اختصاصی چگونه یک کتاب را حفظ کنیم؟

A.Shadow

A.Shadow

مدیر کل تالار
مدیریت کل تالار
9dc1bd59d24a4cdb30e647f086e1dc78.jpg

مطلب زیر که ترجمه ی نوشته ای از تنسل علی است، روش های حفظ کتاب را به صورت خلاصه به شما آموزش می دهد. اگر دانش آموز هستید، اگر دانشجو هستید و باید کتاب های زیادی را مطالعه کنید، و یا اگر مایلید هر کتابی که می خوانید را به خاطر بسپارید و از دانش موجود در آن ها در زندگی روزمره ی خود استفاده کنید، مطلب زیر برای شماست...

آیا می خواهید بدانید یک کتاب درباره ی چیست بدون اینکه تمام آن را بخوانید؟ در این پست درباره ی نقشه ی برداری ذهنی برای به دست آوردن محتویات یک کتاب صحبت خواهیم کرد. این کار زمان زیادی نمی خواهد و بدون تندخوانی نیز قابل انجام است. من این را نقشه ی کلیدی مینامم. از این روش می توان برای یک کتاب کامل یا فقط یک بخش از آن استفاده کرد.

قدم اول: با روش تندخوانی فصل را بخوانید.

با استفاده از یک خطبر کتاب را بخوانید و محتویات را به تصویر تبدیل کنید. با این کار می توانید تصویری کلی از کتاب داشته باشید و در ارتباط سازی های آینده از آن استفاده کنید.

( مترجم: در آینده به طور مفصل درباره ی تندخوانی در پرشین بکس صحبت خواهیم کرد.)

قدم دوم: کلمات کلیدی را شناسایی کنید.

هنگامی که تندخوانی می کنید، کلمات مهم را یادداشت کرده یا زیر آنها خط بکشید. این کار به شما کمک می کند تا ترتیبی منطقی از کلمات کلیدی را توسعه دهید.

قدم سوم: کلمات کلیدی را به صورت نقشه ی ذهنی در بیاورید.

هنگامی که مطالعه را تمام کردید، با استفاده از کلمات کلیدی که در مرحله ی قبل به دست آوردید یک نقشه ی ذهنی طراحی کنید. اگر این کار برای شما دشوار بود، مراحل یک و دو را مجدداً تکرار کنید. سپس خواهید دید که چطور کلمات کلیدی به راحتی در شاخه ها قرار گرفته و نقشه ی ذهنی شما برای ارائه ی الگویی از اطلاعات تکمیل می شود. به طور منظم تمرین کنید و این کار ساده تر هم خواهد شد.

قدم چهارم: دانش و تجربیات خود را اضافه کنید.

پس از تکمیل نقشه ی ذهنی، می توانید با افزودن دانش یا ایده ها از منابع دیگر آن را گسترش دهید. شاید تجربه ای از یک مبحث مشخص داشته باشید و یا شاید شما را یاد چیز دیگری بیاندازد. انجام اینکار باعث ایجاد اتصال احساسی قوی تری در نقشه ی ذهنی شما می شود و درنتیجه باعث تعمیق یادگیری می شود.

من از این روش برای مطالعه استفاده می کردم و تا حد زیادی در زمانم صرفه جویی می شد. در دانشگاه باید سه یا چهار ساعت در هفته برای هر موضوع مطالعه کنم. و اگر قرار بود سه موضوع را در یک ترم مطالعه کنم، باید دوازده ساعت مطالعه می کردم. با این حال، با استفاده از تندخوانی، پیداکردن کلمات کلیدی و نقشه برداری ذهنی توانستم تمام مطالعاتم برای تمام موضوعات را در حدود دو ساعت انجام دهم و درک و یادآوری بسیار بهتری داشته باشم.

آخرین ویرایش:
H

hesam78

کاربر تالار
کاربر تالار
سلام ،دستت درد نکنه مطالب زیبایی بود،چند تا سوال داشتم 1:تند خوانی نسبت به خواندن معمولی درک پایین نمیاره؟واسه زیست و اینا خوبه؟2تو حفظ اعداد مانند 5476635422چجوری با تصویر سازی 54 اولی رو بادومی قاطی نکنیم؟در تعداد اعداد زیاد چگونه؟با تشکر فراوان

