت در حوزه سیستم عامل.
  • کارآفرینان حوزه High Tech
  • شرکت های تجاری که پتانسیل ارایه خدمات پشتیبانی سیستم عامل را دارند.
  • سازمان های دولتی که علاقمند به سرمایه گذاری در پروژه های موفق هستند.

۲. ویژگی ها

۲-۱. این سیستم عامل چه زمانی منتشر می شود؟

طبق زمان بندی انجام شده اولین نسخه آزمایشی زمین در اردیبهشت ۱۳۹۱ در محیط پایلوت نصب خواهد شد و اولین نسخه پایدار آن در اردیبهشت ۱۳۹۲ منتشر خواهد شد.​

۲-۲. چه سرویس هایی در آن پشتیبانی میشود؟

در حال حاضر زمین سرویس هایی چون وب سرور، میل سرور و فایل سرور ارایه می دهد و زیرساخت شبکه و مجازی سازی را فراهم می کند. لیست سرویس های مورد پشتیبانی زمین به مرور تکمیل خواهد شد.​

۲-۳. با چه سخت افزارها یا سکوهایی کار می کند؟

رویکرد سیستم عامل زمین Xamin بر معماری ۶۴ بیتی و با توجه به نیاز بازار می باشد.​

۲-۴. منظور از امنیت این سیستم چیست؟

منظور از «امنیت» در این پروژه «امنیت سیستم عامل» است. نمونه ای از روش های ایمن ساختن سیستم عامل Trusted Operating System یا TOS است که بطور اعم به سیستم عاملی گفته می شود که پشتیبانی قابل قبولی از امنیت چندسطحی و گواهی صحت را برای پاسخ گویی به مجموعه مشخصی از ملزومات کاربری داشته باشد. از آنجا که هدف اصلی این پروژه فراهم کردن یک سیستم عامل برای سیستم های سرور است، اعمال روشی برای ایمن سازی آن اجتناب ناپذیر است. هدف از این ایمن سازی، حداقل کردن امکان نفوذ به سیستم است و از آنجایی که تمامی نرم افزارهای استفاده شده به صورت متن باز توسعه یافته اند، امکان وجود هر نوع قابلیت پنهان در آن وجود ندارد.​

۲-۵. انتشار اول زمین چه خصوصیاتی دارد؟

انتشار اول زمین (نسخه آزمایشی) که در سال ۱۳۹۱ منتشر خواهد شد، دارای خصوصیات زیر می باشد:
  • مبتنی بر توزیع بالادست دبیان
  • پشتیبانی از پردازنده ۶۴ بیتی اینتل و AMD
  • نسخه میزبان/ناظر بر اساس KVM/QEMU
  • زیر ساخت کنترل دستیابی براساس SELinux
  • تاکید بر حداکثر پایداری و قابلیت اعتماد به جای حداکثر امکانات
  • ارایه سرویس های مهم کارساز
  • معرفی نصاب جدید و بهینه شده برای سهولت و سرعت نصب فیزیکی و مجازی در سایت مشتری

۲-۶. در دراز مدت (انتشارهای بعدی) سیستم عامل زمین چه خصوصیاتی خواهد داشت؟

انتشار دوم زمین (اولین نسخه پایدار) که در سال ۱۳۹۲ منتشر خواهد شد، دارای خصوصیات زیر خواهد بود:
  • مجازی سازی با دانسیته بالا برای رایانش ابری و کارسازهای کوچک
  • افزایش امکانات الاستیسیته و جان سختی سیستم ها
  • تکمیل و بهینه سازی سرویس های پایه کارساز
  • پشتیبانی مناسب یک راه حل متن باز و رایانش ابری
  • افزایش امکانات مدیریت، پایش و حسابرسی ماشین های کارساز (Appliance) مجازی و فیزیکی

۲-۷.آیا زمین نسخه دسکتاپ هم خواهد داشت؟

بله. در افق این طرح ارائه نسخه های دسکتاپ نیز دیده شده است که پس از ارایه نسخه پایدار کارساز، در مورد آن نیز اطلاع رسانی خواهد شد.​

۲-۸. چطور می شود با این پروژه همکاری کرد؟

مانند هر نرم افزار متن باز دیگر، می توانید در هر قسمت  از زمین که مایل باشد و تخصص لازم را داشته باشید همکاری نمایید. برای اطلاع از روش های مختلف همکاری به صفحه مشارکت در زمین مراجعه نمایید.

