سوالات عجیب و غریب ریاضیات از گوشه کنار دنیا

• شروع کننده موضوع lighting
  • تاریخ شروع
Pb.GraphisT

Pb.GraphisT

گرافیست
مدیر ارشد گرافیک
خب ما این صف رو به چند گروه چهار تایی تقسیم میکنیم
پس یعنی اینا باید توی یکی از این گروه باشن
این گروه ها هم اولین نفرش با مضرب چهار به علاوه 1 نسبت داره
یعنی هر 4X+1 نفر اول گروه هاست (که اگه اینا برن تو اون گروه ها نفر آخرشون، نفر یکی مونده به آخر گروه میشه)
حالا چون که اینا 4 نفر نیستن، اینجا برای اونا 4X+2 هم صدق میکنه (در این صورت نفر آخرشون، نفر آخر گروه میشه)
پس همین کافیه که اینا یه تعداد آدم بکشن که نفر اولشون توی جایگاه های 4X+2 و 4X+1 قرار بگیره

خب حالا شروع میکنیم به ساختن یه سری گروه که بفهمیم چند تا تیر میخوایم که نفر اول اینا بتونه در جایگاه های 4X+1 یا 4X+2 وایسه

اگه 1 نفر تو صف باشه نیازی به تیر نیست
اگه 2 نفر تو صف باشه نیاز به 1 تیر هست
اگه 3 نیر دو صف باشن نیاز به 2 تیر هست
اگه 4 نفر باشن بازم نیازی به تیر نیست (نفر اولشون، نفر اولی گروه بعدیه)

پس حد اکثر 2 تا تیر میخوان

با تشکر سوال بعدی :دی

lighting

lighting

Light Of GuidancE
کاربر ماندگار
درسته:)
بریم سوال بعدی:)

lighting

lighting

Light Of GuidancE
کاربر ماندگار
upload_2015-7-5_4-59-6.png

upload_2015-7-5_4-59-28.png

lighting

lighting

Light Of GuidancE
کاربر ماندگار
سوال بعدی:)
upload_2015-7-5_5-9-37.png

Pb.GraphisT

Pb.GraphisT

گرافیست
مدیر ارشد گرافیک
دقیقاً نصف امتیاز هایی که هر بازیکن گرفته است در مقابل بازیکنی بوده است که کمترین امتیاز ها را دارند

این قسمت بولد رو نمیفهمم :|
منظورت از در مقابل چیه؟

@lighting

آخرین ویرایش:
Pb.GraphisT

Pb.GraphisT

گرافیست
مدیر ارشد گرافیک
خب یکم به مغزم فشار آوردم :| :|

فرض کنیم در کل n بازیکن داریم و کل تعداد امتیاز هایی که 10 نفر آخر گرفتن هم برابر x بگیریم
کل تعداد بازی های که 10 نفر آخر میتونن انجام بدن رو با ترکیب به دست میاریم (انتخاب 2 از 10) یا (2و10)c که میشه 45

