هتل های مشهد
بستن اطلاعیه
مهمان عزیز؛ سلام.
برای دریافت جدیدترین مطالب (طنز،سرگرمی و ...) به کانال پرشین بکس در تلگرام بپیوندید
لینک : @persianbax

فرق بین تونر ( Toner )در مقابل جوهر ( Ink ) در پرینترها چه چیزی هست ؟

شروع موضوع توسط hassanseo , ‏10 ژوئن 2016 در انجمن پرینتر و اسکنر،مانیتور،کارت گرافیک

 1. hassanseo

  hassanseo کاربر تالار کاربر تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏17 می 2016
  ارسال ها:
  24
  پسندیده شده:
  7
  امتیاز دستاورد:
  3
  جنسیت:
  مرد
  با پیشرفت تمام روزه تکنولوژی آسانتر شدن تمام کار های روزمره مصرف از دستگاه های چاپ خانگی یا همان پرینترها امروزه امر کاملا معمول و عادی به حساب می آید. شاید زمانی بود که برای پرینت گرفتن فقط چند صفحه مجبور بودید به خدمات رایانه ی یا حتی مراکز تخصصی اینکار مراجعه بکنید ولی امروزه در خانه نسبتا اکثر افراد یک پرینتر کوچک پیدا می شود که حداقل فایـل های خیلی مهم خود را پرینت بگیرند. همین بازار به وجود آمده پرینتر باعث شد کمپانی های سازنده دستگاه های پرینتر هم به این موضوع فکر کنند که هر چقدر که می توانند کارایی و بهره وری پرینترها خود را بالا ببرند تا بتوانند خوبتر با رقبای خود مبارزه کنند. وقتی که حرف از چاپ یا پرینت می شود ، دو حالت به وجود می آید یا پرینتر شما از جوهر یا Ink استفاده می نماید و یا از Toner مصرف می نماید به ندرت پرینترهایی پیدا می شوند که از چیزی به غیر از این موارد استفاده کنند.جهت اینکه فرق بین Ink یا جوهر و Toner را خوب درک بکنید ما بایستی به اجزای تشکیل دهنده آنها ، روش استفاده از آنها همچنین بقیه فاکتورهای ویژه هر کدام توجه کنیم. شما به عنوان یک کارشناس می بایست فرق Ink و Toner را خوب بدانید تا وقت ی فردی از شما درخواست مشاوره خرید پرینتر داد بتوانید برترین مورد را به او معرفی بکنید .

  جوهر یا Ink بیشترین مصرف را در کارتریج پرینترها دارد. کارتریج های جوهری بیشتر شبیه یه یک اتوماتیک عمل می کنند که بر روی کاغذ می نویسد. در کارتریج های جوهری جوهر در حالت مایع وجود دارد ،از طرف دیگر در کارتریج های تونری جوهر بیشتر شبیه ذرات زیاد ریز رنگی شبیه به شن وجود دارد یا به قول خودمانی ذرات رنگی بصورت پودر رنگی وجود دارند. کارتریج تونری اکثرا ٌ به خودی از جنس کربن می باشند وقتی که مورد استفاده قرار می گیرد به ذرات خیلی خیلی ریزی خرد می شود این ذرات با استفاده از پلیمر به کاغذ چسبانده می شوند. جوهر در کارتریج های جوهری بصورت مایع و بر اساس آب یا روغن کار می نماید ولی در کارتریج های تونری جوهر بصورت جامد و پودری خشک مورد مصرف قرار می گیرد.
  همين طور فرق مهمی در نحوه مصرف از اجزای چاپگر در کارتریج های جوهری و کارتریج های تونری وجود دارد. همان گونه که قبلا اشاره کردیم کارتریج های جوهری یا Ink Cartridge ها عملکردی شبیه به اتوماتیک دارند. چاپگر سخت افزاری با مصرف از فشاری که به کارتریج جوهری می آورد رنگ جوهری مایع مورد نظر را بر روی کاغذ تزریق می نماید . از طرفی دیگر در چاپگرهایی که از کارتریج های تونری استفاده می کنند فرآیند چاپ خیلی پیچیده تر است به شکلی که از تکنولوژی خیلی پیشرفته تری مصرف می شود. ابتدا چاپگر با مصرف از اشعه لیزر ماده موجود در کارتریج تونری را ذوب می نماید . بعد از اینکه فرآیند ذوب شدن تونر انجام شد تونر به کاغذ می چسبد بر اساس الگویی که تصویر بایستی چاپ شود فرآیند چاپ و این مقوله ادامه پیدا می نماید .