A.Shadow

A.Shadow

مدیر کل تالار
مدیریت کل تالار
سلام ،دستت درد نکنه مطالب زیبایی بود،چند تا سوال داشتم 1:تند خوانی نسبت به خواندن معمولی درک پایین نمیاره؟واسه زیست و اینا خوبه؟2تو حفظ اعداد مانند 5476635422چجوری با تصویر سازی 54 اولی رو بادومی قاطی نکنیم؟در تعداد اعداد زیاد چگونه؟با تشکر فراوان
سلام. خیلی ممنون
1- تندخوانی اگه به تنهایی انجام بشه مسلما درک رو پایین میاره، برای همین باید وقتی تندخوانی رو تمرین می کنین همزمان روش های افزایش درک مطلب رو هم تمرین کنید که اینها مکمل هم هستن. با این حال طبیعیه که اگه متنی پیچیده باشه و اصطلاحات ناآشنایی برای ما داشته باشه مجبوریم با سرعت کمتری مطالعه کنیم تا کم کم با متن آشنا بشیم. در مورد اینکه از تندخوانی برای درس خوندن استفاده کنید زیاد مطمئن نیستم؛ چون نیاز به تمرین زیادی داره تا بشه بهش مسلط شد ولی اگه یاد بگیرید خب مسلما مفیده.
2- اگه بخواید مثلا عددی که گفتید رو به ترتیب حفظ کنید باید از روش قصر حافظه هم استفاده کنید که دیگه مشکلی نخواهید داشت. برای اعداد بیشتر هم به همین صورته. ( پیشنهاد می کنم مطالب این بخش رو اگر قبلا ندیدید مطالعه کنید)

H

hesam78

کاربر تالار
کاربر تالار
ممنون و تشکر،سوال بعدی اینه که اگه از روش قصر حافظه برای اعداد استفاده کنیم آیا محدود نمیکنه مارو؟چون اگه قرار باشه چند تا اعداد مختلف رو به یک چیز خاص نسبت بدیم تناقضی پیش نمیاد؟

A.Shadow

A.Shadow

مدیر کل تالار
مدیریت کل تالار
ممنون و تشکر،سوال بعدی اینه که اگه از روش قصر حافظه برای اعداد استفاده کنیم آیا محدود نمیکنه مارو؟چون اگه قرار باشه چند تا اعداد مختلف رو به یک چیز خاص نسبت بدیم تناقضی پیش نمیاد؟
دقیقاً متوجه منظورتون نشدم.
برای حفظ عدد باید اونها رو به تصویر تبدیل کنیم و توی مکان ذهنیمون قرار بدیم و اگر منظورتون همین بوده، نه محدودیتی ایجاد نمی کنه

H

hesam78

کاربر تالار
کاربر تالار
بزارید با مثال بگم مثلا ما ی اعدد 20 رقمی رو با این روش حفظ کردیم،حالا اگه بخواییم از همون ایستگاه هایی که واسه این 20 رقم استفاده کردیم واسه اعداد جدید استفاده کنیم دچار اشتباه میشم که اون ایستگاه واسه تصویر سازی اولی بوده یا دومی چون مبنی یا ایستگاه همه متغیر ها یکی هست ممکنه متغیر اولی با دومی وسومی... اشتباه بشه.بازم ممنون از پاسخگویی

A.Shadow

A.Shadow

مدیر کل تالار
مدیریت کل تالار
بزارید با مثال بگم مثلا ما ی اعدد 20 رقمی رو با این روش حفظ کردیم،حالا اگه بخواییم از همون ایستگاه هایی که واسه این 20 رقم استفاده کردیم واسه اعداد جدید استفاده کنیم دچار اشتباه میشم که اون ایستگاه واسه تصویر سازی اولی بوده یا دومی چون مبنی یا ایستگاه همه متغیر ها یکی هست ممکنه متغیر اولی با دومی وسومی... اشتباه بشه.بازم ممنون از پاسخگویی
آهان متوجه شدم.
خب برای اینکه این مشکل پیش نیاد باید بین دفعه ی اول و دوم که عددها رو حفظ می کنید به اندازه ی کافی فاصله بذارید تا تصویر عددای قبلی رو فراموش کنید.
یا اینکه از ایستگاه های دیگه استفاده کنید

H

hesam78

کاربر تالار
کاربر تالار
ا آها درسته ممنون،ببخشید روش های افزایش درک که گفتین چیه؟برای مثال ی متنی رو میخواییم بخونیم می تونیم از قصر حافظه استفاده کنیم؟مثلا زیست؟

A.Shadow

A.Shadow

مدیر کل تالار
مدیریت کل تالار
ا آها درسته ممنون،ببخشید روش های افزایش درک که گفتین چیه؟برای مثال ی متنی رو میخواییم بخونیم می تونیم از قصر حافظه استفاده کنیم؟مثلا زیست؟
برای اینکه درباره ی تندخوانی اطلاعات بیشتری به دست بیارید می تونم چندتا کتاب معرفی کنم که خوندنش خالی از لطف نیست و می تونه بهتون کمک کنه ( البته کتاب ها انگلیسی هستند.) چون خود من اطلاعاتم درباره ی تندخوانی زیاد نیست نمی تونم خوب راهنماییتون کنم.
برای حفظ کردن قطعاً می تونید از قصر حافظه استفاده کنید. البته برای زیست شاید نقشه ی ذهنی هم مفید باشه.

متن زیبا برای فرزند پسر - متن زیبا برای فرزند دختر - متن ادبی درباره برادر - کابل شارژر سامسونگ- خرید قاب گوشی- جواب آمیرزا- اسکرین شات سامسونگ - فلش کردن گوشی - اروس دیجیتال - قاب گوشی A54 - قاب گوشی s23 ultra -
بالا