حالا توی هر بازی 1 امتیاز رد و بدل میشه پس جمع امتیاز هایی که هر نفر گرفته + جمع امتیاز هایی که از دست داده میشه n-1 (با خودش که بازی نمیکنه پس خودش رو از کل تعداد بازیکن ها کم میکنیم)
حالا فرض كنيم امتياز اين ده نفر اینطوری باشه : a1 و a2 و ... تا a10 كه جمع اين اعداد همون x هستش.
پس امتيازي كه نفر اول از دست داده ميشه n-1)-a1) چون n-1 بازي داشته كه از اين بازيا فقط a1 امتيازش رو از دست نداده.
پس جمع امتياز هایی که از دست رفته ميشه n-1-a1 + n-1-a2 + ... + n-1-a10 = 10n-10-X
حالا از اين مقدار امتياز 45 تاش رو بين خودشون از دست دادن چون توی هر بازي بين خودشون، طرفين در مجموع يه امتياز از دست دادن.
پس امتيازايي كه بقيه افراد از اين 10 نفر گرفتن در مجموع ميشه 10n-10-x-45 که میشه 10n-55-x
حالا دقت کنید که جمع امتیاز های بقیه افراد هم میشه دو برابر این امتیاز هایی که این 10 نفر از دست دادن یعنی 20n-110-2x
به علاوه جمع امتیاز هایی که خود این ده نفر دارن هم دو برابر امتیازی میشه که از همدیگه گرفتن یعنی X=45x2 = 90 پس جمع امتیاز هایی که این 10 نفر دارن میشه 90
حالا این X رو میاذریم تو معادله مون 20n-110-2x90 که میشه 20n-290
پس در مجموع اگه همه رو با هم جمع کنیم یعنی جمع کل امتیاز های کل تعداد شرکت کننده ها برابر 20n-290+90 ـه که میشه 20n-200
حالا دوباره یه ترکیب انتخاب 2 از n داریم چون کل جمع امتیاز ها برابر انتخاب 2 از n هست و همچنین برابر 20n-200 هم هست
پس میذاریمش توی معادله مون تا حلش کنیم
خب انتخاب 2 از n میشه (n(n-1 تقسیم بر 2 (خودتون حل کنید اینجا نمیشه نوشت!) که این مقدار برابر 20n-200 هست
که میشه n^2-n=40n-400 که یک معادله میشه n^2-41n-400=0
حلش میکنیم که بهمون دو تا جواب میده n=25 و n=16
اما دقت كنين كه چون ده نفر آخر جمعا 90 امتياز دارن پس يكيشون هست كه حداقل 9 امتياز داره.
حالا اگه n=16 اون وقت 6 نفر باقيمونده جمعا 20n-290=30 امتياز دارن پس يكيشون هست كه حداكثر 5 امتياز داره، پس از اوني كه تو 10 نفر آخره ولي 9 امتياز داره امتيازش پايينتره كه تناقضه.

پس n=25

برید کلاهتونو بندازید بالا منو دارید اینجا :دی

آخرین ویرایش:
Pb.GraphisT

Pb.GraphisT

گرافیست
مدیر ارشد گرافیک

خب من یه جووووووراااااییییی تونستم تا یه جاهایی سوال اول رو حل کنم اما الان یه جا گیر کردم

خب ما یه گرافی داریم که راس هاش تپلوس ها هستن، یال هاش هم فقط رابطه ی دشمنی میون اونهاست (یعنی اگه رابطه دوستی بود یالی قرار نمیدیم)
قبل از هر چیزی این رو اثبات میکنیم که توی گروه های 3 تایی از این تپلوس ها (راس ها) بیشترین تعداد یالی که ممکنه وجود داشته باشه 3 تاست
حالا شرط صورت مسئله اینطوری میشه که توی هر گروه 3 تایی از بین راس ها، یا باید 2 یال وجود داشته باشه یا 0 یال، چون خودش گفته یا دوتاشون با اون یکی دشمنن، یا هر سه تا با هم دوستن

ببینید ما با عدد 6 (یعنی گزینه دوم) شروع میکنیم
خب یه گراف رو در نظر میگیریم که توش 6 تا راس وجود داشته باشه، لکل تعداد گروه های ممکن که وجود داره میشه 20 تا (انتخاب 3 از 6)
حالا ما باید بدونیم که با 6 تا راس ممکنه 12 یال داشته باشیم یا نه!
اگه ممکن باشه که جواب 6 ـه اگه ممکن نباشه میریم سراغ گزینه های بعدی
که من اینجا موندم
تقاضای کمک دارم :|

Pb.GraphisT

Pb.GraphisT

گرافیست
مدیر ارشد گرافیک
خب من یه جووووووراااااییییی تونستم تا یه جاهایی سوال اول رو حل کنم اما الان یه جا گیر کردم