  همين طور دقت بکنید که در کیفیت تصاویر چاپ شده در پرینترهایی که از کارتریج های جوهری مصرف می کنند و پرینترهایی که از کارتریج های تونری مصرف می کنند مفرق است. کارتریج های جوهری در حال حاضر از کیفیت بالایی در تصاویر پرینت شده برخوردارند اما کیفیتی که در تصاویر خروجی از کارتریج های جوهری دیده می شود بیشتر به خود پرینتر مربوط می شود نه به جوهری که در کارتریج موجود است. از طرف دیگر اگر بخواهیم در خصوص کیفیت پرینترهای کارتریج تونری حرف کنیم بحث کیفیت بسیار زیاد پیچیده می شود و موارد خیلی ی هستند که کیفیت خروجی یک عکس را از این نوع کارتریج های تونری تحت تاثیر قرار می دهند. کیفیت خود تونر ( Toner ) بسته به اندازه ذرات رنگی که در تونر وجود دارند مفرق است. وقتی این ذرات رنگی موجود در تونر بزرگتر باشند کیفیت عکس دریافتی در میزان مبوسیله خواهد بود ، هر چقدر اندازه این ذرات کوچکتر باشد کیفیت تصویر چاپی به احتمال زیاد خوب خواهد شد. تذکر بکنید که بعضا ذرات موجود در پرینترهای کارتریج تونری می توانند به اندازه دانه های شن ریزه یا اینکه بصورت پودر باشند.همچنین اینها فرق این دو نوع کارتریج در قیمت آنها است. قیمت خرید کارتیج های جوهری به مراتب ارزانتر از کارتریج های تونری است و آن معین است ، سرعت کارتریج های جوهری پایین تر از کارتریج های تونری است از طرفی کارتریج های جوهری برای استفاده زیاد مدت تهیه و تولید نشده اند. کارتریج های جوهری به راحتی خالی می شوند و جوهر آنها تمام می شود. از طرف دیگر کارتریج های تونری درست است که گرانقیمت تر هستند اما امکان چاپ تعداد صفحات زیادتری را به شما می دهند. یک کارتریج تونری می تواند تا 5 هزار صفحه را پرینت بگیرد از طرفی سرعت مصرف از کارتریج های تونری بالاتر از کارتریج های جوهری است که این عامل باعث افزایش فروش کارتیج شده است ، در انتهای این مطلب در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران بایستی عنوان کنیم که پرینترهایی که از کارتریج جوهری مصرف می کنند با توجه به فرآیند کاری که انجام می دهند به عنوان پرینترهای جوهر افشان و پرینترهایی که از کارتریج های تونری مصرف می کنند با توجه به مصرف از لیزر جهت ذوب کردن تونر به پرینترهای لیزری زیاد دیده شده هستند } در کشورمان نیز معروف ترین مکان هایی که می شود پرینتر تهیه کرد عبارت اند از :
  نمایندگی شارپ , نمایندگی اچ پی و نمایندگی شارپ در ایران , نمایندگی hp ,نمایندگی brother,نمایندگی برادر,در انتها بصورت خلاصه فرق کارتریج های جوهری و تونری را یکبار بصورت خلاصه نقد می کنیم :

  جوهر یا Ink بصورت مایع است اما تونر یا Toner بصورت جامد است

  جوهر از فشار برای چاپ مصرف می نماید اما تونر از لیزر جهت چاپ استفاده می نماید
  کیفیت تصاویر چاپی در کارتریج جوهری بسیار زیاد بالا است
  کیفیت تصاویر چاپی در کارتریج های تونری بستگی به اندازه ذرات رنگ تونر دارد ( هر چقدر کوچکتر = کیفیت بهتر )
  سرعت چاپ در کارتریج های تونری بیشتر از کارتریج های جوهری است
  جوهر ارزانتر از تونر است
   
  آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏11 ژوئن 2016
  Night Spirit و hv1370 این ارسال را می پسندند