آخرین ویرایش:
ARIANA

ARIANA

پدر جد تالار !
مدیر بازنشسته
پاسخ : سیستم عامل زمین.سیستم عامل بومی ایران

ببین شنبه شب همین هفته توتلویزیون شبکه 3درباره اش صحبت کرد.گفت سیستم برگرفته ازلینوکس است وهمان مطلبی که بالا گذاشتم و...توبحرش نرفت.فقط بیشترتواین داشت تاکید میکرد سیستم عامل بومی است.سیستم عامل نشون ندادتااونجای که من دیدم.ولی یک عکسی بود شبیه ارم ویندوزبود.روش یک چیزی داشت.همین فعلا بزار بیادبقیه اش باخودتون

آخرین ویرایش:
general

general

پدر جد تالار !
مدیر بازنشسته
طراحی این سیستم عامل کار خیلی خوبیه
چون برای اینکه ایران عضو wto(سازمان تجارت جهانی) بشه باید کپی رایت رو رعایت کنه
حالا شما حساب کن برای اینهمه کامپیوتر که توی اداره ها و سازمانها وجود داره چقدر باید خرج ویندوزشون بشه؟
ولی وقتی یه سیستم عامل رایگان تولید کنن دیگه این هزینه رو نخواهند داشت
تازه فقط هزینه سیستم عامل نیستش که هزینه نرم افزاراش(مثل آفیس) هم هست که توی لینوکس مشابه رایگانش پیدا میشه
و همچنین امنیتش هم بهتره

ARIANA

ARIANA

پدر جد تالار !
مدیر بازنشسته

خب خوب هست اما بخوایم استفاده کنیم حرفش است.لینوکس نصب کردین من نصبش کردم کارش هم خب 70% کارهاش هم شبیه ویندوز است.اما این سیستم عامل بومی که دیگه به لینوکس که نمیرسه .لینوکس یک سیستم متن بازاست.یعنی هر کی میتونه ازاین سیستم عامل استفاده کنه ودران تغیرات ایجاد کنه.ایران ازاین تغیرات استفاده کرده.ولی در یک کلام اگر لینوکس باشه سیستم زمین هم باشه به جان خودم میرین هم لینوکس وصل میکنید که میگن بیش400هزارتا مهندس روش کارکردن.الان جایگاه لینوکس بعد ویندوز است.وبعضی کشورها مانند برزیل .ارژانتین و...از این استفاده میکنند.من خودم سیستم لینوکس نصب کردم عالی است اگر تغییرات بدن که دیگه خرابش میکنند مثل ویندوز های فارسی که ایران قبلازد

آخرین ویرایش:
general

general

پدر جد تالار !
مدیر بازنشسته
Re: پاسخ : سیستم عامل زمین.سیستم عامل بومی ایران

خب خوب هست اما بخوایم استفاده کنیم حرفش است.لینوکس نصب کردین من نصبش کردم کارش هم خب 70% کارهاش هم شبیه ویندوز است.اما این سیستم عامل بومی که دیگه به لینوکس که نمیرسه .لینوکس یک سیستم متن بازاست.یعنی هر کی میتونه ازاین سیستم عامل استفاده کنه ودران تغیرات ایجاد کنه.ایران ازاین تغیرات استفاده کرده.ولی در یک کلام اگر لینوکس باشه سیستم زمین هم باشه به جان خودم میرین هم لینوکس وصل میکنید که میگن بیش400هزارتا مهندس روش کارکردن.الان جایگاه لینوکس بعد ویندوز است.وبعضی کشورها مانند برزیل .ارژانتین و...از این استفاده میکنند.من خودم سیستم لینوکس نصب کردم عالی است اگر تغییرات بدن که دیگه خرابش میکنند مثل ویندوز های فارسی که ایران قبلازد

ببین این سیستم عامل زمین هم یه توضیع از لینوکس هستش نه یه سیستم عامل دست کاری شده!!
درباره این که از لینوکس استفاده کردم یا نه:من همین الآن از اوبونتو دارم این پست رو میزنم!