خب ما یه گرافی داریم که راس هاش تپلوس ها هستن، یال هاش هم فقط رابطه ی دشمنی میون اونهاست (یعنی اگه رابطه دوستی بود یالی قرار نمیدیم)
قبل از هر چیزی این رو اثبات میکنیم که توی گروه های 3 تایی از این تپلوس ها (راس ها) بیشترین تعداد یالی که ممکنه وجود داشته باشه 3 تاست
حالا شرط صورت مسئله اینطوری میشه که توی هر گروه 3 تایی از بین راس ها، یا باید 2 یال وجود داشته باشه یا 0 یال، چون خودش گفته یا دوتاشون با اون یکی دشمنن، یا هر سه تا با هم دوستن

ببینید ما با عدد 6 (یعنی گزینه دوم) شروع میکنیم
خب یه گراف رو در نظر میگیریم که توش 6 تا راس وجود داشته باشه، لکل تعداد گروه های ممکن که وجود داره میشه 20 تا (انتخاب 3 از 6)
حالا ما باید بدونیم که با 6 تا راس ممکنه 12 یال داشته باشیم یا نه!
اگه ممکن باشه که جواب 6 ـه اگه ممکن نباشه میریم سراغ گزینه های بعدی
که من اینجا موندم
تقاضای کمک دارم :|

با 6 تا راس به هیچ عنوان نمیشه 12 یال داشت که توی گروه های 3 تایی، زوج یال وجود داشته باشه
یعنی به عبارت ساده تر برای اونایی که نمیفهمن بگم : هیچ مثلثی تشکیل نشه چون مثلث 3 تا ضلع داره و باعث میشه فرد یاد تشکیل بشه

برای درک این مطلب برید توی Paint گوشی یا ویندوزتون و 6 تا نقطه بکشید
بعد سعی کنید میون این 6 نقطه 12 تا خط رسم کنید که راس هارو به هم وصل میکنه
تا 11 تا ممکنه
اما بیشتر از 11 خط ممکن نیست چون بیشتر از 11 خط تشکیل مثلث میده و شرط مارو نقض میکنه

اصلن بذارید اینطوری بگم
فرض کنید 6 تا راس داریم
به تعداد یال هایی که به هر راس متصله، میگیم درجه اون راس.
با این حساب هر یال تو درجه هر دو راسی که بشون وصله حساب میشه.
پس تعداد یال ها برابره با نصف مجموع درجه ها.
خب 12 یال ینی مجموع درجه ها 24 عه پس با این حساب درجه یه راس 5 نمیتونه باشه چون قطعا دو تا از همسایه هاش به هم یال دارن و یه مثلث تشکیل میشه
پس درجه همه راسا باید 4 باشه. تو این حالتم همه همسایه های یک راسو در نظر بگیرید (منظور همون راس های متصل به یک راس هست).
یکی ازین همسایه ها باید حداقل به دو تا از همسایه های دیگه ی این راس یال داشته باشه تا درجه ش بشه 4
پس بازم مثلث تشکیل میشه
پس امکان نداره با 6 راس این شرایط تامین شه

خب میریم سراغ 7 (چون با آزمون خطا جواب رو بدست آوردم دیگه بقیه اعداد رو نیازی نیست انجام بدیم)
خب فرض کنید یه گراف 2 بخشی داریم که از دو بخش 3 عضوی و 4 عضوی تشکیل شده
خب اگر توی بخش 3 عضوی از هر راس، 4 یال بکشیم براحتی این شرایط فراهم میشه

6666666666666.jpg

هووووووفففففففف خب سوال بعدیش چی میگه؟ :دی

lighting

lighting

Light Of GuidancE
کاربر ماندگار
الان که حس خوندن و حل سوالا رو ندارم:|
سرما خوردم حالم خوب نیست
فردا پس فردا میام توضیح میدم دقیق
سما حل کرده بود اینا رو خیلی وقت پیش
بیا اینجا توضیح بده دیگه

متن زیبا برای فرزند پسر - متن زیبا برای فرزند دختر - متن ادبی درباره برادر - کابل شارژر سامسونگ- خرید قاب گوشی- جواب آمیرزا- اسکرین شات سامسونگ - فلش کردن گوشی - اروس دیجیتال - قاب گوشی A54 - قاب گوشی s23 ultra -
بالا