ARIANA

ARIANA

پدر جد تالار !
مدیر بازنشسته

ازمن هم اوبونتونسخه12.04است.خدایش عالی است.برای من که کارش باویندوزفرقی نمیکنه.درسته چند تاترفند کیبوردکارنمیکنه.اما خوبه.ولی این یکی راخودشون قبول دارن شبه لینوکس است.یعنی برگرفته ازلینوکس است نه سیستم عامل 100%بومی.تحقیق کنی میفهمی کارهای زیادی روش کردن امابازم لینوکس توش حس میکنی.

ARIANA

ARIANA

پدر جد تالار !
مدیر بازنشسته

لينوکس چه مزايايي دارد؟
هنگامي که لينوکس را با ساير سيستم عامل هاي تجاري موجود در بازار مقايسه مي کنيم، بهترين
مشخصه هاي لينوکس قيمت و قابليت اطمينان آن است. بيشتر مردم مي دانند که قيمت آن مجاني
است. (و يا حداقل وقتي بصورت يک بسته بندي و همراه کتاب ارائه شود زير ۱۰۰ دلار قيمت دارد).
معمولا وقتي مردم درباره سود لينوکس صحبت مي کنند، معمولا فقط در مورد کاهش مجموعه هزينه ها
که شامل قابليت استفاده از سخت افزار ارزان و نر مافزارهاي کاربردي رايگان مي شود، فکر مي کنند. در
مورد قابليت اطمينان، عموم بر اين عقيده هستند که لينوکس در عين سازگاري با سيستم هاي يونيکس،
بسيار پايدارتر از سيستم عامل هاي روي ميزي موجود است. اين موضوع وقتي بيشتر اهميت پيدا
مي کند که شما از کامپيوترتان به عنوان سرويس دهنده استفاده مي کنيد و انتظار نداريد هنگام رفتن به
خانه همه چيز درست باشد و فردا صبح همه چيز خراب!
ويژگي ديگر لينوکس اين است که هر گونه کمک و مستندات آن به فراواني و رايگان، هميشه
در اينترنت موجود است. هميشه کساني در گروه هاي خبري لينوکس پيدا مي شوند که مشکل شما را
حل کنند. چونکه شما تمام کدهاي منبع برنامه ها را در اختيار داريد اگر چيزي نياز به تصحيح داشته
باشد، خودتان هم مي توانيد دست به کار شويد! در مقابل، سازندگان سيستم عامل هاي تجاري را
مي بينيم که ماه ها و ماه ها در مقابل گزارشات اشکالات نشسته اند! به ياد داشته باشيد که فرهنگ
لينوکس، فرهنگ کمک به ديگران است.

H

hannnndy

کاربر تالار
کاربر تالار

سلام
تو سایتشون خوندم این سیستم عامل قراره اول برای سرور ها بیاد پس ظاهرش ترمینال خواهد بود یعنی حالت خط فرمانی و دستوری همونظوری که در سرور ها رایج هستش.
http://xamin.ir

lmv-00.jpg

اما اصولا یکسری نرم افزار  و ... هم برای مدیریت سرور و مانیتورینگ و اینجور چیزا وجود داره برای اون چی  کار می خوان بکنن؟

متن زیبا برای فرزند پسر - متن زیبا برای فرزند دختر - متن ادبی درباره برادر - کابل شارژر سامسونگ- خرید قاب گوشی- جواب آمیرزا- اسکرین شات سامسونگ - فلش کردن گوشی - اروس دیجیتال - قاب گوشی A54 - قاب گوشی s23 ultra -
بالا